Maltepe’ye Yüksek Hızlı Tren (YHT) müjdesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ulaşımın mihenk taşlarından biri olan, ancak 2012’den bu yana kullanımdan kaldırılan banliyö tren hattı yıllar süren yenileme çalışmalarının ardından 10 Mart’ta kullanıma açılacak. Banliyö tren hattı Gebze ile Halkalı arasında çalışacak olan Marmaray hattı ile ulaşımı kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda YHT ile İstanbul-Ankara arası seyahat edilebilecek.

İstanbullunun 7 yıldır özlemini çektiği banliyö tren hattı nihayet geri geliyor. 76 kilometrelik hattın açılışı 10 Mart’ta gerçekleştirilecek. Marmaray hattının açılmasıyla İstanbul Maltepe’yi bir sürpriz bekliyor. Ankara ile İstanbul’u bağlayan YHT hattı İstanbul’da ilk olarak Pendik’te duracak, ardından Kartal’ı es geçerek Maltepe’de duracak. Kartal, Sultanbeyli ve Sancaktepe gibi ilçelerden çok sayıda vatandaş YHT’ye binmek için Maltepe’ye gelecek. Böylece Maltepe esnafı için önemli bir gelir sağlanacak.

Açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapıldı. Yüksek Hızlı Tren Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında duracak, Kartal’ı es geçecek. Ankara’ya gitmek isteyen vatandaşlar Kartal’da istasyon olmasına rağmen Pendik veya Maltepe’ye gitmek zorunda kalacak.