Şile’nin en güzel köyleri

İstanbul Şile’nin şimdilerde mahalleye dönüşen en güzel köyleri neresidir? Şile’nin köylerinde en önemli geçim yolu hayvancılık ve tarımdır. Şile’nin Darlık, Gökmaslı, Kömürlük ve Üvezli köylerinde hayvancılık öne çıkan bir geçim kaynağı. Şile’nin çoğu köyünde içme suyu ve doğalgaz alt yapısı da bulunuyor. Peki Şile’nin en güzel köyleri neresidir?

Şile’nin köylerinin nerdeyse hepsi çok güzel. En güzel Şile köyünü ararken fark ettiğimiz bir şey, Şile’nin her köyü bir diğerinden daha güzel. O zaman biz de Şile’nin bütün güzel köylerine burada yer verelim dedik. İşe bu sayfa oradan doğdu. İşte Şile’nin bütün güzel köyleri…

Karakiraz

Şile’nin Beykoz’la komşu olan, en batısında yer alan köyüdür. Kurna Köyüne giden yol da buradan geçer.

Kurna

kurnakoy

Kurna Köyü, Şile’nin Beykoz’dan önce yer alan sahillerden biridir. Kamp alanlarına çıkan yolda bulunur. Aynı zamanda Karaburun yolundan önce gelir.

Sahilköy

Şile’nin en güzel sahil köylerinden biri de Sahilköy’dür. Büyük bir köydür ve sahilde iyi bir yerleşim alanına işaret eder.

Doğancılı

Sahilköy’den sonra, Alacalı’dan önce gelen Doğancalı, önemli bir tatil yöresidir. Doğancalı Halk plajı, popüler bir plaj olarak bilinir.

Alacalı

Alacalı Köyü, Şile’nin en güzel sahil köylerinden biridir. Doğancalı ile Sofular arasında bulunur.

Sofular

Sofular Köyü, Alacalı’dan sonra gelir ve İstanbul – Şile yoluna yakın bir konumu vardır. Sofular halk plajı da yörede tercih edilen plajlardan biridir.

Kızılca

Şile’den önce gelen köylerden biri de Kızılca’dır. Şile merkeze yakın bir köydür. Ancak konum olarak sahilde yer almaz, Şile – İstanbul yolunun güneyinde yer alır.

Meşrutiyet

Meşrutiyet, Şile merkeze en yakın köylerden biridir. Kızılca’dan sonra gelir. Aynı zamanda Ahmetli ile komşudur.

Kumbaba

Kumbaba, Şile’nin en güzel sahil köylerinden biridir. Plajlarıyla ve kumuyla ünlü olan Kumbaba, Şile merkeze yakın konumuyla dikkat çeker.

Çavuş

Kumbaba’dan sorna gelen Çavuşköy, sahilde yer alır. Küçük yüzölçümüne rağmen doğal güzellikleriyle bilinir.

Balıbey

Balıbey, Şile’nin favori kumsallarıyla öne çıkan bir köydür. Şile yolu üzerinde yer alan Balıbey, tatilciler tarafından sıkça tercih edilir.

Kabakoz

Kabakoz, Şile’nin en güzel kumsallarına ev sahipliği yapan bir köydür. Doğal güzelliklerinin yanı sırada yerli halkın da misafirperverliği ile bilinir.

Akçakese

Şile merkezden önce gelen Akçakese, Şile’nin halk plajlarına ev sahipliği yapan güzel köylerinden biridir.

İmrenli

imrenli

İmrenli Köyü, Şile’de en güzel köylerden biridir. Aynı zamanda çok sevilen Şile’ye özgü bir yerleşim alanı olarak öne çıkar.

Bozkoca

bozkoca

Bozkoca, Şuayipli’den önce gelir ve Ağva’ya yakınlığı ile dikkat çeker. Esasında Şile ile Ağva arasında yer alan bir konuma sahiptir.

Şuayipli

Ağva’nın güzel sahil köylerinden biri de Şuayipli’dir. Şuayipli halk plajı, bütün güzelliklerini sergiler. Doğusunda Kurfalı, batısında Bozkoca yer alır. Aynı zamanda yeşil ile mavinin buluştuğu bir köydür.

Kurfalı

Ağva Merkez’de Koca Deresi’nin sol tarafında yer alan bir köydür. İsaköy, Göçe ve Şuayipli ile komşudur. Ağva sahillerinin hemen üst tarafındadır. Aynı zamanda Kurfalı Mahallesi olarak da bilinir.

Bucaklı

Kandıra – İzmit yoluna yakın bir yerde bulunur. Bucaklı Mahallesi olarak da bilinir. İçinden geçen Bucaklı Köyü Yolu üzerinden Kadıköy’e ve Kocaeli’nin köylerine gitmek mümkündür. Kadıköy ve Çelebi’ye komşudur. Aynı zamanda Ağva’nın Koca Dere’den Kocaeli’ne kadar olan sahil kısmı da bu mahalle içinde yer alır.

Karacaköy

karacakoy

Karacaköy de tıpkı İmranli gibi sahilde yer alır ve Şile Merkeze çok yakın bir konumu vardır.

Göçe

Ağva yolu üzerinde bulunan bir köydür. İki yanında Koca Dere bulunur. Aynı zamanda Göçe Mahallesi olarak da bilinir. Bucaklı, Kurfalı, Kalem, Geredeli köylerine komşudur.

Çataklı

Soğullu’dan önce gelen Çataklı Köyü, Şile’nin büyük yüzölçümüne sahip mahallelerinden biridir. Kuzey’de Ağva Yolu, güneyde ise Kocaeli yer alır.

Gökmaşlı

Yüzölçümü olarak küçük bir alanda kurulu olan Gökmaşlı Köyü, Ağva yolu üzerinde yer alır. Güneyinde Soğullu, doğusunda İsaköy, batısında Göksu ve kuzeyinde Şuayipli yer alır.

Soğullu

Ağva yolu üzerinde yer alan köylerden biri de Soğullu köyüdür. Aynı zamanda Soğullu Mahallesi olarak bilinir. Öncesinde Çataklı, sonrasında Kalem gelir.

Kalem

Göçe’nin hemen öncesinde, Geredeli’nin batısında yer alan Kalemköy, aynı zamanda Kalem Mahallesi olarak da bilinir. Ağva’ya yakın konumuyla dikkat çeken köy, Soğullu’dan sonra gelir.

Geredeli

Şile’nin Kocaeli tarafında, Kandıra-İzmit yolunun güneyinde kalan bir köydür. Koca Dere’nin büyük bir şekilde bulunduğu köy, aynı zamanda Geredeli Mahallesi olarak bilinir. Göçe ve Kalem köylerine yakındır.

Kadıköy

Şile’nin Kocaeli sınırında yer alan bir köydür. Aynı zamanda Kadıköy Mahallesi olarak da bilinir. Çelebi ve Bucaklı’ya komşudur. İçinden Bucaklı – Pınarlı yolu geçer.

Çelebi

Çelebi köyü, Şile’nin Kocaeli tarafına girdiği bir bölgede yer alıyor. Aynı zamanda Çelebi Mahallesi olarak da bilinir. Kandıra – Şile yoluna yakın bir bölge bulunur. Kadıköy ve Bucaklı’ya komşudur.