Bilgisayar kasası nasıl sökülür?

Bilgisayarınıza sökmek için bir nedeniniz olabilir; yeni bileşenler eklemek, sadece temizlemek veya parçalarına ayırıp satmak. Amacınız her ne olursa olsun, kılavuzumuz size bilgisayarınızı nasıl sökeceğinizi ve ardından tekrar bir araya getireceğinizi gösterir.

Genel olarak işlem, bir bileşeni diğerine bağlayan tüm kabloların sökülmesini ve ardından parçanın muhafazadan veya çerçeveden çıkarılmasını içerir. Bileşenler, özel kelepçeler, vidalar veya bir brakete yerleştirilerek muhafazaya tutturulabilir. Her durumda, parçayı çıkarmak için az miktarda kuvvetten daha fazlası gerekmez. Bir parça hareket etmiyorsa, bileşenleri yerinde tutan ekleri kontrol edin.

Yıldız başlı küçük bir tornavidaya ve bileşenlerinizin üreticisine bağlı olarak muhtemelen düz uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Bilgisayar kasanızdaki metal keskin olabilir, bu nedenle eldiven giymek akıllıca olabilir.

Bilgisayarı yeniden oluşturuyorsanız, bileşenleri çıkardığınız alanı, bunları çıkarma sırasını ve her parçaya hangi kabloların takılacağını not aldığınızdan emin olun. Her işlemden önce fotoğraf çekebilir veya yazabilirsiniz. Vidalara da dikkat edin. Vidaları, bileşendeki, çerçevedeki deliklere geri vidalayarak veya doğru yere yerleştirerek karşılık gelen bileşenleriyle birlikte koruyun.

1. Adım: Bilgisayarı Kapatma ve Çevre Birimlerini Sökme

Bilgisayarı kapatın, güç kablosunu ve klavye, fare, monitör, kulaklık ve harici sürücüler gibi bilgisayara bağlı tüm çevre birimlerini çıkarın.

Statik elektriği boşaltmak için topraklanmış bir kayış kullanın veya bilgisayarın boyanmamış metal bir parçasına dokunun. Herhangi bir yerde halının üzerinde yürürseniz, biriken statik elektriği boşaltmak için bilgisayarın boyanmamış metal bir parçasına tekrar dokunun.

2. Adım: Yan Kapakları Çıkarma

Yan kapaklardan en az birini çıkarın. Bilgisayarın ön tarafından bakınca genellikle sağ tarafa denk gelmelidir. Her iki yan kapağı da çıkarırsanız, tüm parçalara erişmeniz daha kolay olacaktır. Bazen bunu daha basit hale getirmek için kapaklarda kelebek vidalar olur.

3. Adım: Konektörleri Çıkarma

Tüm konektörleri çıkarın, kart okuyucuları ve dahili DVD oynatıcıları çıkarın. Bunlar genellikle yerine vidalanır.

4. Adım: Fanları Çıkarma

Bağımsız fanları çıkarın. Tekrar kullanmayı planlıyorsanız, fanlardaki toz, tüy ve evcil hayvan tüylerini temizlemek için iyi bir zaman. Küçük fırçalar, masaüstü bilgisayardaki açıkta kalan fandaki tozu ve tüyleri temizler

5. Adım: Kabloları ve Sürücüleri Sökme

Kabloları çıkarın ve depolama sürücüsünü çıkarın. Genel olarak, depolama üniteleri çok sayıda vida ile yerinde tutulur. Sabit sürücünüz varsa, sürücüyü taşırken dikkatli olun çünkü şiddetli darbeler dahili parçalara zarar verebilir.

6. Adım: Bellekleri Sökme

Bellek modüllerini (RAM) her iki uçtaki kelepçelere bastırarak çıkarın. Bu, modülün kolay çıkarılması için ayrılmasına neden olur. Modülleri yeniden kullanıyorsanız, çiplerin üzerindeki altın konektörlere dokunmayın.

7. Adım: Güç Kaynağını Sökme

Kalan konektörleri çıkararak ve ardından üniteyi çerçeveden sökerek güç kaynağı ünitesini çıkarın.

8. Adım: Tüm Kartları Kaldırma

Anakarttan tüm adaptörleri veya genişletme kartlarını çıkarın. Bu kartlar genellikle önceden yapılandırılmış yuvalara takılı olsa da, vidalar olabilir. Kartları yeniden takıyorsanız üzerindeki altın konektörlere dokunmayın.

9. Adım: Anakartı Sökme

Tüm kabloları anakarttan çıkarın, ardından her birini tekrar doğru şekilde sıkmadan önce her bir vidayı hafifçe gevşeterek çerçeveden sökün. Bu, anakart üzerindeki gerilimi kademeli olarak serbest bırakarak anakartın bozulmasını önler.

Tüm bileşenler artık bilgisayar kasasının dışında olmalıdır. Kasayı yeniden kullanacaksanız, biriken toz ve tüylerden kurtulmanın zamanı gelmiş olabilir.

10. Bilgisayarı Yeniden Kurma

Bilgisayarı yeniden monte ediyorsanız, bileşenleri anakarttan başlayarak çıkarmak için kullandığınız sıranın tersine yerleştirin. Bileşeni yerleştirirken tüm kabloları takın. Çoğu öğe anakarta ve bir güç kaynağı ünitesine takılacaktır.