Kartal’ın en tehlikeli yolları; yaşıyorsak şans eseridir

İstanbul Kartal’da trafik neredeyse tamamen araçlara göre organize edilmiş, yayalar ise yok sayılmış durumda. Kartal’daki birçok cadde ve kavşakta yaya ve genel trafik güvenliği önemsenmiyor. Ancak bazı caddelerde durum o kadar vahim ki, o yolları kullanan yayalar yaşıyorsa tamamen şans eseridir.

Kartal’da en tehlikeli yollardan biri de, çocukların okula gidip geldiği ve insanların işe gidip gelirken kullandığı okul güzergahı olan Sancaktar Caddesi, Kanat Sokak, Lodos Sokak, Kamelya Sokak ve Refah Sokak’ı birleştiren kavşak. Yapılan yol genişletme çalışmalarıyla ana cadde hüviyetine sahip hale gelen buradaki caddede akşamları yolu aydınlatacak hiçbir aydınlatma yok. Zifiri karanlıkta giden araçlar yayalara büyük tehlike saçıyor. Ayrıca yolda bırakın trafik ışığını, yayaların güvenli karşıdan karşıya geçmelerini sağlayacak hiçbir önlem yok, yolda yol çizgileri bile mevcut değil. Her sabah çocuklar bu yoldan okula gidip gelirken, insanlar işe gidip gelirken büyük tehlike içine giriyorlar. Şimdiye kadar kaza olmadıysa tamamen şans eseridir.

Fotoğraf lisansı: Google Street View

sancaktar-caddesi-is-saatiFotoğraf lisansı: Kartal 24

[map]40.897071, 29.183982[/map]

Tehlike yollardan bir diğeri ise Kızılay Bulvarı ile Haritacılar Sokak’a bağlayan, Kızılay Bulvarı Parkı yanındaki yol. Burada sola dönüş yasak olmasına rağmen Kızılay Bulvarı’nda ters şeritten gelen araçlar sola dönüş yasağına uymayarak Haritacılar Sokak’a giriş yapıyor.

bulvari-trafik-sorunu-donus-yasagiFotoğraf lisansı: Google Street View

Burada bir diğer tehlike ise Kızılay Bulvarı’nda yol ağzına yakın yapılan parklar. Özellikle büyük servis araçlarının park etmesi nedeniyle yukarıdan hızla gelip Haritacılar Sokak’a girecek araçlar yoldan geçen yayaları göremiyor.

kizilay-bulvari-yolFotoğraf lisansı: Kartal 24

[map]40.894600, 29.183170[/map]

Bu yolları sakın kullanmayın

kizilay-bulvari-donus-yasagiFotoğraf lisansı: Kartal 24

Okurlarımıza tavsiyemiz, çarpık kentleşme ve plansızlığın sonucu olan bu yolları sakın kullanmayın. Bu yollarda yakın bir zamanda kaza olma ihtimali çok yüksek. Mümkünse bu yolları kullanmanız gerekmeyen güzergahlar belirleyin.