İstanbul depreminden etkilenecek iller

İstanbul’da olması beklenen bir deprem, Marmara Denizi içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olacaktır. Marmara Denizi’nden geçen bu fay hattı, İstanbul sahillerine çok yakın bir mesafede yer alır. Peki İstanbul’da olacak bir depremden hangi iller etkilenir? Burada olası büyük İstanbul depreminden etkilenmesi beklenen illere detaylı olarak bakıyoruz.

Aşağıdaki İstanbul deprem fay hattı haritasına bakılacak olursa, fay hattının tam olarak nereden geçtiği anlaşılır. Depremin olması beklenen yerler ise Yalova açıkları ve Silivri açıkları. Deprem bu iki noktadan hangisinde olursa olsun etkilenmesi beklenen iller değişmeyecektir, sadece etki miktarı değişir.

istanbul deprem fay hatti 2

Depremden etkilenecek iller

Depremin Yalova açıklarında olması durumunda depremden daha çok Yalova ve İstanbul’un yanı sıra; Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinin etkilenmesi beklenebilir.

Depremin Silivri açıklarında olması durumunda depremden daha çok İstanbul’un yanı sıra; Tekirdağ ve Çanakkale illerinin etkilenmesi beklenebilir. Ancak depremin ana kolunun Yalova açıklarından geliyor olması nedeniyle depremden Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinin de benzer düzeyde etkilenmesi beklenebilir.