Katar kasasındaki serveti açıklayarak meydan okudu

Katar’ın Merkez Bankası Başkanı Şeyh Abdullan Bin Saoud al-Thani, Katar’ın toplam servetini açıkladı. al-Thani, Katar’a karşı uygulanacak herhangi bir yaptırıma hazırlıklı olduklarını ve 340 milyar dolarlık varlıklarının bulunduğunu söyledi.

Merkez Bankası rezervlerinde 40 milyar dolar ve altın olduğunu belirten Al Thani, Katar’ın yerli ve yabancı yatırım fonlarını yöneten Katar Yatırım Otoritesi’nin de nakde dönüştürülebilecek 300 milyar dolarlık varlığı olduğunu da ekledi. Al Thani, eldeki bu döviz rezervinin Katar’ın Körfez ülkeleri tarafından uygulanan izolasyona karşı koymasına yardım edeceğini belirtti.

Katar Merkez Bankası rezervi

Merkez bankası başkanı Şeyh Abdullah bin Saoud al-Thani Pazartesi günü bir haber kanalına verdiği demeçte, Katar merkez bankasının, bağımsız servet fonu da dahil olmak üzere 340 milyar dolar rezervi olduğunu duyurdu, bu da Körfez komşularının izolasyonuna dayanmasına yetecek kadar.

Al-Thani, Doha’nın 40 milyar dolarlık rezerv artı altın olduğunu söyledi ve Katar Yatırım Otoritesinin de tasfiye edebileceği 300 milyar dolarlık rezervi olduğunu sözlerine ekledi. al-Thani, Katar’ın milli servetini açıklayarak meydan okudu.

El Thani CNBC‘ye verdiği demeçte, “Bu, sistemimizin güvenilirliğidir, her türlü şoku korumaya yetecek kadar paramız var,” dedi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve diğerlerinin geçtiğimiz ay Doha ile diplomatik ve ulaşım bağlarını “terörizme” verdiği destek nedeniyle kesilmesi kararının ardından Katar, emirliğin şiddetle reddettiği bir suçlama ile kendini karşı karşıya buldu.

Sonuç olarak Katar Riyali istikrarsız hale geldi ve stoklar zayıfladı, ancak merkez bankası yöneticisi ekonomide herhangi bir kesinti görmediğini söyledi.

El Thani, “Katar zaten iyi ve benzersiz bir sisteme sahip. Bu tür teröristlere karşı yasalarımız var. Yasalarımızı, denetimlerimizi ve incelemelerimizi oluşturmak için IMF (Uluslararası Para Fonu) ve diğer kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Zorluklarımız yok, tüm defterlerimizi gözden geçirmelerini memnuniyetle karşılıyoruz ve hepsi de açıktır.” diye ekledi.

“Daha çok para geliyor”

Merkez bankası yöneticisi, yerleşik olmayanlar tarafından bazı fon çıkışları olduğunu, ancak bunların önemli olmadığını söyledi. El Tani, “Daha çok [para] geliyor,” diyerek, girişlerin çıkışlardan daha büyük olduğunu doğruladı. Gaz ve petrol sektörlerindeki uzun vadeli sözleşmelerin kesintiye uğramadığını söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu ayın başlarında Emirliğin krizle ilgili görünümünü durağandan olumsuza çevirdiğini duyurdu. Ancak ekonomistler, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı olan Katar’ın, krizi aşmak için gaz üretiminde bir artış planladığına inanıyor.