Yıkılan Kartal Stadı’nın yerine yapılacak

- Yorumlar

İstanbul Kartal’ın köklü takımlarından Süper Amatör Lig ekibi Kartalspor’un maçlarını oynadığı Kartal İlçe Stadı’nın yıkımına geçtiğimiz yıl alınan kararla başlamıştı. Stadın tamamen yıkımı ise bu hafta tamamlandı. Peki stadın yerine ne yapılacak?

Halkın kullanımına açılacak

Stadın yer aldığı bölge oldukça kıymetli bir alan haline geldi. Yanında Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü bulunan alan, aynı zamanda Kartal Köprüsü ile Kartal İlçe Merkezi arasındaki harika bir bağlantıya sahip. Marmaray tren istasyonuna da çok yakın. Aslında birileri için oldukça iştah kabartan bir yer. Ancak oraya bir rezidans ya da AVM yapılmayacak. “Eski Stat Meydanı” kod adıyla anılan proje kapsamında yapılacak olan meydan ile bu değerli alan, sahibi olan halkın kullanımına sunulacak.

Bu dönüşümde tüm taraflar düşünülmüş. Yıkılan stadın altında dükkanlar vardı. Benzer şekilde ufak bir de çarşı eklenen meydan, kısa sürede bitirilecek. Yeni stadyum ise Cevizli’de inşa edilecek. Ancak yeni stat ile ilgili takvim henüz netleşmedi. Kartalspor, yeni stat yapılana kadar maçlarını Bulvarspor’un stadında oynamaya devam edecek.

Kartal Eski Stat Meydanı

eski-stat-meydani

Yeni yapılacak meydanla ilgili Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in seçim öncesi açıkladığı proje kataloğunda alttaki ifadeler kullanılıyor:

Kentimizin markasına değer katacak uygulamaları geçmişte olduğu gibi yarında hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Yıkımına başladığımız Kartal Stadı’nın bulunduğu alanı halkımızın sosyal ve kültürel anlamda kullanabileceği ferah bir meydan haline getiriyoruz.

Türk – eski Osmanlı mimarisinin geleneksel çizgilerini taşıyan Bedestan Alışveriş çarşısı, ortak meydan avlu, sosyal gelişim alanları, okuma salonları, gençler için ders çalışma salonu, sergi, galeri ve fuaye alanları, çocuk oyun alanları, dinlenme alanları ve çeşitli etkinlik alanları bulunacak bir projeyle Kartallılara mutlu, huzurlu bir ortam sağlayacağız.

x