Sancaktepe’ye dev hastane Kartal’ın elindeki Pendik’e

- Yorumlar

AK Parti’nin çevre ilçelere temenni ettiği seçim vaadleri dikkat çekmeye devam ediyor. Sancaktepe’ye 4100 yataklı dev şehir hastanesi yapılarak bir sağlık merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Çevre ilçelerdeki çeşitli hastaneler ise Pendik’te toplanarak Pendik’in bir sağlık üssü olması amaçlanıyor.

Sancaktepe’nin sağlık merkezi yapılması konusunda Samandıra Kültür Merkezi’nde 15 Haziran 2013’de düzenlenen bilgilendirme toplantısında Sancaktepe’ye müjdeli haber veren Başkan İsmail Erdem, Samandıra-Sarıgazi arasında bulunan 3.150  dönümlük  arsaya sahip askeri bölgede 4.100 yataklı şehir hastanesi olacağını söyledi. (Kaynak 2)

Pendik’in sağlık üssü yapılmasına ilişkin konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Pendik her geçen gün hızla büyüyor. Daha yaşanabilir bir kent oluşturmak amacıyla diğer kurumlarla birlikte koordineli şekilde çalışıyoruz. Pendik’in sağlıkta bir numara olması için önümüzdeki aylarda önemli yatırım ve çalışmalara imza atacağız”dedi. (Kaynak 1)

Yavuz Selim Devlet Hastanesi Pendik’e taşınacak

Pendik Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi, Pendik Sapanbağları Mahallesi’nde yeni inşa edilecek olan merkeze taşınıyor. Kartal Tren İstasyonu üstündeki ana binasında bakım, tadilat geçirmiş olan hastane, uzun bir süredir diğer poliklinik binaları ile de hizmet verirken, artık modern ve yeni bir ana binaya kavuşacak. Detayları henüz netleşmemiş olan projeyle Yavuz Selim Devlet Hastanesi, sağlık alanında kapasite, ekipman ve teknoloji ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabilecek bir yapıyla Pendik’te hizmet verecek. (Kaynak 1 ve 3)

Kartal’da ki diğer ilçe başkanları ile çıktıkları bir canlı yayında Kartal hakkında açıklamalar yapan dönemin AK Parti Kartal İlçe Başkanı Temurhan Yıldız Kartal hakkında soruları yanıtladı.

Yavuz Selim Devlet Hastanesinin taşınması konusu kendisine sorulan soruyu, Temurhan Yıldız meseleyi şu sözlerle açıkladı:

Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin yenilenmesi ile ilgili ödenek çıktı, ancak biz yeniden bir hastane yapılmasının daha doğru olacağını düşünerek yeni bir hastane yapmaya karar verdik ama yeri konusundaki sıkıntıları henüz aşamadık. Pendik’te bir yere düşünmüştük fakat olmadı, Kartal’da bir başka yere yapma konusundaki görüşmelerimiz ise sürüyor. (Kaynak 4 ve 5)

30 Mayıs 2013’de basın açıklaması yapan İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Tuncay Palteki yaptığı açıklama ile Kartal’ın merkezinde ki hastanenin yeniden inşa edileceğini söyledi. (Kaynak 7)

Temurhan Yıldız katıldığı canlı yayında Pendik’e taşınma fikrinin dönemin sağlık bakanından geldiğini belirtti. Hastanenin yeniden yapılması konusunda hemfikir olduklarını belirten Yıldız yerin henüz kesinleşmediğini söyledi. (Kaynak 4). Pendik Belediyesi resmi açıklama yaparak hastanenin Pendik’e taşınacağının kesinleştiğini ancak projenin henüz netleşmediğini belirttiler (Kaynak 1). 

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Tuncay Palteki yaptığı açıklamada hastanenin kesinlikle yeniden inşa edileceğini belirtti. (Kaynak 7). AK Parti Kartal seçim vaatleri resmi açıklamasında Yavuz Selim Hastanesi ile ilgili bir söz geçmiyor. (Kaynak 8).

Temurhan Yıldız’a soruyoruz!

“Çevremizde ki ilçelerimizin birçok açıdan Kartal’ın önüne geçtiğini, Kartal’ın çevresiyle rekabet edemediği” şeklinde açıklama yapıp (Kaynak 8), Kartal için Aydos’a teleferik, metroya havaray, Kartal’a plaj ve  sokak köpeklerine barınma gibi projeler sunuyorsunuz.

Niçin Sancaktepe’ye dev şehir hastanesi yapılırken, Pendik’e sağlık üssü kurulurken projeleriniz arasında sağlık adına hiçbir şey yok ve neden yeniden inşası kesinleşen Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin yenilenmesi hakkında tek bir söz yok? Yoksa Kartal’da yeniden yapılma hakkındaki görüşmelerinizden bir sonuç alamadınız mı?

Kaynaklar:

  1. Pendik Belediyesi: Pendik ‘sağlık üssü’
  2. Sancaktepe Belediyesi: Türkiye’nin Ve Avrupa’nın en büyük şehir hastanesi Sancaktepe’de
  3. Kartal 24: Yavuz Selim Devlet Hastanesi Pendik’e Taşınıyor
  4. İlçem Gazetesi: Kartal Siyasi Parti İlçe Başkanları İlçem Gazetesinde bir araya geldiler
  5. Kartal 24: Yavuz Selim’i Taşıma Fikri Kimden Çıkmış
  6. Kartal 24: Yavuz Selim Devlet Hastanesi Nerede İnşa Edilecek?
  7. İAGB: Birlikten verimlilik doğdu
  8. AK Parti Kartal: Kartal’a dev projeler

x