Askeri termal gece görüş gözlüğü

Gece görüşü ve termal görüntüleme birbirine benzer görünür ama aslında çok farklıdırlar ve modern savaşlarda büyük rol oynarlar. Askerlik yapanlar hatırlar, bir asker “Termal atmak” dediği zaman termal kamera veya termal dürbün ile etrafı gözetleyeceğini söyler. Yani “termal atmak” deyiminin anlamı, termal kamera ile etrafı gözetlemektir.

Askerler termal görüntülemeyi karanlıktaki hedefleri aydınlatmakta kullanırken gece görüşünü karanlık çevreyi aydınlatmada kullanırlar. Ama şimdi askerler her biri için ayrı aydınlatma ekipmanı taşımak zorunda değil.

En iyi askeri gece görüş gözlüğü

ABD Ordusu şu anda çeşitli savunma teknolojisi şirketleriyle işbirliği içinde en yeni nesil gelişmiş gece görüş gözlüğü geliştiriyor. Bugün piyasadaki en iyi askeri gece görüş gözlüklerinden bazıları nelerdir ve gece görüş cihazları nasıl farklılık gösterir? Gece görüş cihazları, silahlı kuvvetlere düşman savaşçılarına karşı büyük bir avantaj sağlayarak, askerlerin gece yarısında, karşı gücün en savunmasız olduğu zamanlarda hayati askeri operasyonlar gerçekleştirmesine olanak tanır.

Dört ABD merkezli şirket BAE Systems, Leonardo DRS, L3 ve Harris şu anda ABD Ordusu sözleşmeleri kapsamında gelişmiş gece görüş gözlükleri (ENVG’ler) geliştirirken, diğer firmalar bağımsız olarak kendi en son nesil cihazlarını geliştiriyor. Görüntü yoğunlaştırma (I2) sistemlerinden termal cihazlara ve hibritlere kadar, en iyi askeri gece görüş gözlüklerinden bazıları hangileri?

BAE Systems ENVG III / FWS-I

Mart 2018’de ABD Ordusu, ordunun ENVG III ve Family of Weapon Sight-Individual (FWS-I) programı kapsamında yeni termal gece görüş gözlükleri için BAE Systems’a 97 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında iki sipariş verdi. Bu, daha önce imzalanan beş yıllık bir sözleşmenin parçasıydı.

Hem ENVG hem de FWS-I kablosuz olarak bağlanarak cihazlar arasında geçiş yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak hedef edinme ve silah ateşleme sürecini hızlandırır. Entegre teknoloji, karanlık aydınlatma koşullarında askerlerin keskin termal görüntüler üretmek için 12 mikron termal teknolojiyi kullanarak düşmanları hızlı ve sessizce hedeflemesini sağlar. Diğer bir avantajı ise, gece görüş gözlüğü içinde silah görüş görüntülerini ve nişangahı eş zamanlı olarak göstererek, atıcının omzuna götürmeden silahı nişan almasına olanak tanıyan hızlı hedef yakalama özelliğidir.

BAE Systems hassas rehberlik ve algılama çözümleri direktörü Marc Casseres, “FWS-I silah nişangahıyla tam olarak entegre edildiğinde, birleşik çözüm, üstün görüntü ve görev başarısını ve beka kabiliyetini büyük ölçüde artırabilecek bir hedef edinme yeteneği sağlar” dedi. ENVG III / FWS-I, önceki modellerden daha hafif ve daha küçüktür. BAE ayrıca sistemi düşük güç tüketimi için optimize etti ve resim içinde resim ve yalnızca kapsam işlevleri, hedeflere ulaşmak için daha geniş bir yol yelpazesi sunuyor.

Leonardo DRS ENVG III

Ayrıca ABD Ordusu’nun ENVG III sözleşmesinde, 2015 yılında 367 milyon dolarlık bir ordu sözleşmesinin ardından 2016 yılında ENVG konsepti için ilk üretim sözleşmesini kazanan Leonardo DRS yer alıyor. Leonardo, havacılık sistemleri firması N2 Imaging Systems ile ortaklık kurarak bir bilgi merkezi oluşturdu. Hızlı hedef edinimi sağlamak için ENVG ekranı aracılığıyla.

Leonardo DRS C4ISR başkan yardımcısı ve genel müdürü Shawn Black şunları söyledi: “Bu, ordu için çok önemli bir program ve savaş alanında sadece bir araç daha bulundurmalarını sağlamak için onları güvende tutacak bu inanılmaz teknolojiyi savaşçılarımıza sağlamaya hazırız.”

L3 ENVG-B

ENVG konsepti üzerinde çalışan bir diğer şirket, ENVG-dürbününü (ENVG-B) üretmek ve teslim etmek için ABD Ordusu Müteahhitlik Komutanlığı tarafından 391 milyon dolarlık üç yıllık sözleşme ile ödüllendirilen L-3’tür.

L3’ün ENVG-B’si, çift tüplü bir gözlükte beyaz fosfor I2 teknolojisini kullanır ve bu da hedef konumu, tehdit müdahalesini ve ortak çalışma ortamının görüntülerine erişimi iyileştirmeye yardımcı olur. Özünde, görüntü birleştirme ve termal hedef algılama yetenekleri için ayrı bir termal kanal içerdiğinden hibrit bir sistemdir.

ENVG-B, daha fazla durumsal farkındalık sağlamak için artırılmış gerçeklik algoritmaları üretmek için ABD Ordusunun Nett Warrior sistemiyle birlikte çalışan yeni bir yüksek çözünürlüklü ekran ve kablosuz bir kişisel alan ağının avantajına sahiptir.

Harris AN / PSQ-20 SENVG

En iyi askeri gece görüş gözlükleri listesinde, daha önce I2 tüp teknolojisini ve kızılötesi mikro bolometre teknolojisini optik kaplama yoluyla birleştiren bir Spiral ENVG sistemi olan, daha önce ITT Exelis tarafından üretilen Harris’in AN / PSQ-20’si var.

Harris’in orijinal olarak tasarlanmış AN / PSQ-20 ENVG’sinin rafine bir versiyonu olan SENVG, gelişmiş bir savaş kaskına hızla takılabilir veya buradan çıkarılabilir. Bu nedenle, kask takılı ve elde kullanım için ayrı bir pil paketi ile birlikte gelir.

SENVG’nin ENVG’ye göre avantajları, iyileştirilmiş tehdit algılama teknolojisi, mevcut silah sistemleriyle uyumluluk, genişletilmiş görüntüleme yetenekleri ve renkli mikro ekran sayesinde daha fazla durumsal farkındalıktır.

Diğer yeni nesil gece görüş ürünleri

ABD Ordusu sözleşmesinin yanı sıra, diğer savunma teknolojisi şirketleri de en yeni nesil gece görüş cihazları geliştiriyor. Önemli örnekler arasında ATN’nin PS15-4 Gen IV ve FLIR Systems Nyx-7 PRO Gen III serisi bulunmaktadır.

ATN’nin PS15-4’ü, karanlık koşullarda net görüntüler sağlamak için iki yüksek performanslı I2 tüpü kullanan kompakt bir çift NVG sistemidir. PS15-4’ün faydaları arasında artırılmış derinlik algısı ve tam karanlıkta kolay harita okumaya izin veren yerleşik bir kızılötesi bulunur.

Bu arada, FLIR Systems’ın Nyx-7 PRO Gen III serisi, gece ve çoğu hava koşulunda net görüntüler sağlamak için yüksek kaliteli optikler ve otomatik parlaklık kontrolleri kullanan sağlam, kompakt, çift gözlü bir gözlüktür. Eller serbest kullanım için evrensel bir kask yuvası içerir ve 3x ve 5x büyütülmüş lensler kullanılarak uzun menzilli bir optiğe dönüştürülebilir.