Hackerlar nasıl para kazanır?

Profesyonel bir hacker olmak sadece çok ilginç bir meslek değil, aynı zamanda çok iyi para kazandırıyor. İyi bir maaşa sahip olmanın yanı sıra, iyi bir hackerın normal bir işin dışında da para kazanmasının farklı yolları vardır; bu, kendi çalışma saatlerine sahip olmak isteyen veya bir şirkete bağlı kalmaktan hoşlanmayan kişiler için oldukça caziptir. Bu yazımızda iyi bir hackerın farklı yollardan nasıl para kazanabileceğini inceleyeceğiz.

Şirketler neden profesyonel bilgisayar korsanlarını işe alıyor?

Şirketlerin bilgisayar korsanlarını işe almasının genel nedeni, sistemlerinde güvenlik testleri yapmaktır. Şirketler, şirketlerinin güvenlik sistemlerini kırmaya çalışmak ve güvenlik kontrollerinin etkinliğini ve daha güvenli olması için neleri değiştirmeleri gerektiğini daha iyi anlamaya çalışmak için eğitim kursları sunar ve bilgisayar korsanlarını işe alır.

Örneğin, bir şirket yeni bir web uygulaması başlatıyorsa, eğitim programları sunacak ve yeni uygulamanın son sürümünü yayınlamadan önce güvenlik açıklarını bulmaya ve zayıf yönlerin neler olduğunu görmeye çalışacak kişileri işe alacaktır. Bu şekilde, uygulama yayınlandığında bilgisayar korsanlarının uygulamada tüm kullanıcıları etkileyen ve sonuçta şirkete maliyet getiren bir zayıflık bulma olasılığı azalır.

İkinci olarak, bazen özel şirketler ve hükümetler de siber güvenlik kursları sunuyor ve rakiplerinin bilgi sistemlerini hacklemeleri için bilgisayar korsanları kiralıyor. Özel şirketlere gelince, rakiplerinin planları hakkında bilgi edinmek veya rakiplerin hizmetlerinde aksaklıklara neden olmak amaçlarına sahiptir. Bu %100 yasa dışıdır ve bu nedenle tavsiye edilmez, ancak yine de gerçekleşir.

Hacker olarak çalışarak çok para kazanabileceğiniz farklı işler nelerdir?

Bir çalışan olarak Teknik Hacker: Bilgisayarları hackleyerek para kazanmanın en temel yolu, pen testi yapan bir şirkette çalışmaktır. Bu tam zamanlı bir iş olacaktır ve asıl iş sorumluluğunuz şirketin farklı alanlarının güvenliğini kontrol etmek olacaktır. Bu muhtemelen para kazanmanın en kolay yöntemidir ve aynı zamanda iyi bir başlangıçtır çünkü daha deneyimli insanlarla çalışacak ve onlardan öğreneceksiniz. Biraz deneyim kazandıktan sonra bunu Etik Hacking eğitim kursu aracılığıyla o çevreyle paylaşmanız gerekebilir.

Serbest Teknik Hacker: Bu iş tam zamanlı veya yarı zamanlı yapılabilir. Pek çok şirket, hata ödül programları olarak adlandırılan programlara sahiptir; bunlar, şirketlerin insanlara ağlarının, uygulamalarının, weblerinin belirli alanlarını hacklemelerine izin verdiği programlardır… Bu yöntemi kullanan bazı şirketlere örnek olarak Facebook, Apple veya Dropbox verilebilir. Bu tür çalışmaların avantajı herkese açık olması ve istediğiniz kadar çalışabilmeniz için ölçeklenebilir olmasıdır. Dezavantajı ise rekabetin çok fazla olması; Bu yüzden orta-yüksek seviyedeki bir hackerın işidir.

Yarı zamanlı sözleşmeli Teknik Hacker: Bununla serbest çalışan arasındaki fark, sözleşmeli pozisyonda genellikle bir müşteri için 6 ila 12 ay gibi çok kısa bir süre için çalışmanızdır. Çoğu zaman şirketler Penetrasyon Analistini tam zamanlı olarak işe almak istemezler çünkü piyasaya sürecekleri yeni bir ürünü yılda bir veya iki kez test etmelerine ihtiyaç duyarlar.

Yazılım Geliştiricisi Olarak Teknik Hacker: Bu iş, programlama deneyimi olan ve komut dosyaları ve özel yazılımlar kullanmayı seven kişiler için uygundur. Bilgisayar korsanı olarak para kazanmanın bir yolu, diğer insanların kullanıp satabileceği yazılımlar oluşturmaktır. Bu yöntemin avantajı, artık gelir elde etmenizdir çünkü bir araç oluşturup onu güncel tuttuğunuzda, başka hiçbir iş yapmanıza gerek kalmadan onu birden fazla kişiye satabilirsiniz.

Siber Güvenlik Danışmanı Olarak Teknik Hacker: Birçok bilgisayar korsanı tam zamanlı olarak bilgisayar korsanlığını bırakır ve kendi bilgisayar güvenliği işini açar. Bu yöntemin en fazla karı sağlama potansiyeli vardır ancak daha fazla deneyime ihtiyacınız olacaktır. Siber güvenliğe ek olarak, işletme yönetimi konusunda deneyime de ihtiyacınız olacak ve birçok müşteriye erişebilmek için CEH (Cestified Ethical Hacking) gibi bilgi seviyenizi gerçekten ortaya koyacak en çok talep edilen siber güvenlik araçlarında eğitim kursları ve sertifikalara sahip danışmanlara sahip olmanız gerekir.