En iyi, hızlı ve özgür DNS adresleri

- Yorumlar

İnternet bağlantı güvenliği ve içeriğe erişebilirlikten bahsedildiği zaman, özellikle de internetin engellendiği yerlerde, etrafta DNS sunucuları ve DNS adresleri hakkında sözler işitirsiniz. İnternete ulaştığınız İnternet Hizmet Sağlayıcınız size bir varsayılan DNS sunucusu sunar, ama siz bu sunucu yerine başka DNS sunucuları üzerinden internete erişebilirsiniz. Eğer alternatif bir DNS sunucusu kullanmak zorunda kalıyorsanız, bunun nedenleri şunlar olabilir;

  • Bulunduğunuz yer ile DNS sunucusu arasındaki uzaklıktan dolayı hız geliştirmesi sağlamak.
  • İnternet Hizmet Sağlayıcınızın sunduğu DNS güvenilir değilse, istikrarlı bağlantı sağlamak için farklı DNS kullanmak.
  • Eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, harici bir DNS sunucusu kullanarak kimlik hırsızlıklarından korunmaya çalışmak.
  • Ve tabi ki, coğrafya bazlı engellemeler ve internet sansürüne karşı DNS kullnmak.

Bu nedenlerle – en azından bunlardan biri – harici bir DNS sunucusu kullanmak sizin için ideal olabilir. Sizi kötü sonuçlardan kurtarmak adına size yardımcı olmak için sizin için en iyi ve temiz 8 DNS sunucusunu burada derledik.

1. Google Public DNS

Pekala, ilk harici DNS hizmetiimiz – Google Kamusal DNS – Google tarafından sunulan DNS sunucusu. Amacı ise interneti daha hızlı ve güvenli yapmak. Google Kamusal DNS Aralık 2009’dan beri internet kullanıcılarına hizmet ediyor. Bununla beraber şu anda dünyada en çok kullanılan DNS hizmeti konumunda. DNS adreslerinizi 8.8.8.8. ve 8.8.4.4 olarak değiştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Google Kamusal DNS IPv6 bağlantısını da destekliyor. Bu DNS sunucuda yüksek güvenlik hizmeti ve Google’ın en yakın sunucuyu bulmak için kullandığı Anycast sistemi nedeniyle de hızlı bir internet bağlantısı mevcuttur. Google Kamusal DNS ayrıca Dos saldırılarına karşı da dirençlidir.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

2. OpenDNS

Amacınız sadece DNS değiştirmek değil, aynı zamanda daha fazla kontrol istiyorsanız, OpenDNS tam size göre. Şirketin söylediğine göre OpenDNS size yüksek güvenlik sağlıyor. OpenDNS hizmetlerini iki seçenekte sunuyor; bireysel ve iş. Bu opsiyonlarla beraber kimlik hırsızlığına karşı korumada sağlanıyor. OpenDNS ücretli olarak şirketlere özel güvenlikli sunucular sağlarken Ev bazlı sunucuları ise ücretsiz olarak sunuluyor. OpenDNS’e geçmek için 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz aile korumasından da yararlanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın

3. DNS.WATCH

DNS.WATCH minimalistik bir harici DNS sunucudur ve size özgür internet sunar. Şirket kendi sunucularının tamamen doğal DNS olduğunu belirtiyor, hiçbir etkiye maruz olmadığını söylüyor. Kullanıcılarına sorarsanız sizi onaylayan görüşlerle karşılaşacaksınızdır. DNS.WATCH üzerinde hiçbir internet sitesi sansürlü değildir. 82.200.69.80 ve 84.200.70.40 adreslerini kullanarak sahip olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın

4. Norton ConnectSafe

Norton ConnectSafe internet dünyasına bağlantınızı daha güvenli hale getirmeyi öngören hizmetlerden biridir. Bu DNS ile malware, kimlik hırsızlıkları ve aldatmacalara karşı koruma sağlanıyor. Ayrıca tehlikelere ve pornografiye karşı da koruma elde ediyorsunuz. Eviniz için veya şirketiniz için elde edebiliyorsunuz. Alttaki bağlantıdan bilgisayarınızı ayarlayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın

5. Verizon / Level3 DNS

Level3 DNS harika bir harici DNS hizmetidir. Güvenilir bir hizmet sunmaya çalışarak daha fazla performans sağlamayı amaçlıyor. Google kadar olmasa da üst düzey bir alt yapıya sahiptir. 209.244.0.3, 209.244.0.4, 4.2.2.1, 4.2.2.2, 4.2.2.3 ve 4.2.2.4. DNS adreslerini kullanarak sahip olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın

6. Comodo Secure DNS

Comodo Secure DNS güvenlik, hız ve sağlıklı bağlantı sağlamayı amaçlayan bir diğer DNS hizmetidir. 8.26.56.26 ve 8.20.247.20 adresleriyle kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın

7. OpenNIC DNS

OpenNIC DNS güvenli ve güçlü bir DNS hizmetidir. Aşağıdaki bağlantıdan ayarlayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın

8. Cloudflare 1.1.1.1 DNS

Cloudflare’a ait olan 1.1.1.1 DNS sektöre bomba gibi girdi. Son sırada yazdığımıza bakmayın. Henüz çıkalı çok fazla zaman olmadığı için habere sonradan ekledik.

1.1.1.1 internete girmenin hızlı ve özel bir yoludur. Çoğu DNS adresinin aksine, 1.1.1.1 kullanıcı verilerini reklam verenlere satmaz. 1.1.1.1’in metodu onu en hızlı yapar.

Daha fazla bilgi için tıklayın

x