Başkan Yardımcısı Ali Apaydın kimdir?

Ali Apaydın, Kartal Belediye Başkan Yardımcısıdır. Eski Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, 2019 yılından itibaren Kartalspor’daki görevini bırakarak Kartal Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı görevine odaklandı.

Ali Apaydın kimdir?

Ali Apaydın, liseyi Kartal Lisesi’nde okudu. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’de Harita Mühendisi olarak tamamladı. Evlidir.

Ali Apaydın ve Kartalspor

Kartalspor Başkanı olarak görev yapan Ali Apaydın, 2017 yılında sezon öncesi gerçekleştirilen yemekte takımdaki geleceği ve Kartalspor’un stadı hakkında bomba açıklamalarda bulundu. Apaydın, taraftarın merak ettiği birçok konuya değindi ve Kartalspor’un borcu ile ilgili spekülasyonlardan, eski başkanlar ve menajerlerle ilişkilerine, belediyedeki dönemine kadar birçok konuya açıklık getirdi. Ali Apaydın’ın açıklamaları şöyle:

– Son yedi sezon dört kez küme düşmüş, üç kez de son anda küme düşmekten kurtulmuş bir takımın tarafları, yöneticileri ve oyuncuları olarak buradaydık. Böyle bir durumda tekrar toparlanabilmek kolay değildi. Ama benim yapımda başarısızlık hiç yok, hayatımda buna hiç izin vermedim, çok az başarısızlık olmuştur, hep hırslıyımdır, hedeflerim olur ve çalışırım.

– Geçen dönem çok kötü şartlarda, ikinci devre, takımın transferlerinin tamamlandığı ve kulübün 24.5 milyon borcu olduğu dönemde gelmiştik, elimizden geleni yaptık. Kurumsal kimlik, mali disiplin ve marka değerini yükselteceğiz diye geldik. Ben, kurumsal kimlik ve marka değerinin, görev yaptığım süre boyunca her gün yükselerek devam ettiğini düşünüyorum, buna önem veriyorum. Sonuçta sportif başarı olmayınca bunların hiçbirinin önemi yok.

– Biliyorsunuz kulüp başkanıyım, ama sonuçta uzun süredir belediyede de üst düzey yöneticilik yapıyorum. Önce yöneticiliğimle örnek vereyim, önemli bir belediyenin önemli bir müdürlüğünde görev yaptım. O müdürlüğe geldiğimde, bana bağlanan bir müdürlük vardı ve müdür, şefler ve personelin hiçbirisi benim aldığım kişiler değildi. Ama belli bir süre geçti, müdür, istediğimiz müdür geldi, personel değişti, şefler değişti ve bir gün bu müdürlüğü tanıtırken, oradaki iş yapan müteahhitlere ve mühendislere, dedim ki, işte her insan karakterini koyar, sahip olur, ama ben şimdi benim müdürlüğüm diyebilirim, çünkü benim karakterimi yansıtacak diyebilirim. Çünkü benim karakterimde başarı var, dürüstlük var, çalışkanlık var ve bunları yapmıştım, benim müdürlüğüm demiştim.

– Şimdi, bunu futbola uygularsak, futbolu da bir şirket gibi yönetiyoruz, ama futbol insanlarla yapılan, yani futbolcuların, insanların oynadığı, sonuçta duyguların olduğu bir spor dalı. Yani, insan makine düzeyinde oynayamaz, onların da ruhları, onların da duyguları var, canları var ve her gün her maçta aynı şeyi gösteremez. Ama bir gerçek var ki, siz kendi takımınızı yapmak isterseniz, bu da sizin seçtiğiniz takım olabilir. Şimdi ben, geçen sene “bu takımı ben yapmadım” dediğim zaman, geçen seneki başkan arkadaşımız, yardımcıları, yönetim kurulu hemen bana karşı bir cevap verme zorunluluğunda hissediyorlar kendilerini.

– Taraftar ve camia şunu bilsin ki, harcanan paranın, kuruşuna kadar inceledim. Yani ben evimi nasıl yönetiyorsam, bir şey alacağım zaman evime, bir yere gideceğim zaman paramı nasıl harcıyorsam, kulüp parasını da böyle harcadım. Bu benim karakterimde var ve bunu böyle yapmaya devam edeceğim. Niye bunu söylüyorum, kulübün parasını da har vurup harman savurmadan, kulübümüzün bütçesini ve mali yapısına uygun olarak, ama en iyisini alarak bu camiayı mutlu edecek, gururla gezecek, göğsümüz dik, burnumuz dik, başımız dik, havada gezecek bir takım yapmam gerekiyordu.”

– Bununla ilgili bütün çalışmaları yaptık. Çok ama çok inceledik, hiçbir menajer ile çalışmadık, menajerler araya girerek bize futbolcu pazarlayamadı. Futbolcularla direkt konuştuk.

– En son, işte Severin Bikoko’yle günlerce konuştuk, Kamerun’dan ve Kamerun’dan uçakla ilk kez, Galatasaray başkanı Galatasaray için uçaklar inecek demişti ya, biz de bir uçağı Kartalspor için indirdik, Sabiha Gökçen’e. Bunu Kartalspor’un büyüklüğüne borçluyuz. Eğer Bikoko PTT 1.Lig’de Kayseri Erciyes ve Rize’de oynamasa, Kartalspor’u bilmese, kendi sözleri ile söylüyorum, Kartal stadında Kartal’a karşı üç kez top oynamasa, Kartalspor’un büyüklüğünü bilemeyecekti, Kartalspor’un büyüklüğünü bildiği için ve Türkiye’yi çok sevdiği için, burada kalmak istediği için, ama kendini de göstermek istediği için çok daha fazla para veren kulüpler olduğu halde parayı değil, Kartalspor kulübünü, Kartalspor camiasını, Kartalspor ismine geldi.

– Şöyle düşünün, yine küme düşmüş, iki kez üst üste, sonra iki sezon küme düşmüş bir takımın taraftarı, yöneticileri, futbolcuları olarak bugün sezon başı yaptık. Bunu başarmak, tekrar bu hale getirmek önemliydi. Çünkü başarısızlıkta kimseyi bulamazsınız, herkes kaçar, başarıda herkes gelir. Ama biz bu kulübü tekrar layık olduğu yere getireceğiz.

– Benim için çok çok önemli durumları var. 1979-1980 yıllarında ben bu takımın formasını giydim. O formayı hayal ederek yatardım. Benim için, evet Galatasaray’ı tutuyorum ama benim için en büyük forma oydu. Bugün o formanın temsilcisi olarak yöneticisiyim ve geçen sene öyle veya böyle düşen bu takımın başkanı olarak benim adım tarihe geçti ve kendi adıma söylüyorum, ben de bu takımı çıkaracağım, çıkarmalıyım.

– Taraftara da şu mesajı mutlaka vermek istiyorum. Paranız vardı da niye transfer yapmadınız şimdiye kadar, bunları yapacaktınız niye yapmadınız gibi şeyler söyleniyor. Bir kere bu yapılan transferler amatöre düştüğümüz için amatör transferdir, amatör transfer serbest, profesyonel transferde transfer yasağı vardı. Geçen sene anlattım. O günkü şartlarda onu yapma durumumuz yoktu. Çünkü siz gelmişsiniz, her tarafa borcu olan bir kulübün başkanısınız, adım attığınızda kasap, manav işte fırıncı sizden para istiyor, birçok personel parasını alamamış, oyuncular alamamış. Bir sürü yerlere borç var. Şimdi bunlar varken, bir anda başka işlere bakamazsınız. Bu kurumsal kimliğin kaldırılması için bu yapıldı. Zaten bunu yaptık, kurumsal kimliği, bugün Kartalspor adı, ben federasyona gittiğim için biliyorum, tekrar eski yerine gelmek üzere, geldi, marka değeri yükseldi. Mali disiplini sağlamaya çalıştık, borçları kontrol altına aldık ve tek eksik olan sportif başarı vardı. Hiç kimse meraklanmasın, eksik olan sportif başarı mutlaka gelecek.”

Kartalspor stadı neden yıkıldı?

– Uzun süre bizler için, belediyenin başkan yardımcısı olduğum için, belediyenin adamları takımı düşürmeye geldiler, bilerek düşürdüler, stadı yıkmaya geldiler gibi söylemler oldu. Bunların hepsi asılsız ve uydurulan, yayılan haberler. Niye öyle olduğunu söyleyeyim. Ben Kartal Belediyesinde 28 yıldır çalışıyorum. Yani dün ya da 2 yıl önce girmedim. 28 yılın 17 yılı normal mühendis olarak çalıştım, 5 yıl şef oldum, 2 yıl müdür oldum ve 5.yıla girdi başkan yardımcılığım. Şimdi ben bu kadar kariyerli bir geçmişime, takımı düşürmek için, böyle bir şey için niye harcayayım, niye ben adımı karalayayım. Üstelik ben Kartal doğumluyum. Kartal’da doğdum, Kartal Lisesi mezunuyum. Kartalspor’da top oynadım, çocuklarım burada doğdu. Kartal’da sadece askerliğim için ayrı kaldım. Ben işten sonra Kartal sokaklarında yürüyorum, herkesle karşılaşıyorum, böyle bir adam olarak bu kulübün düşürülmesiyle ilgili böyle bir düşüncem olabilir mi?

– Şimdi stat yıkılma olayına gelecek olursak, ben bu statta niye oynamak istemeyeyim, ama bir de gerçek var, realite var. 6306 sayılı yasa, deprem dönüşüm yasasıdır. Bu yasaya göre bu stattan ölçümler yapılmış ve bu stat çürük çıkmış, çürük yani. Bu stadın çürük raporu tapuya tescillenmiş ve yıkım kararı çıkmış bu statta ve bu stat önümüzdeki 2 ay içinde yıkılacak. Yıkılma kararı var.