iPhone maksimum kapasite ne demek

Size iPhone’unuzun pil sağlığının ne anlama geldiğini ve “iPhone maksimum kapasite” gibi verileri mümkün olduğunca uzun süre dayanacak şekilde nasıl yorumlayacağınızı göstereceğiz.

iPhone pil sağlığı nedir?

Bir iPhone’un pili fiziksel ve tüketilebilir bir öğedir. Bir araba aküsü gibi, bir iPhone pili de kullanıma bağlı olarak ve zaman geçtikçe aşınır ve yıpranır. iPhone, bazı kararlar verebilmemiz için pilin son durumunu bilmemize yardımcı olur.

Bir iPhone pili nasıl çalışır?

iPhone’un pili, şu anda en ileri teknoloji olan lityum iyondan yapılmıştır. Böyle bir pille, iPhone’unuzu uzun süre %100’de tutmanız veya %0’da bırakmanız önerilmez.

iPhone ve pilinin belirli sayıda şarj döngüsü vardır. Pil %100’e kadar tamamlanarak bir şarj döngüsü elde edilir. Sürekli olması gerekmez, yani iPhone’unuzu işte %80 ve evde %20 daha fazla şarj edebilirsiniz. Her iki şarj da tam şarj döngüsü olacaktır. Kısacası, lityum pil ile iPhone’unuzu şarjı kesmeden %100’e kadar şarj etmenize gerek yok. Basitçe, istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuzda şarj edin.

iPhone’da Pil Sağlığı Verilerini Analiz Etme

Tüm pillerin sınırlı bir ömrü vardır. Yıllar geçtikçe, performansındaki değişiklikleri fark etmek kaçınılmazdır, bunun nedeni pilin eskimesidir.

Nasıl olduğunu öğrenmek için bu verileri nerede bulabiliriz? Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı‘na gitmeniz gerekir. Burada iki bölüm bulacaksınız:

  • Maksimum kapasite.
  • En yüksek verim kapasitesi.

Maksimum kapasite

Maksimum kapasiteyi bir yüzde takip eder (örneğin %95). Bu, sahip olduğu aşınma ve yıpranmayı ifade eder. Fabrikadan %100 olarak çıkıyor ve iki yıl sonra %80 civarında olabiliyor.

Bu nasıl tercüme edilir? Örneğin tam pil ile 10 saat boyunca video izlenebiliyorsa; iki yıl sonra %80 pil ile sekiz saat izlenebiliyor olacak.

Pilinizin kapasitesi düşürülmüşse, En Yüksek Performans Kapasitesi açıp kapatabileceğinizi görürsünüz.

Bu, pilinizin bir noktada kendisini bazı işlemler için yeterli güç olmadan bulabileceği anlamına gelir. En Yüksek Performans Özelliği’ni açarsanız, iPhone’unuz işlemcinin hızını sınırlar, böylece beklenmedik kesintiler yaşamazsınız.

iPhone pil sağlığına nasıl dikkat edilir?

Daha önce okuduğunuz gibi, tüm pillerin sınırlı bir ömre ve kaçınılmaz aşınma ve yıpranmaya sahip olduğu gerçeğinden başlamalıyız. Yine de, iPhone’unuzun pil sağlığını olabildiğince uzun hale getirmek için aşağıdakileri gerçekleştirebilir ve aklınızda tutabilirsiniz:

  • Yüksek sıcaklıklardan kaçının: Çok gerekli olmadıkça iPhone’unuzu güneşte veya yaz aylarında sokakta bir güç bankasıyla şarj etmeyin.
  • Kısa yüklerden korkmayın: Pili her gün bir uç noktaya (%0) itip %100’e çıkarmaktansa küçük şarjlar yapmak daha iyidir.
  • Endişelenmeden gece boyunca şarjda bırakın: iPhone, akşamları pil şarjını yönetecek kadar akıllıdır. Gece boyunca şarj olmaya devam ederse pilin sağlığını etkilemez.

Pil sağlığı %80’in altına düştüğünde değiştirilmesi önerilir. iPhone’u satın aldıktan yaklaşık iki yıl sonra, ancak kullanımınıza bağlı. Dört yıl sonra bu %80’e ulaşılan birçok vaka vardır.