Kartal Baba Alt Geçidi’nin yeri ve geçmişi

Kartal Baba Alt Geçidi’nin nerede olduğunu merak ediyorsunuz ve merakınıza artık yanıt bulabilirsiniz. Kartal Baba Altgeçidi, Kartal’ın merkezini bağlayan bir alt geçittir. Tarihi alt geçit artık mevcut değil, yerinde Marmaray Alt Geçidi var. Ancak bu alt geçidin adı da halen halk arasında Kartal Baba olarak tanımlanır.

Kartal Baba ismi nereden gelir?

Kartal Baba isminin alt geçide verilme nedeni, Organ Gazi 14. yüzyılda Kartal Cevizli’de Bizans İmparatoru III. Andronikos’u yendiği sırada ordu komutanları arasında Kartal Baba’nın da yer almasıdır. Konuralp’in savaşçı dervişlerinden olan Geyikli Baba’nın müritlerinden Kartal Baba’nın adı Kartal’daki alt geçide verilmiştir.

Kartal Baba Alt Geçidi’nin tarihi

Esasında alt geçit uzun yıllardır isimsiz olarak olduğun yerde bulunmaktaydı, ancak 2005 yılında yapılan tadilatın ardından alt geçidin adı Kartal Baba Alt Geçidi olarak değiştirildi. O zamanlar üstünden banliyö tren hattı geçmekte olan alt geçidin üstünden şimdilerde Marmaray geçiyor.

kartal baba yeni

Kartal Baba Alt Geçidi nerede?

Alt geçit, Üsküdar Caddesi’nin sonunda yer alır ve caddeyi sahil tarafındaki Hükümet Caddesi’ne bağlar. İnşası Marmaray kapsamında yapılmıştır. 2019 yılında Marmaray Alt Geçidi olarak yeniden açılmıştır. Google Haritalar konumu: 40.888939,29.1844448

Kartal Baba Alt Geçidi trafik kazaları

Yapılış şekli nedeniyle çok sayıda trafik kazasının meydana geldiği bir alt geçit haline gelmiştir. Alt geçidin yeni korkunç derecede kötüdür. Çukur gibi bir alt geçittir. Eskiden böyle değildi, ancak yeniden yapıldıktan sonra bu hale geldi. Sadece 2019-2020 yılları içinde en az 5 trafik kazası kayıtlara geçmiştir. Modern çağ 2019 yılı mimarlık ve mühendislik ürünü olan bu alt geçidin son hali aşağıdaki gibidir.

kartal baba kaza 1
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
kartal baba kaza 2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
kartal baba kaza 3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24