Savcı talimatını yerine getirmeme olayı

Kolluk kuvvetlerinin savcı talimatlarını yerine getirmesi zorunludur. CMK uyarınca Cumhuriyet Savcılarının sözlü talimatları derhal yerine getirilir, ancak bu talimatlar en kısa sürede yazılı hale dönüştürülür hükmü amirdir. Kartal’da meydana gelen olay ise bu durumu ihlal edebilecek bir nitelikte. İstanbul Kartal’da ayrıldığı iş yeri sahibinin saldırısına uğrayan göçmen kadının şikayeti üzerine açılan soruşturmada polislerin, nöbetçi savcının delillerin ivedilikle toplanması yönündeki talimatına uymadığı ortaya çıktı.

Emrah Yusufoğlu’nun haberine göre Kartal’da Özbekistanlı genç kadın F.E’nin eski patronu D.Ö’nün cinsel saldırısına uğramasıyla ilgili yürütülen soruşturmada emniyetin, savcının talimatına rağmen iş yeri güvenlik kamera kayıtlarını soruşturma dosyasına eklemediği, şüpheli D.Ö hakkında ise herhangi bir işlem yapmadığı ortaya çıktı.

Kartal’da bulunan bir pastanede garson olarak çalışmaya başlayan Özbekistanlı F.E 20 gün çalıştığı işyerinden, müşterilerin tacizleri ve çalışma koşullarından dolayı ayrılma kararı aldı. Çalıştığı günlerin parasını almak isteyen genç kadın, ayrıldıktan bir hafta sonra iş yerine gitti. Kadın işçi, iş yeri sahibi D.Ö tarafından pastanenin altında bulunan imalathanede dövüldü, zorla çıplak fotoğrafları çekildi.

F.E, olay ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Nöbetçi savcı, olay yerinde bulunan iş yeri güvenlik kameralarının incelenmesi, F.E’ye yardım eden Fırat isimli çalışanın ifadesinin alınması ve iş yeri sahibinin yakalanması yönünde polislere talimat verdi. Nöbetçi savcının talimatı ve olayın üzerinden 40 gün geçmesine rağmen kayıtların ve ifadelerin soruşturma dosyasına sunulmadığı anlaşıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Genel Soruşturma Bürosu’nun Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği talimat belgesi:

savcılık-belgesi

Özbekistanlı F.E’nin avukatı Elifgül Yalçın’ın dilekçesi üzerine soruşturma dosyasına bakan Cumhuriyet Savcısı, nöbetçi savcının olay günü polislere delillerin toplanması, tanıkların ve şüphelilerin ifadesinin alınması talimatı vermesine rağmen yerine getirilmediğini gördü. Bunun üzerine Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğüne yazı yazan Cumhuriyet Savcısı, nöbetçi savcının talimatlarının yerine getirilmediğini belirterek, ‘iş yeri güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesi, olayın tanığı olduğu belirten Fırat isimli çalışanın ifadesine başvurulması ve şüphelinin yakalanması’ yönünde talimat verdi.

Soruşturmanın seyri için delillerin ve ifadelerin alınmasının önemine değinen Avukat Elifgül Yalçın, ”Müvekkilim çalışarak hak ettiği ücreti almak istediği için iş yeri sahibi tarafından şiddete ve cinsel saldırıya maruz bırakılmıştır. Bu olayın temelinde müvekkilimin burada evinden uzak bir kadın olması ve bu sebeple bir anlamda çaresiz görülmesi mevcuttur. Ülkemizde kadın olmak zorken bir de göçmen bir kadın olmak hayatı her alanda daha da zorlaştırmaktadır. Yaşanan bu kabul edilemez olay üzerine müvekkilim derhal şikayetçi olmuştur. Nöbetçi savcının gerekli talimatları vermesine rağmen 2 aya yakın süredir ne iş yerinin kamera görüntüleri alınmış ne de şüpheli şahıs yakalanmıştır. Henüz ifadesi dahi alınmayan bu kişi hayatına rahatça devam etmektedir. Ancak müvekkilim hala olayın şokunu atlatamamış ve korku içindedir” dedi.

Geçen zaman içinde saldırının görüntülerinin yok edilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Yalçın şöyle konuştu:

Olayda en önemli delil olabilecek kamera görüntüleri polislerin bu keyfi tutumu ve görevi kötüye kullanmaları nedeniyle henüz elde edilememiştir. Bu sebeple soruşturma uzamış ve müvekkilimin mağduriyeti daha da artmıştır. Teknik incelemeye rağmen görüntüler elde edilemezse, delillerin yok edilmesi sebebiyle hem şüpheli şahıs hem görevli memurlar hakkında işlem yapılması gerekmektedir. Eksik işlemlerin tamamlanmasının ardından kamu davasının ivedilikle açılmasını ve şahsın cezalandırılmasını bekliyoruz.