İETT’nin Metro entegrasyonlu hatlarını ücretsiz kullanmanın yolu

İBB tarafından KM13, KM17, KM31, KM32, KM33, KM35, KM36 nolu İETT hatlarının metro entegrasyonlu olarak ücretsiz olacağı duyuruldu. Peki ücretsiz otobüs yolculuğundan nasıl faydalanılır? Kartal 24 bugün her iki yönde de ücretsiz ulaşımı test etti. Metro entegrasyonu ile ücretsiz olan İETT otobüslerinden ücretsiz faydalanmak için yapılması gereken yöntemi öğrenmek için okumaya devam edin.

16B, 16Y, 21U ve 21K nolu İETT otobüslerinin kaldırılmasıyla vatandaşlar otobüsten metroya ve metrodan otobüse aktarma yaparken nasıl ücretsiz ulaşımdan faydalanacaklarını merak ediyorlar. Sizin için bu sorunun yanıtını yazdık. Öğrenmek için İETT’nin metro entegrasyonlu hatlarını ücretsiz kullanmakla ilgili makalemizi okumaya devam edin.

Metro entegrasyonlu hat nasıl ücretsiz kullanılır?

İlk olarak otobüse binecek kişiler İstanbulkart‘ını otobüste okuttuğu zaman karttan para kesiliyor. Ardından kartınızı metroda okuttuğunuzda ücretsiz aktarım uygulanarak metroya bedavaya binmek mümkün oluyor. Yani metro aktarmalı bir KM otobüsüne binerken okuttuğunuz İstanbulkart’tan daha sonra metroya binerken zaman ücret tahsil edilmez.

İlk olarak metroya binecek kişiler ise İstanbulkart’ını metroda okuttuğu zaman karttan para kesiliyor. Ardından kartınızı entegre İETT otobüsünde okuttuğunuz zaman kartınıza ücretsiz aktarma uygulanarak otobüse bedava binebiliyorsunuz. Yani metrodan indikten sonra metro aktarmalı bir KM otobüsüne binerken okuttuğunuz İstanbulkart’tan ücret tahsil edilmez.

Metro entegre İETT otobüslerini ücretsiz kullanmak için mutlaka metroya binmek gerekiyor. Önce otobüse binerseniz, ücret otobüse binerken tahsil edilir; önce metroya binerseniz, ücret metroya binerken tahsil edilir.