Maltepe’de okulda hayatını kaybeden 6 yaşındaki Efe Boz davasında yeni gelişme

Maltepe’de 2010 yılında okulun lavabosunun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden 6 yaşındaki Efe Boz’un ölümü hakkında, 8 sanık hakkında verilen cezalar ile beraat kararları Yargıtay tarafından onandı.

Dumlupınar İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencisi 6 yaşındaki Efe Boz, 12 Mayıs 2010 tarihinde okulun tuvaletinde üzerine düşen lavabonun boğazını kesmesi sonucu yaşamını yitirdi. Olayın ardından 8 kişi hakkında 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 17 Nisan 2014 tarihinde görülen karar duruşmasında, sanıklardan okul müdür yardımcıları Fatma Metin ve Pınar Tan Aslan ile inşaat firması sahibi Aslan Yavuz Haberdar ve kontrolör Halim Cüneyt İşyar, olayda kusurları olmadıkları gerekçesiyle beraat ederken, ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan ana sınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp, 1 yıl 8 ay, taşeron firma müdürü Yalçın Kaya ile mühendis Murat Kılıç 2 yıl 6’şar ay ve okul müdürü Mustafa Katırcılar da 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldılar.

Davada alınan kararlar hakkında, taraflar Yargıtaya itirazda bulundu. Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından dosya üzerinde yapılan incelemenin ardından geçtiğimiz Eylül ayında karar belirlendi. Yargıtay 12 Ceza Dairesi kararında, okulun güçlendirme ve onarım işini birlikte yapan Yalçın Kaya ve Murat Kılıç’ın, lavabonun montajını hatalı yaparak, Efe Boz’un ölümüne neden olduklarını ve olayda sorumluluklarının bulunduğunu kaydederken, ana sınıfı tuvaletinde bulunan lavabolarından birinin sallandığını ve bu durumdan okul müdürü Mustafa Katırcılar’ın da haberdar olmasına rağmen, ana sınıfı lavaboları üzerindeki denetim, kontrol ve bakım görevini yerine getirmeyerek, olayın oluşunda kusurlu olduğunu belirtti. Beraat eden sanıkların ise olayın meydana gelmesinde sorumluluk ve kusurlarının bulunmadığı belirtilen kararda, ceza alan ve beraat eden sanıklar hakkında verilen kararın onandığı belirtildi.