Mehmet Ali Büklü kimdir?

İstanbul’un Kartal ilçesinin Eski Belediye Başkanı Mehmet Ali Büklü, her yıl aralık ayında Soğanlık Mezarlığı’nda bulunan mezarının başında anılıyor. Peki Mehmet Ali Büklü neden bu kadar seviliyor, işte Mehmet Ali Büklü hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kartal’ın eski Belediye Başkanlarından Mehmet Ali Büklü, vefatının yıl dönümünde, Soğanlık Mezarlığı’nda bulunan kabri başında her yıl sevenleri tarafından anılır. Mehmet Ali Büklü 1975-1980 ve 1989-1994 yılları arasında Kartal Belediye Başkanlığı görevi yapmıştır. Büklü, Belediye Başkanlıkları süresince ilkeli, demokrat ve sosyal belediyecilik anlayışıyla birçok ilke imza atmıştı.

Halkçı, çağdaş belediyecilik anlayışını hizmet verdiği birçok alanda hayata geçiren Büklü, kültür sanat atölyelerinden, sabit halk pazarlarına, uluslararası festivallerden, kreşlere, kütüphanelere dek Kartal’da hümanist, demokrat, çağdaş belediyecilik uygulamaların öncüsü olmuştu. Büklü görevde bulunduğu dönemde asfalt fabrikası Karyapsan’ı kurmuştu.

mehmet-ali-buklu-foto-3

Mehmet Ali Büklü kimdir?

1934 Erzincan doğumlu olan Mehmet Ali Büklü, Sivas Yıldızeli Pamukpınar Köy Enstitüsü’nden 1951 yılında mezun oldu. Daha sonra eğitimine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam eden Büklü, 1975-1980 ve 1989-1994 yılları arasında Kartal Belediye Başkanlığı görevi yaptı. Belediye Başkanlığı dönemleri süresince ilkeli, demokrat ve sosyal belediyecilik anlayışıyla birçok ilke imza atan Mehmet Ali Büklü, 16 Aralık 1995 yılında vefat etti.

Halkçı, çağdaş belediyecilik anlayışını, hizmet verdiği birçok alanda hayata geçiren Büklü, Kartansaş, Karyapsan, Kartursaş’ın kuruluşunu gerçekleştirip, ilçe içinde ve ilçeler arası ilk toplu taşımaya imza atmış, kültür sanat atölyelerinden sabit halk pazarlarına, uluslararası festivallerden kreşlere, kütüphanelere dek Kartal’da hümanist, demokrat, çağdaş belediyecilik uygulamalarının öncüsü olmuştu.

mehmet-ali-buklu-foto-4

Mehmet Ali Büklü’nün hiçbir yerde olmayan fotoğrafları

Kartal’ın efsane merhum Belediye Başkanı Mehmet Ali Büklü’nün hiçbir yerde olmayan fotoğrafları Kartal24.com tarafından yayınlandı. Tozlu arşivlerden elde ettiğimiz o fotoğraflarda Büklü’nün halk arasında çekilmiş görüntüleri yer aldı.

mehmet-ali-buklu-foto-5

Mehmet Ali Büklü (d. 1934, Erzincan, ö. 17.12.1995, İstanbul) Türk siyasetçi ve eski Kartal Belediye Başkanı. 1951 yılında Sivas, Yıldızeli Pamukpınar Köy Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

mehmet-ali-buklu-foto-6

Mehmet Ali Büklü fotoğrafları

1975-1980 yılları arasında CHP’den ve 1989-1994 yılları arasında da SHP’den Kartal Belediye Başkanlığı görevi yaptı. 17 Aralık 1995’te geçirdiği bir kalp krizi ardından hayatını kaybeden Büklü’nün mezarı Kartal Soğanlık Mezarlığı’ndadır. Kartal Esentepe Mahallesi’nde Çiçek Sokak’ta içinde basketbol ve futbol sahası bulunan bir parka ismi verilmiştir. İşte o fotoğraflar:

mehmet-ali-buklu-foto-7
mehmet-ali-buklu-foto-2
mehmet-ali-buklu-foto-1
mehmet-ali-buklu 1
mehmet-ali-buklu 2
mehmet-ali-buklu 3
mehmet-ali-buklu 4
mehmet-ali-buklu 5
mehmet-ali-buklu 6
mehmet-ali-buklu 7
mehmet-ali-buklu 8
mehmet-ali-buklu 9
mehmet-ali-buklu 10
mehmet-ali-buklu 11
mehmet-ali-buklu 12
mehmet-ali-buklu 13
mehmet-ali-buklu 14