İşte Altınok Öz’ün Kartal’a yaptırdığı sanat eserleri

İstanbul Kartal’da Altınok Öz’ün belediye başkanı olarak görev yaptığı 2009 ile 2019 yılları arasında çok sayıda sanat eseri inşa edildi. Altınok Öz’ün girişimleriyle Kartal’a kazandırılan sanat eserleri arasında Eşek Heykeli, Kazım Göleber heykeli, Neyzen Tevfik heykeli gibi eserler yer aldı. İşte Altınok Öz’ün Kartal’a yaptırdığı sanat eserleri…

Sanatsal duruşu bilinen ve fötr şapkası, kendine özgü giyim tarzı, duruşu ve yürüyüşü ile dikkat çeken Altınok Öz, Kartal’da belediye başkanı olduğu dönemde çok sayıda sanat eseri yaptırdı, görev süresi yetmediği için birçok eseri ise tamamlanamadı. Kartal’da heykel ve sanat dolu bir hizmet dönemi gerçekleştiren Altınok Öz, Kartal halkına miras olarak geride çok sayıda heykel bıraktı. Altınok Öz, bugün 70 yaşını doldurdu ve biz de Altınok Öz’ün doğum gününde Kartal halkı için yaptırdığı ‘unutulmaz’ heykelleri tanıtmak istedik.

Altınok Öz, bir konuşmasında heykel belediyeciliği ile eleştirildiği için “Heykelden asla taviz vermeyeceğiz” diyerek, “Benim sanatçının eserini eleştirme hakkım yok. Bir takım eleştirmelere rağmen kültür ve sanattan, heykelden, Hamam Sokak’tan asla taviz vermeyeceğiz.” sözlerini kullandı ve yaptırdığı heykellerin arkasında durdu. Biz de burada Altınok Öz’ün yaptırdığı heykelleri inceledik.

Altınok Öz’ün belediye başkanı olduğu dönemden akıllarda kalan ve en çok hatırlanan hizmetler arasında heykeller öne çıktı. Bu dönemin kaydını düşerek, en ilginç sanat eserlerini burada sıraladık. Böylece zamanla Kartal modernleşmeye devam ettikçe kaldırılması olası olan bu heykelleri, zamanında böyle şeyler de varmış diyerek nostalji yapabilirsiniz. Altınok Öz tarafından yapılan heykelleri araştıran ve merak eden vatandaşlar için Altınok Öz’ün yaptırdığı heykeller listesine burada ulaşabilirsiniz.

1. Neyzen Tevfik Heykeli

neyzen tevfik heykeli

İlginç bir heykel olarak görülen Neyzen Tevfik Heykeli, Altınok Öz’ün girişimleriyle yaptırılarak 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir yaya yoluna kondu. 2022 yılında alanda yapılan düzenleme çalışmaları sırasında fark edilen bu garip heykel kaldırıldı. Kaldırılan bu heykelin kapladığı devasa alana, halkın yararlanabileceği bir amfi-tiyatro inşa edildi. Ayrıca oturma alanları ve çardak kondu. Böylece mekana bir ferahlık gelirken tam olarak halkın yararlanabileceği bir meydan halini almış oldu.

2. Eşek Heykeli

kartal esek heykeli
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Halk arasında Eşek Heykeli olarak bilinen “Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz Heykeli”, bir eşek ve bir insan figüründen oluşuyor. Heykel daha güzel görünsün diye etrafına sonradan yüksek olarak ayarlanmış otlar eklendi. Eşeğin sırtında bir sepet var ve sepet içinde de kitap figürleri var. Bu ilginç heykel, zamanında Anadolu’nun bir yerinde kütüphane olmadığı için eşeğiyle kitap dağıtmış bir kütüphaneciyi simgeliyormuş. Eşeğiyle kitap dağıtan kütüphanecinin anısına Altınok Öz’ün girişimleriyle Kartal’ın merkezine eşeğiyle beraber heykeli yapıldı.

3. Altınok Öz Heykeli

altinok-oz-bustu-heykeli

Bir sanatçı tarafından Altınok Öz’ün heykeli yapıldı. Bir heykeltıraş Altınok Öz’e duyduğu sevgiyi göstermek için onun büstünü yaparak Altınok Öz heykeli hazırladı. Altınok Öz’ün heykel büstü ilgi çekti. Altınok Öz’ün büstünü gören hayranlar çok beğendi. Heykelin Kartal’daki heykel festivalinde hazırlandığı öğrenildi.

4. Rauf Denktaş Heykeli

rauf denktas heykeli kartal kktc

Kıbrıs Barış Harekatı ile Kuzey Kıbrıs’ın kazanılmasında büyük emekleri olan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın heykeli Kartal Belediyesi tarafından hem KKTC’de hem de Kartal’da yapıldı. Her iki heykel de törenle yerleştirildi. KKTC’deki heykel Ercan Havalimanı kavşağına, Kartal’daki heykel ise Uğur Mumcu Mahallesi’ne yerleştirildi.

5. Kartallı Kazım Heykeli

kartalli kazim heykeli

Nazım Hikmet bir gün cezaevinde kendisi ile aynı koğuşta bir suçtan dolayı kalan Kazım Göleber ile tanışıyor. İşlediği suçtan dolayı hapse giren Kazım Göleber, o dönemde Kartal’a bağlı olan Pendik Yayalar Köyü’nden olan bir vatandaş. Nazım Hikmet’e Kurtuluş Savaşı yıllarında Kartal ve çevresinde Kuvayı Milliye için yaptığını söylediği kahramanlıkları anlatıyor. Bunun üzerine Nazım Hikmet de bir şiir yazarak Kazım Göleber’den “Kartallı Kazım” diye bahsediyor. Buradan yola çıkan Altınok Öz, Kartal’ın kahramanı diyerek Kartallı Kazım’ın heykelini yaptırıyor. Heykelin görünüşü yukarıdaki gibi.

6. Sürgün Heykeli

kartal surgun heykeli
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kafkasya’da gerçekleşen 19. yüzyılda Rus – Kafkas savaşları sırasında sürgün edilen halklara adandığı söylenen bir heykel. Ayrıca her yıl bu heykelin başında hayatını kaybeden kurbanlar için anma düzenlenmeye başlanmıştır.

7. Srebrenitsa Heykeli

kartal Srebrenitsa heykeli
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Balkanlar’da gerçekleşen Srebrenitsa Katliamı nedeniyle yapılan heykel. Kartal Meydanı’nda yer alan heykel, kapladığı alanın büyüklüğü ile dikkat çekti. Ayrıca her yıl bu heykelin başında hayatını kaybeden kurbanlar için anma düzenlenmeye başlanmıştır.

8. Kartal Kanadı Heykeli

kartal kanadi heykeli
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal’da belediye binasının deniz tarafındaki köşesine konmuş bir heykeldir. Görünüşü Kartal kanadını anımsattığı için Kartal Kanadı Heykeli adını verdik. Ancak Altınok Öz’ün bu heykeli yaptırırken düşündüğü bizim bilmediğimiz daha özel bir anlamı olabilir. Ayrıca mezar taşı, horoz kafası, lale, yaprak, buğday gibi diğer cisimlere de benziyor.

Bonus: Ceviz Heykeli

ceviz meydanı

Her ne kadar Ceviz Heykeli gibi muazzam bir projeyi hayata geçirecek kadar görev süresi olmasa da projesi hazırlandığı için paylaşmak istedik. Yapılsaydı sıralamada ilk 5’te yer alacaktı. Şimdilerde bu proje iptal edildiği için artık gerçekleşemeyecek. Ceviz çiftlikleri ve cevize olan ilgisi ile tanınan Altınok Öz, cevizin önemini vurgulamak için adında Ceviz kelimesi olan Cevizli’de yapılması planlanan meydana Ceviz heykeli şeklinde bir yapı yaptırmayı planlamıştı. Altınok Öz’ün bu fikri çevresindekiler tarafından büyük alkış almış ve hemen projesi hazırlanmıştı.