Kartal’da eşek heykeli nerede?

Kartal’da eşek heykeli olarak bilinen “Eşekli Kütüphaneci” heykeli, 30 Nisan 2017’de belediye başkanı Altınok Öz tarafından açıldı.

Kartal’da eşek heykeli var mı ve Kartal’da eşek heykeli nerede diye araştıran vatandaşlar için Kartal’da eşek heykeli hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Kartal’da eşek heykeli ne zaman yapıldı?

Kartal’da eşek heykeli olarak bilinen “Eşekli Kütüphaneci” heykeli, 2017 yılında, 30 Nisan’da belediye başkanı Altınok Öz tarafından açılışı yapılan heykellerden biri oldu.

Belediye başkanlığı döneminde yaptırdığı çok sayıda heykel hizmetiyle tanınan Altınok Öz, Kartal’da eşek heykeli olarak bilinen “Eşekli Kütüphaneci” heykelini törenle açan isim olarak biliniyor.

kartal esek heykeli 1

Altınok Öz: Bu sadece bir eşek değil

Açılış töreninde konuşan belediye başkanı Altınok Öz, “Bu sadece bir eşek değil aydınlanma yolunda hizmet veren bir araçtır. Biz buna bu gözle bakmalıyız. Çok beğendikleri, sevdikleri ve gururla anlattıkları dönemden, Cumhuriyete miras bıraktıkları, erkeklerin okuma yazma oranı %3 iken kadınların binde birinin okuryazar oluşu.” dedi.

altınok öz eşek heykeli

Altınok Öz’ün eşekli kütüphaneci heykelinin açılışında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet öncesi dönemden bahsederken Osmanlı’yı hedef alarak Osmanlı İmparatorluğu için “Çok beğendikleri, sevdikleri ve gururla anlattıkları dönem” diyerek bahsetmesi ise tepki çekti.

Ayrıca aynı heykelin bir minyatürünün de belediye başkanı Altınok Öz’ün bir konuşması sırasında masasında olduğu görülüyor.

Kartal’da eşek heykeli nerede?

Kartal’da “Eşekli Kütüphaneci” heykeli, Kartal merkezde yapıldı. Eşek heykeli olarak da hafızalarda yer tutan heykel, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün Kartal’a kazandırdığı eserlerden biri olarak dikkat çekti.

Heykelin açılışı için Kartal Belediyesi tarafından gönderilen bültende heykel için şu ifadeler kullanıldı: “Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün girişimi ile Yüksek Heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu tarafından bronzdan yapılan 2,5 metre yüksekliğindeki ‘Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz Heykeli açılışı yapıldı.”