Dikey Senkronizasyon nedir?

VSync olarak da bilinen Dikey Senkronizasyon, video oyunlarında “ekran yırtılması” sorununu önlemek için kullanılan bir teknolojidir. VSync bilgisayarınızın oyun grafik çıkışını monitörünüzün yenileme hızıyla senkronize ederek daha akıcı, daha sorunsuz bir oyun deneyimi sağlar.

Yırtılma, ekran grafikleri hızla değiştiğinde ve monitör aynı anda iki veya daha fazla kare görüntüleyerek buna ayak uyduramadığında meydana gelir. VSync, grafik donanımınızın işleyebileceği kare sayısını, monitörünüzün ekranı yenileme sayısıyla eşleştirerek bu sorunu ortadan kaldırır.

VSync, daha akıcı bir oyun deneyimi sağlamanın yanı sıra GPU’nuzdaki yükü azaltmaya yardımcı olabilir. VSync, GPU’nuzu mümkün olduğunca çok kare oluşturmaya zorlamak yerine, monitörünüzün yenileme hızına uygun bir kare sınırı belirler. Bu sınır, aşırı ısınmayı ve GPU yorgunluğunu önlemeye yardımcı olabilir.

AMD’nin FreeSync’i ve NVIDIA’nın G-Sync’i gibi daha yeni teknolojiler aynı soruna daha gelişmiş çözümler sunarken, VSync hala birçok oyuncu için kritik bir seçimdir. Oyun deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilecek, yaygın olarak desteklenen ve erişilebilir bir çerçeve senkronizasyon çözümüdür.

Dikey Senkronizasyon (VSync) nedir?

Dikey senkronizasyon veya daha iyi bilinir adıyla VSync, yenileme hızını ve kare hızını senkronize eder. GPU üreticileri bu teknolojiyi ekran yırtılması sorununu çözmek için geliştirdiler. GPU birden fazla karenin parçalarını aynı anda görüntülediğinde ekran yırtılması meydana gelir. Sonuç olarak ekranlar yatay bir çizgi boyunca bölünmüş görünebilir. Saniyedeki kare sayısı GPU’nun yenileme hızıyla senkronize edilmediğinde yırtılma meydana gelir.

VSync, ekran kartının yenileme hızını kare hızıyla sınırlayarak sorunu düzeltir ve böylece saniyedeki kare sayısının monitörün kapasitesini aşmasını engeller. Kullanıcıların yırtılma görmemesi için yenileme döngüsü sona erdikten sonra kareleri görüntülemek için sayfa çevirme ve çift ara belleğe alma özelliğini kullanır.