iPhone ana ekran sayfa düzenleme ve silme

Apple, iOS’un yeni sürümü ile birlikte uygulamalarınızı daha iyi organize etmek için kullanılabilen uygulama kitaplığı sayesinde ana ekranın sayfalarını devre dışı bırakmanıza, silmenize, gizlemenize ve yeni sayfalar eklemenize olanak tanır.

iPhone ana ekran düzenleme özelliği ilk olarak iOS 14 ile geldi, ancak o zaman ana ekran sayfalarının sırasını düzenlemek ve bir sayfayı devre dışı bırakmak mümkün değildi. iOS 15 ile birlikte her iki özellik de geldi.

Ana ekran sayfaları yeniden düzenleme

1. Ana ekran sayfalarını yeniden düzenlemek için titreşim moduna girmeniz gerekiyor. Bunun için ekrana dokunun ve bekleyin.

2. Uygulamaların yanında çarpı işareti ve titrediklerini göreceksiniz. Alt satırda yer alan ve ana ekran sayfalarını temsil eden nokta sırasına dokunun.

3. Ana ekran sayfalarını yeniden düzenlemek için bir sayfaya dokunun ve sürükleyin. Sürükleyerek sırasını değiştirebilirsiniz.

iphone-ana-ekran-duzenleme-1

4. Yeni düzenlemeden memnun kaldığınızda ekranın sağ üst köşesindeki Bitti’ye dokunun, ardından titreşim modundan çıkmak için tekrar Bitti’ye dokunun.

Ana ekran sayfalarını gizleme ve silme

1. Ana ekran sayfalarını gizlemek veya silmek için titreşim moduna girmeniz gerekiyor. Bunun için ekrana dokunun ve bekleyin.

2. Uygulamaların yanında çarpı işareti ve titrediklerini göreceksiniz. Alt satırda yer alan ve ana ekran sayfalarını temsil eden nokta sırasına dokunun.

3. Gizlemek istediğiniz sayfanın altındaki onay işaretine dokunun. Eğer sayfayı sadece gizlemek istiyorsanız işlem tamam, ancak silmek istiyorsanız sayfanın sol üst köşesindeki eksi (-) işaretine dokunun.

iphone-ana-ekran-duzenleme-2

4. İşiniz bittiğinde ekranın sağ üst köşesindeki Bitti’ye dokunun, ardından titreşim modundan çıkmak için tekrar Bitti’ye dokunun.

‌Ana Ekrandan‌ bir sayfayı kaldırdığınızda, sayfada bulunan uygulamalar kaldırılmaz ve Uygulama Kitaplığında kalır. Onları ‌Ana Ekrana‌ geri eklemek istiyorsanız, onları uygulama kitaplığından dışarı sürüklemeniz veya üstüne basılı tutarak Ana Ekrana Ekle’yi seçmeniz gerekecek.