Dikey bahçe hakkında bilmeniz gereken her şey

Dış mekan bitkileri harikadır, ancak içeriye biraz yeşillik getirmek ile ilgili söylenecek bir şey var ve bu yeşillikleri iç mekanda veya dışarıda yerden tasarruf sağlayan bir şekilde dikey bir bahçede yetiştirmek için söylenecek çok şey var. Geleneksel bir bahçe fikri harikadır, ancak bazıları çok fazla alan gerektirir. Dikey bir bahçe duvara asılır (veya birine yaslanır) ve bitkileri istifler, böylece birkaç tanesini tek bir alana sığdırabilir, yeşilliği en üst düzeye çıkarabilir ve hatta bitkileri biraz daha kolay sulayabilirsiniz.

Sadece kullanışlı değiller: Dikey bahçeler aynı zamanda şu anda en iyi bitki ve bahçecilik trendlerinden biridir. Pinterest’in 2019 için en iyi 100 trend raporuna göre 2018’de dikey bahçelere olan ilgi yüzde 287 arttı ve dikey bahçe fikirleri aslında evde de yapılabilir. Aşırı süslü bahçe aletlerine veya özel bitkilere ihtiyaç duymazlar, bahçenizi doldurmak için internet üzerinden bitki satın alabilirsiniz. Bir servete bile mal olmuyorlar, elbette bu ne tür bir dikey bahçe çerçevesi seçtiğinize bağlı.

Bununla birlikte, dikey bir bahçe oluşturmaya başlamak biraz göz korkutucu olabilir; dikkate alınması gereken çok şey var. Bu basit adımlar ve fikirlerle, sizin açınızdan çok fazla endişe duymadan alanınızı iyi bir şekilde canlandıracak, büyük veya küçük bir bitki duvarı kurabilirsiniz.

1. Bahçe Türüne Karar Verin

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı dikey bahçe çeşidi vardır. Kolay bir seçenek, kap tarzı bir bahçedir; bu, saksı bitkilerinin bir duvara tutturulduğu veya sıralar halinde sergilendiği veya saksıların istiflendiği anlamına gelir. Bir diğeri ise keçe veya kanvastan yapılmış ceplere bitkilerin yerleştirildiği bir cep bahçesi. Dikey bahçeler, yuvaları veya panelleri olan büyük bir plastik veya ahşap duvar içinde veya geri dönüştürülmüş ahşap nakliye paletlerinde de yetiştirilebilir. Bu sistemler için toprak daha az korunur, bu nedenle içeriğin dökülmesini önlemek için ara sıra tel kafes kullanılır. Ev yapımı dikey bir bahçe için ahşap paletler ile peyzaj kumaşı paletin arkasına, altına ve yanlarına zımbalanır. Paletin içi tamamen toprakla doldurulur ve çıta açıklıklarında bitkiler yetiştirilir.

2. Yerleştirme Hakkında

Dikey bir bahçe, içeride veya dışarıda hemen hemen her yere iyi gidebilir. Bitkilerin ihtiyaç duyacağı güneşe maruz kalma türünün bahçeyi nereye yerleştireceğinizi belirlemesine izin verin. Örneğin, etli bitkileri (kaktüsler gibi) dahil etmeyi planlıyorsanız, yarı pozlu bir alan seçmeniz önerilir. Mevcut kaplardan bazıları modülerdir, bu nedenle onları yazın dışarıya asabilir ve kış için iç mekana getirebilirsiniz.

3. Bitkilerinizi Seçin

Sulu meyvelere ek olarak, bitkileri, sebzeleri, filodendron gibi çeşitleri, uzun ömürlü bitkileri ve eğrelti otlarını da deneyebilirsiniz. Dikey olarak yetiştirdiğiniz için bu bitkilerin esnekliğinin farkında olmalısınız.

Otsu türler düşme konusunda biraz daha esnektir, bu nedenle daha çok tercih edilir. Ağaçlar, çalılar veya asmalar gibi odunsu türlerin sert, ahşap gövdeleri vardır, bu nedenle yere paralel büyürler ve aşağı akmak yerine dışarı çıkarlar. Öte yandan, çiçekler ve eğrelti otları gibi otsu bitkiler yumuşak, yeşil gövdelere sahiptir, bu nedenle bu oldukça etkileyici etki için aşağı doğru sarkarlar.

4. Aynı Alışkanlığa Sahip Bitkileri Karıştırın

Genel olarak, tamamen güneşli veya tamamen gölgeli bitkileri seçmeniz iyi olur. Aynı büyüme oranına sahip olanları da kullanmak isteyebilirsiniz. Diyelim ki, daha hızlı büyüyen birinin yanına yavaş büyüyen bir tane koydunuz; daha agresif olan diğerini gölgede bırakacaktır.

5. Dikim Temelleri ile Başlayın

Saksı toprağı kullanın. Dikey bahçeler tıpkı saksılar gibi çabuk kurur. Saksı toprağı suyu tutmaya ve nemi tutmaya yardımcı olur. Bir diğer önemli faktör de suyu aşağı çeken yerçekimidir. Bahçenin üst kısmı için çok fazla suya ihtiyaç duymayan bitkiler önerilir, çünkü bu kısım çabuk kurur. Daha nemli koşullar için daha uygun olanları sistemin alt kısmına yerleştirin.

6. Önceden Hazırlayın

Tahta bir palet veya panelli bir kap kullanıyorsanız, köklerin kendiliğinden yerleşmesine izin vermek ve toprağı yerinde tutmaya yardımcı olmak için bitkileri birkaç hafta yatay olarak büyütmelisiniz. Önce dikey olarak dikmeye çalışırsanız, köklerin hala büyümesi gerekir, böylece toprağınızı çeken yerçekimi ile başa çıkarsınız.

7. Bir Damla Sulama Sistemi kurun

İlk başta, dikey bahçenizin normal bir yer içi bahçe veya sera bitkisinden daha fazla bakıma ihtiyacı olabilir. Bu canlı duvarlar daha kompakttır ve bu nedenle daha az toprağa sahiptir, bu nedenle daha sık sulanmaları gerekebilir. Sulama zor olabilir ve canlı duvar ne kadar büyükse damla sulamayı o kadar çok tavsiye edilir. Bu damlama sistemleri, hortumlar ve zamanlayıcılar içeren karmaşık sistemlerden, saksıların veya ceplerin altındaki deliklerin suyun aşağı damlamasına izin verdiği daha temel seçeneklere kadar uzanır.

8. Yedek bitki bulundurun

Tabii ki bazı yeşillikler ölecek. Birkaç bitkiyi kaybedebilirsiniz, bu yüzden delikler oluşur ve çirkin görünmeye başlar. Yedek veya sigorta olarak birkaç ekstra bulundurun, böylece yenisini takabilirsiniz.