İBB’nin çiçekleri 32 milyona mal oluyor

İstanbul’da İBB tarafından otoyol duvarlarına ekilen çiçeklerin maliyeti 32 milyon lira. Buna alternatif ise Kadıköy duvarlarını süsleyen mural ve grafity önerisi geldi. Böylece duvarlar hem rengarenk sanat eserleriyle donatılabilir, hem de harcamalardan tasarruf edilebilir.

İBB’nin çiçekleri 32 milyona mal oluyor: Meclis üyesinden duvar resmi ve grafitti önerisi İstanbul’da son dönem iyice yaygınlaşan duvarlara çiçek ekme uygulamasının İstanbullulara şimdiye kadarki maliyeti 32 milyon lira. Rakamı gündeme getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP’li Meclis Üyesi Mesut Kösedağı, milyonlarca liranın harcanmasını eleştirdi. Kösedağı, maliyeti onlarca kat daha düşük olan mural* ve grafity’i İstanbul’un duvarlarına uygulanması önerisinde bulundu.

Duvar çiçekleri yerine grafiti önerisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 2011 yılından beri uyguladığı yöntemin metrekare maliyetinin ortalama 800 TL civarında, bakım maliyetinin ise yaklaşık 400 TL civarında olduğu bilgisini veren Kösedağı şu öneriyi getirdi:

“Bunca maliyete rağmen belli bir süre sonra çiçeklerin tümü sökülerek çöp olmaktadır. Önerim bu yöntemden gelin vazgeçelim. Bunun yerine, dünya kenti İstanbul olarak, Avrupa’da her geçen gün yaygınlaşan, gençlerin ilgisini çeken, metrekare maliyeti yaklaşık 25 TL olan ve uzun zaman bakım gerektirmeyen, mural ve grafity’i İstanbul’un duvarlarında uygulayalım”.

İstanbul duvarlarına grafiti yapılacak

Öte yandan İBB’nin 2019’da CHP’ye geçmesiyle beraber Kösedağı’nın 2016’da bahsettiği olay gerçeğe dönüştü. Son yıllarda hızla gelişen İstanbul, devasa inşaatlar nedeniyle adeta “Beton İstanbul”a dönen şöhretini düzeltmek için sanatı seçti. Yedi tepeli şehrin gri duvarları renkleniyor. İBB, yol duvarlarında artık yüksek maliyetli peyzaj uygulaması yerine duvarları sanatçılar için tuval haline getiriyor.

Toplam maliyeti ve sulama giderleriyle israf olarak değerlendirilen duvar bahçelerini terk eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bunun yerine maliyeti daha düşük olan boyama ve grafiti sanatını kullanacak. Karar şehrin gri kasvetli görüntüsünden bıkan insanları sevindirdi.

2010 yılında İBB’nin başlattığı dikey bahçe uygulamaları, bütçeye yük oluşturdu. Hem maddi anlamda hem de su tüketimi açısından adeta israf kalemine dönen dikey bahçeler artık yapılmayacak, var olanlar da dönüştürülecek. Proje ile birlikte 2 milyon TL’lik tasarrufa gidilecek.

İlk uygulamayı Kadıköy Fikirtepe’de başladı. O-1 karayolu üzerinde 200 metre uzunluğundaki 2.000 metrekarelik duvar yüzeyinde grafiti resmi çalışması yapıldı. İBB bütçesinden kaynak ayırmadan, sponsorlu yapılan çalışmanın bu ay içerisinde tamamlanacağını öğrenildi.