Kartal Belediyesi geri dönüşüm, kağıt ve atık yağ toplama hizmetleri

Kartal’da kağıt ve atık yağlar Kartal Belediyesi tarafından toplanarak geri dönüşüme veriliyor. Belediye tarafından yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen kampanyalarla kağıt ve atık yağ toplamak için vatandaşlara çağrıda bulunuluyor. Kartal Belediyesi geri dönüşüm, kağıt ve atık yağ toplama hizmetleri hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bu sayfada derledik.

Kartal Belediyesi’nin çevre kirliliğini önlemek için yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirdiği atık yağ ve kağıt toplama kampanyaları ile hem çevrenin kirlenmesini önleniyor, hem de kağıt ve atık yağlar ekonomiye kazandırılıyor.

Kartal Belediyesi geri dönüşüm hizmetleri

Kartal Belediyesi tarafından toplanan atık yağların bio-dizel yakıta geri dönüşüm yapılması sağlanıyor. Kartal Belediyesi tarafından kağıt atıkların toplanması sağlanarak ekonomiye geri kazandırılıyor. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan duyurularla kızartma yapmak amacıyla kullanılan yağların; suya, kanalizasyona dökülmeden toplanması için Kartal Belediyesi’ne başvurulması isteniyor.

Özellikle evsel atık olan bitkisel yağların ve kağıtların ekonomiye kazandırılması ve doğanın bu yağların atılmasından kaynaklanacak kirlilikten korunması amacıyla toplanan bitkisel atık yağları, yapılan kampanyalar sayesinde ilçede önemli miktarda toplanarak geri kazandırılıyor. Belediye ekipleri ayrıca ilçedeki lokanta, otel, yemek şirketleri, atık yağlarını Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı firmalara vermeye yönlendirilirken, sitelere de bidonlar dağıtarak evlerdeki atık yağları topluyor.

Kartal’da ayrıca atık pillerin de geri dönüştürülmek üzere toplanması için çalışmalar yapılıyor. Atık pillerin içinde türlerine göre demir, çinko, mangan, nikel, kadmiyum, lityum, kobalt gibi ağır metaller bulunuyor ve atık pillerin kontrolsüz biçimde çevreye atılmasının ciddi kirlenmeye yol açıyor. Kartal Belediyesi, atık pillerin çöpe, ateşe, suya, kanalizasyona, sokağa atılmaması ve toprağa gömülmemesi konusunda uyarılarda bulunarak atık pillerin toplanması için çalışmalar yapıyor.

Kartal Belediyesi atık toplama

Kartal Belediyesi geri dönüşüm telefon numarası

Kartal Belediyesi geri dönüşüm hizmetlerinden faydalanmak ve kağıt ve atık yağ toplama hizmetleri için başvuruda bulunmak için ulaşmanız gereken telefon numarası (0216) 586 87 87 ve 444 45 78‘tir. Atık yağları toplayan okullar, siteler, mahalleler, kamu kurum ve kuruluşları, yukarıda belirtilen telefon numarasını arayabilecek.

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, yılda ortalama 81 bin 879 kilogram bitkisel atık yağ toplayarak anlaşmalı lisanslı bio-dizel firmasının dönüşüm tesislerinde bio-dizel yakıta dönüştürülmesini sağladı. Aynı zamanda Kartal Belediyesi tarafından kağıt atıkların toplanması sağlanarak ağaçların kesilmesi önleniyor ve çevre açısından önemli bir geri dönüşüm sağlanıyor.