İstanbul’da minibüsler para basıyor, günlük en az 3.000 TL kazanıyorlar

İstanbul’da hatlı minibüs ve dolmuş sayısının 10 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çift vardiya olduğu düşünüldüğünde bu işten geçimini sağlayanların sayısı 20 bine yaklaşıyor. Günlük 3.5 milyon yolcu ile İstanbul ulaşımında yüzde 25’lik paya sahip hatlı minibüs ve dolmuşların fiyatları ve kazançları da dikkat çekiyor.

Hattına göre kazançları değişkenlik gösteren minibüslerde günlük kazanç tüm masraflar çıkıldığında 3.000 TL’den başlayıp 12 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu da en iyi lokasyonda aylık 360 bin TL kazanç anlamına geliyor.

Minibüsçülerin ne kadar kazandığını duyan vatandaşlar şaşkınlık içinde kalıyor. Aylık getirileri tatmin edici olan hatlı minibüslerin fiyatları ise servet değerinde. 10 milyon TL’den başlayan fiyatlar 25 milyon TL bandına kadar çıkıyor.

MİNİBÜS PLAKA FİYATLARI EL YAKIYOR

En uygun fiyatlı hat İstanbul’un Anadolu Yakası’nda hizmet veren Gebze-Harem hattı olarak biliniyor. Hattaki fiyat düşüklüğünün nedeni araç sayısının çokluğu ve toplu ulaşım araçlarının yoğunluğundan da kaynaklanıyor. Hatta fiyatlar 10 milyon TL’den başlıyor.

İstanbul en değerli hatları ise Esenyurt-Küçükçekmece, Büyükçekmece- Beylikdüzü ve Pendik-Aydınlı olarak sıralıyor. Hatlarda fiyatlar 12 milyon TL ile 20 milyon TL aralığında.

Kiralamaya verilmesi durumda en uygun fiyatlı hatta aylık 20 bin TL’den başlayıp 100 bin TL’ye kadar çıkıyor. Gebze-harem hattında plaka fiyatları 12 milyon TL iken kiralamada ise aylık 15 bin TL isteniyor.

Minibüslerin günlük kazançları minimumda yakıt masrafı çıkıldığında 3.000 TL. Hattına göre değişen kazanç aralıkları en iyi getirili bir güzergahta ise yine tüm masraflar çıkıldığında 12 bin TL civarında.

Bir minibüs hattının getirisi için hesaplama yapıldığında hesap makinaları bile işin içinden çıkamıyor. Bu da en düşük getirili hatta aylık 90 bin TL, en iyi hatta ise 360 bin TL olarak geri dönüş sağlıyor.