Maça çıkmama cezası: Bir takım maça çıkmazsa ne olur?

Bir futbol kulübünün maça çıkmaması durumunda alacağı ceza belli oldu. Futbol takımları bazı durumlarda belirli nedenden dolayı maça çıkmamaya karar verebilir. Peki futbol kulüpleri oynaması gereken maça çıkmazsa ne olur? Kulüplere bu durumda verilecek cezanın ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir takımın maça çıkmak istememesinin birçok nedeni olabilir: protesto, futbolcuların maaş alamaması, sağlık nedenleri, altyapı sorunları… Bu durumda her ligde, o ligin yönetici kurumu tarafından uygulanan ayrı bir ceza uygulaması vardır. Türkiye liglerinde TFF tarafından maça çıkmayan takımlara ceza verilir.

Bir takım maça çıkmazsa ne olur?

TFF’nin “Futbol Müsabaka Talimatı” olarak adlandırılan güncel futbol kurallarına göre 24. maddede ele alınan durum için maça çıkmama durumunda puan silme ve küme düşürme gibi cezalar öngörülüyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Talimatnamesi’ne göre bir futbol takımı maça çıkmama durumunda puan silme cezasıyla karşı karşıya kalır. Aynı durumun bir kez daha tekrarlanması durumunda ise talimatlar, söz konusu takımın bir alt lige düşürülmesini öngörüyor.

TFF’nin 24. maddesine göre maça çıkmama cezası

(1) Aşağıdaki hallerde puan tenzili yapılır, takım lig dışı bırakılır ve bir alt kümeye indirilir:

a) Bir sezon boyunca müsabaka kıyafeti ile belirlenen ve ilan olunan saatte sahaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya başlamış bir müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca mevcut puanlarından galibiyet halinde verilen puan kadar puan silinir. Böyle durumlarda ilgili kulüp, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TFF tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorundadır.

Bir sezon boyunca ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılırlar.

Gelişim liglerinde mücadele eden takımlarının müsabakalarında bu hüküm uygulanmaz, TFF tarafından tespit edilecek esaslara göre işlem yapılır. Ligden çıkarılarak alt lige düşürülen takım sayısı, o ligden aldığı derece nedeni ile düşecek takım sayısı kadar veya daha fazla ise ayrıca sezon sonundaki puan sıralamasına göre düşme uygulanmaz, daha az sayıda ise eksik kalan takım sayısı kadar puan sıralamasına göre alt lige düşürülür.

b) Bir müsabakada hakem tarafından sahadan çıkarılmak istenen futbolcu, teknik sorumlu veya diğer akredite kişiler, sahayı terk etmez ise hakem, çıkarma kararını takım kaptanına bildirir. Buna rağmen çıkarılmak istenen kişi sahadan çıkmadığı takdirde, takım kaptanına son bir ihtarda bulunur ve sonuç alınmazsa müsabakayı tatil eder.

Müsabakanın tatil edilmesi halinde hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca takımın, galibiyet halinde verilen puan kadar puanı tenzil edilir. Bu ihlalin teşebbüs aşamasında kalması halinde futbolcuların veya teknik sorumluların tescilli olduğu veya diğer akredite kişilerin mensubu olduğu kulüplere disiplin talimatında yer alan bir alt lige düşürme ve puan tenzili dışındaki yaptırımlar uygulanabilir.

(2) Bu madde hükümleri çerçevesinde karar vermeye Disiplin Kurulları yetkilidir. Disiplin Kurulları’nın verdiği kararlara karşı, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz harç makbuzu ile birlikte Tahkim Kurulu’na başvurulabilir.