Yıkılan Kartal Stadı’nın yerine yapılacak

İstanbul’un köklü takımlarından Kartalspor’un maçlarını oynadığı Kartal İlçe Stadı yıkıldı. Stadın tamamen yıkılması ve molozların kaldırılmasıyla ortaya büyük bir arazi çıktı. Bu alana geçici olarak bir otopark, yeşil alan, oturma alanları ve çocuk parkı yapıldı. Peki stadın yerine ne yapılacak? Yeni Kartal Stadı nereye yapılacak?

Kartal Stadının yerine ne yapılacak?

Kartal Stadının yer aldığı bölge son derece kıymetli bir alan üzerine kurulu. O kadar değerli bir arazi ki, yerine yapılacak olan şey ya bölgenin değerini daha da fazla yükseltecek ya da bölge için gelecekte sorun yaratacak. Neyse ki şimdilik Kartal Belediyesi’nin bu alan için planı halka açık bir meydan parkı yapılması şeklinde. Ancak henüz ne çalışmalar başladı ne de gerçekten bu plan doğrulandı.

Şimdi Kartal Stadının arazisi hakkında konuşalım. Yanında Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü bulunan alan, aynı zamanda Kartal Köprüsü ile Kartal İlçe Merkezi arasındaki harika bir bağlantıya sahip. Marmaray tren istasyonuna da çok yakın. Kartal Millet Bahçesine yürüme mesafesinde.

eski-stat-meydani

“Eski Stat Meydanı” kod adıyla duyurulan taslak projeye göre bu alana meydan ve park yapılarak halkın kullanımına açılacak. Yıkılan stadın altında dükkanlar vardı. Benzer şekilde ufak bir de çarşı eklenen meydan, kısa sürede bitirilecek.

Kartal Stadı nereye yapılacak?

Yeni Kartal Stadı’nın yapılması planlanan alan ilk başta Anadolu Adalet Sarayı’nın yanındaki boş arazi olarak planlanmıştı. Ancak bu araziye stadyum yapılmasına izin verilmedi ve bu alan bakanlık tarafından konut alanı olarak ilan edildi. Bu nedenle yeni Kartalspor stadının yapılması engellenmiş oldu. Stat yapılsaydı ismi Kartal Atatürk Stadı olacaktı.

yeni-kartal-stadi

Kartal’da son olarak Yakacık’ta yeni bir stat yapıldı. Yakacık Mahallesi’nde 12637 ada 1 parsel üzerine inşa edilen Yakacık Stadı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.