Kartal’da durmayacak, pas geçecek, binmek isteyenler Pendik veya Maltepe’ye gidecek

2012’den beri İstanbullunun özlemini çektiği banliyö tren hattı bu ay açılacak. Ancak Kartal’da halkın büyük tepkisini çeken bir gelişme var. Yüksek Hızlı Tren (YHT) Kartal’da durmayacak, es geçecek. Kartal’dan YHT’ye binmek isteyen vatandaşlar Pendik veya Maltepe’ye gitmek zorunda kalacak.

Yapımı yılan hikayesine dönen banliyö tren hattı 10 Mart’ta açılıyor. Gebze’den Halkalı’ya kadar uzanan 76 kilometrelik hattan Ankara-İstanbul YHT hattı da geçecek. Ancak YHT Kartal’da durmayacak. AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın bugün düzenlenen mitingde “Size bir müjdem var. Biraz uzun oldu ama tam oldu. Tren hattımız Gebze’den Halkalı’ya nihayet tamamlandı, 10 Mart’ta itibaren açılıyor” demesiyle tekrar gündeme gelen tren yolu hattı Kartal’da sadece banliyö treninin duracak olması nedeniyle hoşnutsuzluk yarattı. Tren yolunun hizmete alınmasıyla üç hat devreye girecek. Yüksek Hızlı Trenin yanı sıra hattan Marmaray ve yük trenleri de geçecek. Ancak Marmaray dışında hiçbir hat Kartal’da durmayacak.

Açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapıldı. Yüksek Hızlı Tren Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında duracak, Kartal’ı es geçecek. Ankara’ya gitmek isteyen vatandaşlar Kartal’da istasyon olmasına rağmen Pendik veya Maltepe’ye gitmek zorunda kalacak.

Ankara’dan gelen YHT treni İstanbul’da ilk olarak Pendik’te duracak, ardından Kartal’ı pas geçecek ve Maltepe’ye gidecek. İDO iskelesinin de geçtiğimiz yıllarda Pendik’e taşınmasının ardından YHT’nin de Kartal’ı es geçecek olması Kartallı vatandaşlardan büyük tepki toplarken, ilçenin en köklü devlet hastanesi de kısa bir süre önce Tuzla’ya taşınmıştı.