Adobe Illustrator nedir ne işe yarar?

Adobe Illustrator hakkında çok şey duymuşsunuzdur, Illustrator 25 yıldır popüler bir grafik tasarım aracıdır. Vektörel çizimler oluşturmanıza izin veren çok gelişmiş bir yazılımdır, grafik veya web tasarımcıları için vazgeçilmez bir araçtır, çünkü bununla sonuçlarını daha da mükemmelleştirerek çok profesyonel işler elde edebilirler.

Adobe Illustrator nedir ve ne işe yarar?

Adobe tarafından pazarlanan bir tasarım ve çizim ürünüdür. Teknik olarak, yazılım denklemlerden şekiller oluşturmak için matematiksel bir algoritma kullanır, bu bir kullanıcı olarak özelleştirebileceğiniz bir şeydir. Sezgisel araçlarıyla bir vektör çemberi oluşturma veya onu çizmek için sayısal veriler girme seçeneğiniz vardır.

Tasarımcılar bunu, daha sonra eksiksiz bir görüntü ve yüksek görsel kaliteye sahip olmak için doldurulacak olan konturlar veya noktalarla bir eskiz oluşturmak için kullanırlar. Bu nedenle bu program, film senaryolarının yanı sıra profesyonel çizim, editoryal tasarım veya web sitesi arayüzleri için storyboard’lar oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İllüstrasyonlar, web uygulaması düzenleri veya logolar oluşturmak için ideal araçlardan biridir.

Ayrıca, profesyonel bir program olmasına rağmen, gerçek şu ki, yıllar içinde üreticilerin onu her tür kullanıcı için daha sezgisel ve kolay hale getirmeye özen gösterdiğini de bilmelisiniz. Bu yüzden herhangi bir deneyiminiz olmaması önemli değil, nasıl kullanılacağını öğrenmek zor olmayacak.

Adobe Illustrator’ın temel özellikleri

Aynı şekilde, üreticiler de aracın günümüzle ilgili olarak web tasarımının ihtiyaçlarına uyum sağlamayla ilgilendiler. Bu nedenle, güncellemeleri sürekli olarak daha iyi temel ve ikincil özelliklerle dağıtırlar. Programdaki tüm bu en önemli özellikler için bu listeye göz atın.

  • Vektör grafikleri (çizgilerle birleştirilmiş noktalar) ve bitmapler (ayrı pikseller) olmak üzere iki dosya türü arasından seçim yapmanızı sağlar
  • Basit çizgiler ve şekiller oluşturmak için düğmeler içerir.
  • Nesneleri döndürebilir veya yansıtabilirsiniz.
  • Sonraki düzenlemenizi kolaylaştırmak için şekilleri birleştirebilirsiniz.
  • Daha fazla simetri için nesneleri taşıyabilir veya çoğaltabilirsiniz.
  • Degrade tasarımlar oluşturmak için bir düğme içerir.
  • Dosyaları farklı formatlarda kaydetme özelliğine sahiptir, hem baskı hem de web tasarımı için.

Ücretsiz bir program değildir, kullanmak için ürünü Adobe’nin web sitesinden indirmelisiniz. Hatta elinizin altında çok çeşitli profesyonel araçlara sahip olmanız için farklı programlara sahip paketler bile sunarlar.

Adobe Illustrator nasıl indirilir ve kurulur?

Satın almak, indirmek ve kurmak için farklı seçeneklere erişebilirsiniz. Bunlardan ilki ve en çok tavsiye edileni Adobe’nin resmi çevrimiçi mağazasından, ikincisi ise Amazon veya fiziksel yazılım mağazaları gibi diğer distribütörler aracılığıyladır. Bu sitelerden herhangi birine girdikten sonra hesabınıza giriş yapabilir ve en iyi fiyatla en iyi paketi veya distribütörü arayabilirsiniz.

Ödeme yaptıktan sonra, kurulum CD’si ve tüm lisans belgeleriyle birlikte paketi beklemelisiniz. Ayrıca bir çevrimiçi kurulum seçeneği de vardır, satıcılar size hesabınız üzerinden bir indirme bağlantısı gönderecektir (asla e-posta yoluyla bir bağlantı kabul etmeyin). Devam etmek için Tamam veya İndir’i tıklamanız yeterlidir.

Dosya indirildikten sonra yüklemeye devam edin, yapmanız gereken tüm işlemleri size anlatacak sihirbazı kullanmalısınız. Devam etmek için lisans anahtarınızı girmeniz gerekebilir. İşlemin sonunda program otomatik olarak başlayacak ve kullanabilirsiniz.