SEO Analizi Nedir?

SEO analizi, web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki performansını görmek ve yüksek sıralama almanızı sağlayacak fırsatları belirlemek adına web sitenize yaptığınız denetleme işlemidir.

SEO analizinde temel hedef sadece arama motoru sonuç sayfalarındaki konumu iyileştirmek olmaz. Aynı zamanda organik trafik çekmek için stratejiler geliştirmektir.

SEO analizini yürütürken anahtar kelime yerleşimi, yeni içerik oluşturma, URL optimizasyonu, yinelenen ve düşük performanslı içerik optimizasyonları gibi birçok detayı dikkate alabilirsiniz.  Arama motorlarında sonuçlar sürekli değişir. Bu nedenle SEO analizini sürekli olarak tekrarlamalısınız.

Google SEO analizi sektör verileri, rakipler ve diğer metriklere karşı sürekli izlenmelidir. Ziyaretçilere daha etkili bir deneyim sunmak ve arama motoru sonuçlarında konumunuzu güçlendirmek için sürekli analizler yapmalısınız.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi nasıl yapılır sorusunu detaylı olarak ele alacağız. Web siteniz için SEO analizi yaparken farklı noktalara dikkat ederek analiz yapmalısınız.

Site İçi SEO Analizi

Site içi SEO web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilmek için web sayfasının arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını iyileştirmeyi içerir. Analiz yaparken içerik, sayfa mimarisi ve HTML kaynak kodunun tümünü analiz etmeniz gerekir.

Site içi SEO arama motorlarının web sitenizin ziyaretçilere neler kattığını gösterdiği için önemli bir SEO kriteridir. Başarılı site içi SEO ile kullanıcılar ve arama motoru botları web sitenizi tanıyabilirler.

Sitenizdeki SEO zayıf olursa web sitenizin organik arama ile bulunma potansiyeli düşer. Bu yüzden site içinde sayfa bağlantıları, başlık yapısı, içerik, görseller gibi birçok detayı incelemeniz gerekir.

 Site Dışı SEO Analizi

Site dışı SEO, web sitenizin arama motoru sıralamasını iyileştirmek adına web sitenizin dışındaki eylemlerini ortaya koyar. Site dışı SEO analizi yaparken iç bağlantı kurma, dış bağlantı kurma, konuk bloglama, yerel alıntı dizini ve siteleri gibi tüm süreçleri analiz etmeniz gerekir.

Bağlantı kalitesi ve alaka düzeyi gibi birçok noktada site dışı SEO’nuzu analiz etmeniz gerekir. Bu sayede daha iyi SEO performansı gösterebilirsiniz.

Ücretsiz SEO analizi yaparken şu işlemleri uygulayabilirsiniz;

 • Google’da web sitenizin görünürlüğünü inceleyin.
 • Web sayfalarınızın URL ve meta açıklamalarını inceleyin.
 • Başlık ve başlık etiketlerini inceleyin.
 • Web sitenize gelen bağlantıları ele alın.
 • Spam derecelendirmenize bakın ve zayıf geri bağlantıları web sitenizden kaldırın.
 • İç linkleme performansını inceleyin.
 • Web sitenizde kırık bağlantı olup olmadığına bakın ve kırık bağlantıları ortadan kaldırın.
 • Görsellerinizi inceleyin ve optimize edin. Alt etiketleri anahtar kelime odaklı hale getirin ve sitenizi yavaşlatan görselleri optimize edin.
 • Sayfa hızını kontrol edin ve sayfa hızı optimizasyonuna yatırım yapın.

 

 

SEO Analizinin Temel İlkeleri

Web sitenizde SEO analizi yapacaksanız temel ilkeleri bilmelisiniz. Bir web sitesi sahibi veya SEO uzmanı olarak düzenli şekilde teknik SEO analizi ve temel SEO analizi yapmanız gerekiyor.

Web sitenizde öncelikle site içi, site dışı ve teknik SEO yönünden analizler yapmalısınız. Web sitenizde site içinde ve site dışında arama motoru ve kullanıcı deneyimi performansına etki eden her metriği takip etmeli ve incelemelisiniz.

Web Siteleri İçin SEO Analiz Araçları

Site SEO analizi yaparken belirli araçlar kullanmanız gerekir. Web sitenize yönelik SEO analizi yaparken ücretli ve ücretsiz birçok araç bulunuyor.

Sizin için bazı güçlü ücretli ve ücretsiz SEO analiz araçları sunacağız;

Google Analytics

Bu araç web sitesi trafiğini gerçek zamanlı izlemenizi ve etkileşim metriklerini takip etmenizi sağlar. Kullanıcıları tanımak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Google Search Console

Web sitenizdeki teknik SEO analizi yapmanıza olanak tanır. Tarama hataları, anahtar kelime performansı, Google dizini durumlarını kontrol edebilirsiniz.

Google PageSpeed

Web sitenizin sayfa açılış hızını bu araç ile ücretsiz analiz edebilirsiniz. Üstelik masaüstü ve mobil için inceleme yapabilirsiniz.

Google Mobil Uyumluluk Testi

Bu test web sitenizin mobil uyumluluğunu test etmenizi sağlar. Aynı zamanda mobil SEO konusunda hataları bulabilir ve strateji önerileri alabilirsiniz.

Dopinger SEO Analiz Aracı

Dopinger SEO analiz aracı sayesinde ücretsiz SEO analizi yapabilir ve web sitenize yönelik başarılı SEO stratejileri geliştirebilirsiniz.

SEOlyzer

Bu araç ile günlük ücretsiz site analizi yapabilirsiniz. Web sitenizdeki hata kodu, yönlendirme ve sayfa hızı performansını takip etmenizi sağlar.

SEOquake

Google Chrome uzantısı olan bu araç ile site içi denetimlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ahrefs

Site denetimi, sayfa sıralaması takibi, anahtar kelime araştırması, rekabet analizi gibi birçok işlemi bu araç ile yapabilirsiniz.

Moz Pro

Anahtar kelime gezgini, site taraması, sayfa içi optimizasyon, link oluşturma gibi konularda analiz yapabileceğiniz ücretli bir araçtır.

SemRush

Rakip araştırması, içerik pazarlaması, yerel SEO, anahtar kelime araştırması ve performansı, teknik SEO ve site dışı SEO analizi yapmanıza olanak tanıyan ücretli ve gelişmiş bir araçtır.

SEO Analizi ve Arama Motorlarında Sıralama

Web sitenizde SEO analizi yaptığınızda arama motorlarında sıralama elde edebilirsiniz. Arama motorları web sitelerini sonuç sayfalarında sıralamak için belirli kriterlere sahiptir.

Google 200 üzerinde farklı sıralama kriterini kullanıyor.  Bu kriterlerin her biri farklı önem seviyesine sahiptir. Aynı zamanda Google resmi olarak hangi faktörleri kullandığını da tamamen açıklamıyor.

Bu noktada web sitesi sahipleri ve SEO uzmanları sıralama performansı için optimizasyon çalışmaları yapmalıdır. Mevcut görüşler yanında deneyim ve sektöre göre arama motorlarında sıralama elde etmek için çalışmalar yapmak gerekiyor.

SEO çalışmalarına başlamadan evvel analiz yapmanız gerekiyor. Sayfa SEO analizi yaparak web sitenizdeki sayfaların daha iyi sıralama elde etmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Analizinin İşletmelere Faydaları

Temel SEO analizi ile web sitenizin arama motorlarındaki performansını arttırabilirsiniz.  SEO analizi yapan bir işletmeler birçok avantaj elde edebilir.

SEO analizinin işletmelere faydaları şu şekildedir;

 • Web sitenizin ve web sayfalarınızın arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırabilirsiniz.
 • Web sitenize daha fazla organik ziyaretçi çekebilir ve ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.
 • İşletmeniz için daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir ve onları müşteriniz haline getirebilirsiniz.
 • Gelirinizi arttırabilir ve reklam maliyetlerinizi azaltarak karlılığınızı da arttırabilirsiniz.
 • Çevrimiçi ortamda kitlenizin markanıza olan güvenini de arttırabilirsiniz.
 • Rakiplerinize karşı rekabet avantajı elde edebilirsiniz.
 • İşinizi büyütme noktasında büyük avantajlar elde edebilirsiniz.
 • Sektörünüzde uzman markalardan biri haline gelerek marka imajını güçlendirebilirsiniz.
 • Online satış stratejileri geliştirebilirsiniz.
 • Uzun vadede daha fazla müşteri edinebilir ve mevcut müşterilerinizi yeniden pazarlama ile tekrar kazanabilirsiniz.
 • Web sitenizdeki ve satışlarınızdaki dönüşümleri arttırabilirsiniz.
 • Yeni müşteri edinme maliyetlerinizi en düşük seviyeye çekebilirsiniz.
 • Belirli bir bölgede yaşayan kullanıcılar coğrafi olarak yerel SEO ile kolayca hedefleyebilirsiniz.
 • Yerel bir işletmeniz varsa doğrudan satışlarınızı arttırabilirsiniz.
 • En çok dönüşüm elde eden anahtar kelimelerde sıralamanızı arttırabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin tercihlerini, ilgilerini ve taleplerini takip edebilir, onları daha iyi tanıyabilirsiniz.
 • Uzun vadede reklam bütçenizi esnetebilir ve işinizi her zaman yukarı yönlü büyütebilirsiniz.
 • Çalışmalarınıza ait performansı sürekli izleyebilir ve her zaman müdahalede bulunarak yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • SEO sayesinde reklamlardan çok daha yüksek bir yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

SEO Analizinin Web Trafik ve Dönüşümler Üzerindeki Etkileri

Site SEO analizi web sitenizin görünürlüğünü arttırma ve alakalı trafik çekme konusunda size avantajlar sağlar.

SEO araçları kullanarak ziyaretçi davranışı ve dönüşüm kalıplarını takip edebilir ve içgörüler elde edebilirsiniz. Tüm araçlarla birlikte SEO stratejileri geliştirerek daha fazla web trafiği çekebilirsiniz.

Bir SEO analizi ve çalışmasının en önemli etkilerinden biri sitenize web trafiği çekmektir.  SEO’da en başarılı uygulamaları takip ederek arama sonuçlarında daha iyi sıralama elde etmenizi sağlayacak stratejiler geliştirebilirsiniz. Web sitenizde arama sonuç sayfalarındaki sıralamanız arttıkça web trafiğiniz de artar.

Kurumsal SEO analizi sadece web sitenize trafik çekmekle kalmaz. Aynı zamanda web siteniz üzerindeki dönüşümleri elde etmeye de olanak tanır. E-ticaret sitelerinde ortalama dönüşüm oranı %2.5-3 civarındadır.  SEO ile web sitenize trafik çektiğinizde daha fazla sayıda ve oranda dönüşüm elde edebilirsiniz. SEO ile direkt hedefli trafik çekerek dönüşüm oranını maksimuma çekebilirsiniz.

SEO analizi organik trafiğinizi en üst seviyeye çeker. Bu süreçte gelen trafik daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlar. Dönüşüm optimizasyonu ile web sitenize gelen ziyaretçiler harekete geçebilir.

SEO Analizi ile Başarılı Bir Web Sitesi İnşa Etme Stratejileri

Web sitesi SEO analizi sizlere başarılı bir web sitesi inşa etme avantajı sağlar. Web sitenizi en iyi şekilde optimize edebilmek için SEO çalışmalarınıza yönelik analiz yapmanız gerekiyor.

SEO analizi ile başarılı bir web sitesi inşa etme stratejileri şu şekilde listelenebilir;

 • Nitelikli bir anahtar kelime araştırma stratejilerini kullanın. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın ve nitelikli araçlarla anahtar kelimelerinizi analiz edin.
 • Web sitenizin iyi SEO elde etmesi için kaliteli içerikler yazın. İlgili ve değerli bilgiler verin, kullanıcı dostu içerik oluşturun, anahtar kelimeleri optimize edin, görseller kullanın ve orijinal bir içerik oluşturmaya odaklanın.
 • Başlık etiketlerini optimize edin ve en iyi başlık etiketi konusunda analiz yapın.
 • Meta açıklamalarını analiz edin ve optimize edin.
 • Web sitenizin hızını iyileştirin ve web sitenizde teknik SEO hatalarını bularak ortadan kaldırın.
 • Yüksek kaliteli bağlantılar oluşturarak SEO’nuzu güçlendirin.
 • Sosyal medyaya yönelik stratejiler geliştirecek analizler yapın.

SEO analizi nedir ve nasıl yapılır detaylı olarak ele aldık.  Tüm bunları yaparsanız nitelikli bir web sitesi inşa edebilirsiniz.