Pendik ve Tuzla’da CHP sürprizi

Pendik ve Tuzla’dan son günlerde şaşırtıcı haberler geliyor. Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum’un yaptığı gaflar ve son yayınlanan anketlere göre Ekrem İmamoğlu’nun farkı açmaya başlaması sonucu Pendik ve Tuzla’da yaşayan vatandaşlar, “büyükşehir ve ilçe aynı partiden olsun” demeye başladı ve CHP adaylarına yöneldi.

Özellikle kararsız seçmenin geçen dönemde Pendik’te Ahmet Cin’in ve Tuzla’da Şadi Yazıcı’nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile uyumlu çalışmadıkları yönünde intiba edinmeleri nedeniyle bu seçimlerde ilçede de CHP’nin seçimi kazanması için CHP’ye oy vermeye hazırlandığı öğrenildi.

CHP’nin Pendik’te doğma büyüme Pendikli bir aday olan Tarık Balyalı ve Tuzla’da da doğma büyüme Tuzlalı olan Eren Ali Bingöl’ü aday çıkarması da ilçe halkında ilgi uyandırdı.

Pendik ve Tuzla, 1970’li yıllarda CHP’nin kaleleriydi, ancak 50 yıldan biraz fazla bir süredir her iki ilçede de CHP veya halkçı bir parti iktidara gelemiyor ve bu ilçeler, sosyal demokrat belediyecilik özlemi çekiyor.

1 Nisan sabahında İstanbul çok büyük bir sürpriz ile uyanabilir ve Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Maltepe, Kartal’ın yanında Pendik ve Tuzla’da da kırmızı renk hakim olabilir.

Tuzla’da Şadi Yazıcı koltuğa veda etmeye hazırlanıyor

Tuzla’da 15 yıldır kesintisiz olarak belediye başkanı olan Şadi Yazıcı, 15 yıldır oturduğu koltuğa veda etmeye hazırlanıyor. Tuzla’da vatandaşlar Şadi Yazıcı’nın 15 yıldır ilçeyi yönetmesinden dolayı artık değişim der oldu.

Şadi Yazıcı’nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış programında yaşadığı olay ve İmamoğlu ile mahkemelik olması da bardağı taşıran son nokta oldu. Tuzlalı vatandaşlar Tuzla’da İmamoğlu ile uyumlu çalışacak bir belediye başkanı seçmek istiyor.

Eren Ali Bingöl’ün Tuzla’da çok sevilmesi de onu öne çıkaran nedenlerden biri oldu. Özellikle vatandaşlarla yaptığı konuşmalar sosyal medyada büyük ilgi uyandırdı.

eren ali bingöl tuzla aday
Bir kıraathanede konuşma yaparken Eren Ali Bingöl'ü dinleyen vatandaşlar

2023 yılı Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerinde Tuzla’da ilk kez CHP’nin oyları AK Parti’den yüksek çıktı. CHP’nin Tuzla’yı kazanma olasılığının çok yüksek olduğu bildiriliyor.

Pendik’te Ahmet Cin’e Tarık Balyalı şoku

Tarık Balyalı’nın Pendik adaylığı, Ahmet Cin için büyük şok olduğu ifade ediliyor. CHP ilk kez Pendik’te bu kadar iddialı bir adayla seçimlere giriyor. Balyalı’ya hiç beklenmedik bir ilgi var. Pendik’te pazarlarda, otobüs duraklarında, kıraathanelerde herkes Tarık Balyalı adını konuşmaya başlamış. Balyalı, aynı zamanda Pendik’te doğmuş ve doğma büyüme Pendikli bir isim.

Özellikle Ahmet Cin’in Ekrem İmamoğlu ile uyumlu bir dönem geçirmediği kanısı, İmamoğlu’nun yaptığı çoğu açılışa davetli olmasına rağmen gitmemesi; Pendikliler tarafından olumlu karşılanmamış. Tarık Balyalı’nın Pendik’teki tüm kentsel dönüşüm, tapu ve imar sorunlarının çözüleceğine dair söz vermesi de değerli bulunuyor.

Pendik’te CHP’nin kazanmasına imkansız olarak bakanlar vardı, ancak fark o kadar da çok değil. Bu algı da Tarık Balyalı’nın seçimlere asılmasıyla değişmeye başladı. 2019 yerel seçimlerinde AK Parti yüzde 54,76, CHP ise yüzde 41,27 oy aldı. AK Parti tarafından CHP’ye yüzde 6,5 oy geçmesi bile seçimleri CHP’nin kazanmasını sağlayabilir.

Diğer yandan, Pendik’te Yeniden Refah Partisi de büyük yükseliş içinde. Pendik, Kartal ve Tuzla ilçeleri Yeniden Refah Partisi’ne büyük ilgi olan ilçeler durumunda. Yeniden Refah’a AK Parti’den ciddi bir kayış olduğu söyleniyor.

Tarık Balyalı ve Ekrem İmamoğlu afişleri yırtıldı

tarik balyali afis yirtildi

Pendik’ten gelen son haber ise hem Tarık Balyalı hem de Ekrem İmamoğlu’nun tüm afişlerinin yırtıldığı ve toplandığı yönünde.

Görüntülerden hiç hoşnut olmayan Pendikliler ise, “Kartal’da hiç kimse AK Parti adayının afişlerine zarar vermiyor, Kartal’da bütün sokaklar AK Parti adayının afişiyle dolu, Pendik’te neden CHP’nin adayının afişlerini yırtılıyor” diye sorgulamaya başlamış ve yaşanan mağduriyetin adaletsiz olduğunu düşünenler de hayli fazlaymış.