Klavyede makro ne işe yarar?

PC’de oyun oynamaya başladığınızda, hile kodlarından makro anahtarlarına kadar oyun potansiyelinizi yükseltmek için kullanabileceğiniz çeşitli öğeler olduğunu fark edeceksiniz. Peki klavyede makro tuşları nedir ve oyun oynamak için nasıl kullanılır?

Makro tuşların kullanımı, çevrimdışı oyunlarda doğal sayılır, ancak çevrimiçi rekabetçi ortamlarda kullanılması tavsiye edilmeyen birçok makro vardır. Makro tuşlar, çeşitli nedenlerle oldukça yararlı olabilir. İşte onlar hakkında bilmeniz gereken her şey.

Makro tuşları nedir?

Öğrenmeniz gereken ilk şey, makro tuşlarının gerçek tanımıdır ve bunu anladıktan sonra, bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmek inanılmaz derecede basittir.

Makro tuşları, aynı eylemi defalarca tekrarlamak için art arda basabileceğiniz farklı tuşlardır.

Örneğin, büyük bir boss’a veya maden malzemelerine saldırmanıza yardımcı olacak belirli bir dizi oluşturmak için belirli bir anahtar deseni ayarlayabilirsiniz.

Esasen, aynı tuşlara tekrar tekrar basmak zorunda kalmadan normal görevleri gerçekleştirmenin daha kolay bir yoludur.

Tüm kısayol tuşlarının ne olduğunu hatırlamaya çalışmak zorunda kalmadan kombinasyonlar yapabileceğiniz için çevrimdışı dövüş oyunları için de yararlı olabilirler.

Makro tuşlarını nasıl ayarlarım?

Bu, sahip olduğunuz oyun klavyesinin türüne bağlı olarak değişebilir, ancak genel olarak çoğu oyun klavyesi bir dizi makro ve ardından kaydı başlatmanıza ve durdurmanıza izin veren iki düğme sunar.

Klavyenizde makro dizisini programlamaya hazır olduğunuzda, “kaydı başlat” düğmesine basmanız, sırayı girmeniz ve ardından “kaydı durdur” düğmesine basmanız gerekir.

Sekans kaydedildikten sonra, belirlenen makro tuşuna (örneğin Z2) basabilirsiniz ve işlemi sizin için gerçekleştirecektir.

Ancak makro tuşları çevrimiçi oyunlarda kullanırken dikkatli olmalısınız. Çevrimiçi oyunlarda makro tuşlarını kullanmaya çalışan ve yalnızca sunuculardan atılmayı başaran çok sayıda oyuncu olmuştur.