AK Parti’de İstanbul adayları belli oluyor

AK Parti, İstanbul’da aday gösterilecek isimleri belirlemek için yerel seçim anketi yaptırdı. Anket sonuçları gizli tutulurken, bazı belediye başkanları ile yola devam etmeme kararı alındığı iddia edildi.

AK Parti’nin sonraki hamlesinin sonuçların doğruluğunu kontrol etmek için teşkilat üyelerine yönelik temayül yoklaması olacağı öğrenildi.

Temayül yoklamasından gelecek olan sonuçların adayları belirleme noktasında önemli rol oynayacağı ve AK Parti’de aday olacak isimler konusunda son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği bildirildi.

AK Parti’de bazı belediye başkanlarının 3 dönem kuralına takıldığı için yeniden aday gösterilmeyeceği belirtilirken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi il ve ilçelerinde oy oranları bakımından Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kalan mevcut belediye başkanlarının ise yeniden aday gösterilmemesinin düşünüldüğü kaydedildi.

AK Parti’nin İstanbul ilçeleri adayları kim olacak?

İstanbul’un ilçelerinde ise kimlerin aday olacağı konusunda belirsizlik sürüyor. Her şey AK Parti’nin İBB adayının kesinleşmesinin ardından netlik kazanacak.

Tuzla’da Şadi Yazıcı’nın yeniden aday gösterilmeyeceği kesinleşti. Tuzla’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun önde tamamlaması ve Tuzla’nın giderek CHP’ye yaklaşıyor olması nedeniyle Yazıcı’nın başarısız bulunduğu iddia edildi.

Silivri’de MHP’li mevcut belediye başkanı Volkan Yılmaz’ın kesin olarak yeniden aday gösterileceği bildiriliyor. AK Parti’nin Maltepe’de bu seçimlerde kendi adayını çıkaracağı, Kartal’da ise MHP’li bir adayın destekleneceği iddia ediliyor.

Pendik’te Ahmet Cin’in yeniden adaylığının kesin olduğu kaydedilirken, Sultanbeyli ve Sancaktepe’de ufak ihtimal de olsa bir değişiklik olabileceği konuşuluyor. Ümraniye ve Üsküdar’da ise mevcut başkanlarla devam edilmesi bekleniyor.

Kadıköy ve Adalar’da ise ünlü ve sosyetik isimlerin aday gösterilmesi bekleniyor.