Yıkılan Kartal Stadı’nın yerine yapılacak

İstanbul’un köklü takımlarından Süper Amatör Lig ekibi Kartalspor’un maçlarını oynadığı Kartal İlçe Stadı yıkıldı. Stadın tamamen yıkılması ve molozların kaldırılmasıyla ortaya devasa bir alan çıktı. Bu alana geçici olarak bir yeşil alan, oturma yerleri ve park yapıldı. Peki stadın yerine ne yapılacak? Yeni Kartal Stadı nereye yapılacak?

Kartal Atatürk Stadyumu

Yeni Kartal Stadı’nın Yakacık Mahallesi’nde 12637 ada 1 parsel üzerine inşa edileceği açıklandı. 29.600 metrekarelik alanda yapılacak stadyumun 12.500 kişi kapasiteli olması planlanıyor. Stadyumun adının Kartal Atatürk Stadyumu olacağı açıklandı.

yeni kartal stadi

Kartal Stadının yerine meydan yapılacak

Kartal Stadının yer aldığı bölge son derece kıymetli bir alan üzerine kurulu. O kadar değerli bir arazi ki, yerine yapılacak olan şey ya bölgenin değerini daha da fazla yükseltecek ya da bölge için gelecekte sorun yaratacak. Neyse ki şimdilik Kartal Belediyesi’nin bu alan için planı halka açık bir meydan parkı yapılması şeklinde. Ancak henüz ne çalışmalar başladı ne de gerçekten bu plan doğrulandı.

Şimdi Kartal Stadının arazisi hakkında konuşalım. Yanında Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü bulunan alan, aynı zamanda Kartal Köprüsü ile Kartal İlçe Merkezi arasındaki harika bir bağlantıya sahip. Marmaray tren istasyonuna da çok yakın. Kartal Millet Bahçesine yürüme mesafesinde. Aslında birileri için oldukça iştah kabartan bir yer. Ancak şu anki bilgilere göre oraya bir rezidans ya da AVM yapılmayacak. “Eski Stat Meydanı” kod adıyla duyurulan taslak projeye göre bu alana meydan ve park yapılarak halkın kullanımına açılacak.

Bu dönüşümde tüm taraflar düşünülmüş. Yıkılan stadın altında dükkanlar vardı. Benzer şekilde ufak bir de çarşı eklenen meydan, kısa sürede bitirilecek. Yeni stadyum ise Cevizli’de inşa edilecek. Ancak yeni stat ile ilgili takvim henüz netleşmedi. Kartalspor, yeni stat yapılana kadar maçlarını Bulvarspor’un stadında oynamaya devam edecek.

Kartal Eski Stat Meydanı

eski-stat-meydani