Bulunan çalıntı araçlar ne olur, işte yapılması gerekenler

Otomobilleri çalarak satan çetelerin sayısı her geçen gün artıyor. Çalıntı araçlar ele geçirildikten sonra yapılması gereken bir takım işlemler var. Bulunan çalıntı araçlar için yapmanız gerekenler belli oldu. Son zamanlarda çalıntı araçlar ele geçirilmeye devam ediyor. Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri hırsızların peşinde.

Geçenlerde İstanbul’da otomobil çalarak motor ve şase numaralarını değiştirip satan çete çökertildi. Kartal’da yapılan operasyonda çete üyeleri ile birlikte 13 tane çalıntı araca el konuldu. Yanlarında çalıntı araç plakaları da ele geçirildi. Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından Kartal’da düzenlenen operasyonda çalıntı araca binen Murat Y. isimli hırsız yakalandı. Şüphelinin evinde ise başka bir aracın bilgilerine ulaşıldı ve park ettiği yerde araç ele geçirildi. Her neyse, şimdi çalıntı araçların bulunması halinde sizin yapmanız gereken işlemlere bir göz atalım.

Çalıntı Aracın Bulunması Halinde Yapılması Gereken İşlemler

Öncelikle bulunan çalıntı aracın tescil kayıtlarını kapatmalısınız. Bir ay süreniz var. Doğru belgeleri ibraz ettiğinizden emin olun. Belgeler de çalınmışsa şerh koydurun.

  1. Çalınan araçların tescil kayıtlarının kapatılması için, çalındığı tarihten itibaren bir ay geçmiş olması şartıyla herhangi bir trafik tescil şube veya bürosuna müracaat edilebilir.
  2. Müracaat sırasında, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçesi ile savcılık veya mahalli kolluk birimlerince düzenlenmiş çalınma olayına ait belge alınır. Aracın bilgisayar kayıtlarına ve tescil dosyasına “çalınmıştır” kaydı düşülerek tescil kaydı silinir. Araç tescil belgesi üzerine işlem tarihi ile birlikte “çalınmıştır” şerhi düşülür ve belge araç sahibine iade edilir.
  3. Aracın motorlu araç trafik belgesi ile müracaat sırasında ibraz edilen belgeler araç dosyasında muhafaza edilir.
  4. Aracın tescil kaydının çalıntı tarihi itibariyle silindiği Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç on beş iş günü içinde, yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir.
  5. Araçla birlikte araca ait belgeler de çalınmışsa, isteği halinde araç sahibine aracın kayıtlarına çalınmıştır şerhi konulduğuna dair bir yazı verilir.

Gördüğünüz gibi yapmanız gereken işlemler oldukça basit ve kısadır. Bulunan çalıntı aracınızın işlemlerini bu sıra ile gerçekleştirin ve dertsiz başınıza bir daha dert almayın. Ayrıca arabanıza mutlaka bir alarm taktırın ve park ettiğiniz yerlerde güvenlik kamerası olduğuna dikkat edin. Sorun sadece hırsızlık değil ki, dengesizin biri çarpıp kaçabilir. Bazı denyolar lastikleri kesiyorlar. Bu tür bir saldırıya karşı da dikkatli olmalısınız. O nedenle güvenlik kamerası çok önemli.