Hangi monitör paneli daha iyi?

Monitör panelinin türünü teknik özelliklerinde muhtemelen birçok kez görmüşsünüzdür. Hangi monitör panelinin daha iyi olduğunu gerçekten biliyor musunuz? Ne tür paneller olduğunu ve her birinin ne işe yaradığını biliyor musunuz? Bugün bu makalede göreceğimiz şey tam olarak bu, monitör panelleri hakkında her şeyi açıklamaya ve hangi ekran teknolojilerinin mevcut olduğunu görmeye çalışacağız.

Bir monitör satın alırken her zaman iki temel özelliğe, yani görüntü çözünürlüğüne ve sahip olduğu boyut veya inçlere bakma eğilimindeyiz. Ve eğer bir oyun monitörü istiyorsak tepki süresine veya yenileme hızına da bakacağız. Peki monitör panel tipleri hakkında ne biliyoruz?

Monitör Paneli

Her durumda, bir monitörün paneli tipi, monitörümüzü ne için kullanmak istediğimize bağlı olarak bilmemiz gereken önemli bir özelliktir, çünkü her birinin artıları ve eksileri vardır. Şu anda piyasada bulabileceğimiz LCD ve LED panel türleri IPS, TN, VA, PLS, IGZO ve WLED’dir. Genel anlamda hiçbirinin bir diğerinden daha iyi bir panel olmadığını bilmeliyiz, ancak özellikleri duruma bağlı olarak daha iyi çalışmamızı sağlayacaktır.

Bir monitörün paneli, monitörümüzdeki görüntüyü bize sağlamaktan sorumlu olan öğeden başka bir şey değildir. Bu panele, üç temel rengin ışık yoğunluğunu veya parlaklığını dinamik olarak değiştiren milyonlarca diyot yerleştirilmiştir: Kırmızı, Mavi ve Yeşil (RGB). Arkadan aydınlatma sağlayan bir CCFD veya LED lamba vasıtasıyla, bu diyotlar belirli bir ışık seviyesinde ve farklı bir renkte geçmesine izin verir ve ekranımızda renkler bu şekilde oluşur ve üzerinde bir görüntüyü bu şekilde görebiliriz.

Monitör Paneli Türleri

Şu andan itibaren, monitör pazarında bulunan panel türlerinin her birine ve her birinin özelliklerinin neler olduğuna ayrıntılı olarak bakacağız. Bu şekilde, bir sonraki monitörünüzün panelinin ne olacağı hakkında kabaca bir fikir edinebilirsiniz.

TN panelli monitör

Kısaltmadan (Twisted Nematic) gelen TN paneller, düz panel LCD monitörler tarafından kullanılan ilk panel türüydü ve aslında hala yaygın olarak kullanılıyorlar ve elbette ilk versiyonlara göre geliştirildiler.

Bu panellerin bir monitöre getirdiği olumlu özelliklere gelince, birkaç tane olabilir. Yeni başlayanlar için, diğerlerinden daha az enerji tüketirler ve daha düşük bir üretim maliyetine sahiptirler. Kalınlık ve boyut açısından, bu paneller daha hafiftir, çünkü daha dardırlar ve farklı çözünürlüklerde ve farklı boyut ve şekillerde üretebilirler. Ayrıca daha net görüntüler üretebilirler ve titreme özelliğine sahip değildirler.

Bu paneller, üreticiler tarafından “oyun” monitörleri oluşturmak veya oyun konusunda uzmanlaşmak için yaygın olarak kullanılır, çünkü tepki süreleri çok düşüktür, bu nedenle görüntüler, ekran kartının onu oluşturduğu ve monitöre gönderildiği andan itibaren gecikme yaşamaz. Ayrıca bu monitörlerin yenileme hızı da çok yüksek olacak, en yeni monitörlerde 60Hz ile 240Hz arasında olacak ve bize oyunlarda inanılmaz bir hareket akıcılığı sunacak.

Bu tür panellerin olumsuz yönlerine gelince, çok sayıda var. Belki de en önemli sorunlardan biri, bu monitörlere önden baktığımızda iyi görüneceğinden, görüş açılarındaki sınırlamadır. Bir monitörün görüş açısı ne kadar düşükse, yandan baktığımızda o kadar kötü görünecek, renk temsili değişecek ve görüntüyü doğru şekilde göremeyeceğiz. İlk TN LCD paneller korkunç görüş açılarına sahipti, ancak bugün 160 ila 170 derece arasında oldukça kabul edilebilir olsalar da, yine de renk bozulması var.

Diğer dezavantajları, hareket bulanıklığı, büyük ekranlarda eşit olmayan arka aydınlatma, ölü pikseller ve çok sadık olmayan renk temsili üretmeleridir. Bu monitörlerde canlı ve doygun renkler göreceğimiz doğru olsa da, çok gerçekçi olmayacaklar.

Bu nedenle, renk gösterimi iyi olmayacağından, bu monitörlerin grafik tasarım çalışmalarında veya görüntü veya video yönetiminde kullanılması önerilmez. Bununla birlikte, hızlı tepkileri ve yüksek yenileme hızları nedeniyle oyuncular için yaygın olarak kullanılan monitörlerdir. Bu nedenle, sadece oyun oynamak için bir monitör istiyorsanız, bunlardan birine bakın.

WLED veya LED arka aydınlatmalı monitör

LED veya WLED (Beyaz LED) kendi başına bir panel değil, LCD monitörler için bir arka ışık teknolojisidir. Bu aydınlatma yöntemi, üst düzey LCD ekranlarda kullanılır.

LCD ekranlar, geleneksel CRT veya katot ışınlı projektör ekranlarının büyük yeniliği ve inanılmaz evrimiydi. Daha iyi çözünürlük ve güç tüketimi ile çok daha hafif, daha düz ekranlar sağlar. Aklımızda tutmamız gereken şey, düşük kaliteli veya “normal” olanlar CCFL teknolojisini kullandığından, yüksek kaliteli LCD ekranların arka ışığını sağlamak için LED veya WLED teknolojisinin kullanılmasıdır.

İki teknoloji arasındaki fark, LED aydınlatmanın saf beyaz ışıkla daha yüksek parlaklık kapasitesi, daha fazla lamba dayanıklılığı ve CCFL’ye göre daha düşük enerji tüketimi nedeniyle daha yüksek görüntü kalitesi sağlamasıdır. LCD ekranların pikselleri kendi ışıklarını yaymazlar, ancak arka ışıktan ışığın geçişine izin vermek veya vermemek için parlaklıklarını değiştirir ve böylece renkler üretir. Arka ışığın rengi her zaman aynı, saf beyaz ışık olacaktır

WLED aydınlatmanın CCFL’ye kıyasla bir başka iyileştirmesi, panelin anında açılması, CCFL’nin ise son parlaklığa ulaşmasının daha uzun sürmesidir. Piksellerin, üretilen ışığın %95’ine kadar güç çıkışını filtrelemekten ve azaltmaktan sorumlu olması nedeniyle tüketim çok daha düşüktür. Bu nedenle bir LED monitörün parlaklığı normal bir LCD’den çok daha yüksektir ve LED’lerde kontrast oranları çok daha yüksektir.

IPS panelli monitör

IPS, piyasadaki ilk TN panellerin sınırlamalarına yanıt olarak oluşturulmuş bir paneldir. Günümüzde, monitör ve televizyonların farklı çalışma alanları ve kullanımı için yaygın olarak kullanılan panellerdir. Aşağıda avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Bu paneller öncekilerden çok daha geniş bir görüş açısına (178 derece) sahiptir, bu nedenle ekrana yandan baksak bile renk bozulması büyük ölçüde azalacaktır. Ve sadece bu değil, aynı zamanda daha iyi siyahlar ve gerçekte gördüklerimize çok daha sadık renkler ile daha iyi kontrast oranı sayesinde renk üretiminin kalitesini de büyük ölçüde artırırlar.

Bu IPS panellerin olumsuz yönlerine gelince, örneğin bunların TN panellerden daha yüksek bir üretim maliyetine sahip olması ve bu nedenle daha pahalı ürünler olması da söz konusudur. Ek olarak, yanıt süreleri daha yavaştır (yaklaşık 4 veya 5 milisaniye), yenileme hızları daha düşüktür (60 Hz) ve güç tüketimi daha yüksektir.

Şu anda 144 Hz’e ulaşan yenileme hızlarına sahip IPS paneller olduğu doğru olsa da, tepki süreleri neredeyse her zaman daha yavaş olacaktır. Bu özellikler, bazıları %90’dan fazla P3 ve %100 sRGB renk alanına sahip olduğundan, bu monitörleri grafik tasarım için ideal hale getirir, bu nedenle renkler gerçeğe çok sadık olacak ve fotoğraflar daha doğal görünecektir.

Bu panellerde aklımızda tutmamız gereken bir şey, ekranın kenarlarındaki kanamanın etkisidir. Bu efekt, ekranın kenarlarında ışık sızıntılarının görünmesine neden olur, bunu siyah bir arka plan altında mükemmel bir şekilde fark edebiliriz.

Rekabetçi oyunlar ve eSporlar için tavsiye edilmeseler de, tepki süresinden ödün vererek muhteşem grafiklerle yüksek görüntü kalitesi yaşamak isteyen sıradan oyuncular için uygun olacaklar.

VA panelli monitör

VA panelleri, bize her birinin en iyisini sunabilmek için TN panellerin ve IPS’nin özelliklerinin bir birleşimini sunuyor ve gerçek şu ki, kısmen başarılı oldular.

Bu paneller bugün 144Hz’e kadar yenileme hızları sunuyor ve ayrıca daha iyi renk üretimine, daha yüksek tepe parlaklığına ve daha iyi görüş açılarına sahipler. Bu nedenle, TN panellere göre kesinlikle avantajları açıktır ve bu panellerin bazıları %90 P3 renk alanına kadar çıkar ve tıpkı IPS gibi 178 derecelik görüş açılarına sahiptir.

AMD FreeSync’in dinamik yenileme teknolojisine veya Nvidia’nın G-Sync’ine sahip, oyun için optimize edilmiş ve 1 Hz’de 144 milisaniye yanıt sürelerine sahip VA monitörler de vardır.

Ancak yine de TN’lerden daha hızlı olmayacaklar ve ayrıca hızlı aksiyonlarda hareket bulanıklığına sahipler, bu yüzden onları eSpor’un en iyi müttefiki yapmıyorlar. Ayrıca grafik tasarımda profesyonel olarak çalışmak için IPS kadar iyi değiller. Öte yandan, özelliklerin birleşimi nedeniyle, bu monitörlerden biri bize her iki alanda da iyi bir deneyim sunacak, çok dengeli olduklarını söyleyelim.

PLS panelli monitör

PLS, IPS panellere çok benzer özelliklere sahip panellerdir, aslında tepki süreleri, renk alanı ve diğerleri açısından temelde aynı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler.

Bu paneller Samsung tarafından üretilmiştir ve üretici, bu panelleri daha iyi görüş açısı, %10’a kadar artırılmış parlaklık, daha yüksek görüntü kalitesi ve esnek paneller olma yeteneği ile IPS’nin üzerine yerleştiren bilgiler sağlar. Ancak genellikle bu panellerin Koreli markanın ürünleri için yaptığı IPS versiyonu olduğunu söyleyebiliriz.

IGZO panelli monitör

Bu kısaltmalar, kullanılan yapı malzemelerini, yani İndiyum, Galyum ve Çinko Oksit’i ifade eder. Bu tanım, TFT’de veya transistörün ince filminde bulunan yarı iletken tipini ifade eder. Bu teknoloji, TN, VA, IPS ve hatta OLED ekranlar gibi diğer panel türlerinde kullanılabilir.

Bu panellerin en iyi özelliklerinden biri, tıpkı IPS paneller gibi çok az güç tüketmeleri ve çok sadık ve canlı renkler sağlamalarıdır. Tabii ki, üretim ve pazarlama maliyetleri çok daha pahalıdır.

Bu panellerin transistörlerini oluşturmak için kullanılan malzemeler normal olanlardan daha yüksek iletkenlik sunar ve bu nedenle IPS’ye kıyasla enerji tasarrufu neredeyse %90’dır. Piksel yoğunluğu da daha yüksektir, bu nedenle diğer paneller kadar parlak görüntüler üretmek için daha az aydınlatma gücü gerekir. Bu sayede tepki süreleri daha hızlıdır ve Adobe RGB renk alanında renk üretimi %99’a kadar çıkabilir.

Bu teknoloji oldukça yeni ve yavaş yavaş yayılacak ve kesinlikle OLED teknolojisiyle bağlantılı olacak, çünkü sektörde şeffaf paneller yapma konusunda benzersiz bir yeteneği paylaşıyor. Bu paneller, pil tüketiminin her zaman en büyük sorun olduğu mobil ve taşınabilir cihazlara yönelik olacaktır.

OLED ve AMOLED monitörler

LED ekranlar, özellikle monitörler ve büyük ekranlar yapmak için gördüğümüz panel türleriyle birlikte şu anda en yaygın olanıdır. Ancak hala giderek daha fazla kullanılan birkaç teknoloji var ve bunlar sadece Akıllı Telefonlarda ve Tabletlerde değil, bunlar OLED ve AMOLED ekranlar.

OLED ekranlar organik ışık yayan diyotlara dayanmaktadır, bu teknolojide her pikselin ayrı ayrı aydınlatılmasını sağlayan organik bir bileşik kullanılmaktadır. Bu durumda, aydınlatmayı sağlayan piksellerin kendisi olacak, böylece arka ışık kullanılmadığı için üstün parlaklık kalitesi ve daha iyi kontrast ile daha doğru görüntüler üretecektir. Siyah seviyeleri büyük ölçüde iyileştirilmiştir.

AMOLED ekranlar, aktif matris OLED ekranların bir çeşididir. Bu durumda, her piksel elektronik olarak etkinleştirildiğinde yanar, enerjiyi çok daha iyi yönetir ve çok düşük tüketim sağlar. Bu sayede ışık olmadığı için siyahlar gerçek olacak ve renk kalitesi OLED ekranlarınki gibi olacaktır.

Her iki teknoloji de esas olarak mobil ekranlarda kullanılır, çünkü üretimleri pahalıdır ve kalitelerinin renkleri ve düşük tüketimi temsil etmesi için idealdir. Samsung, bu teknolojiyi monitörlerde ve televizyon ekranlarında zaten uygulamış olan en büyük AMOLED ekran üreticisidir.