16B İETT hattı neden kaldırıldı?

Kartal ile Kadıköy arasında ulaşımı sağlayan 16B İETT hattı kaldırıldı. 16B hattının kaldırılma nedeni olarak yapılan açıklamada, hattın kaldırılarak yerine KM34 İETT hattının konduğu belirtildi.

İETT’den yapılan açıklamaya göre, 12 Ekim Pazartesi gününden itibaren 16B Kartal Metro – Topselvi – Kadıköy İETT otobüsü kaldırılarak KM34 Kartal Metro – Topselvi – Gülsuyu Metro nolu İETT hattı ile birleştirildi. KM34 hattının seferleri arttırılarak metro entegrasyonlu olarak ücretsiz yapıldı.

16B İETT hattı kaldırıldı

Bu değişiklik, İBB’nin daha önce duyurduğu ulaşımı raylı sistemlere aktarma ve uzun otobüs hatlarını geri çekme planının uygulandığını gösteriyor. Buna göre Kızılay Caddesi’nden KM34’e binecek yolcular Esenkent Metro’da inerek Kadıköy’e metro ile gidebilecek ve sadece bir kere ücret ödeyecek. Yani otobüse binerken ücret ödediyse, metroya bindiği sırada İstanbulkart’ından ücret kesilmeyecek.

Öte yandan kararda sevindirici bir diğer ayrıntı ise Maltepe Park AVM ve Piazza AVM‘ye gitmek için vatandaşların çok sık kullandığı KM34 İETT otobüsünün sefer sayıları arttırılacak. Böylece vatandaşlar Esenkent minibüsünde sıkışmak zorunda kalmayacak.

İETT’den geçtiğimiz günlerde yapılan bir başka açıklamada ise KM13, KM17, KM31, KM32, KM33, KM35, KM36 hatları metro entegrasyonlu şekilde ücretsiz hale getirilmişti.