İstanbul’a neden kar yağmadı?

İstanbul’a bu hafta da kar beklenmiyor. Ocak ayına girilmesine rağmen İstanbul’da henüz kar yağışı gerçekleşmedi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası eski II. Başkanı Ahmet Köse’ye göre kar yağmamasının nedeni, ‘ısı adası’ etkisi.

Köse, “İstanbul gibi büyük metropollerde şehir ısı adası sebebiyle kar yağışı zorlaşıyor. Çünkü binaları, evleri ısıtıyoruz. Araçlardan çıkan emisyonlar şehri ısıtıyor. Kentin 1,5 kilometre yukarısına kadar kar şeklinde başlıyor ama şehrin üzerine geldiği zaman alt seviye sıcak olduğu için bu da yağmura dönmesine neden oluyor” dedi.

Kış mevsimine girilmesine rağmen kar yağışı yaşanmayan İstanbul’da şehir ısı adası etkisinden dolayı büyük bir iklim krizi yaşanıyor. Uzmanlara göre, İstanbul’a kar yağmamasında şehirdeki aşırı yapılaşma ve yüksek binalar nedeniyle oluşan ısı adası nedeniyle kaynaklanıyor.

İstanbul’da bu hafta kar yok

İstanbul’da bu hafta genel olarak çok bulutlu bir hava etkili olacak. Cuma günü sağanak yağış bekleniyor. Cuma günü sağanak yağışlar olacak. En yüksek sıcaklık 12°C, rüzgâr 10 – 15 km/saat hızlarında olacak ve yağmur ihtimali %60 olarak ölçülüyor.

Hafta sonu ise çoğunlukla bulutlu bir hava olacak. Cumartesi günü hava genel Olarak açık olacak. En yüksek sıcaklık 12°C, rüzgâr ise değişken olacak.

“Kar yağışı örtü oluşturmadı”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası eski II. Başkanı Ahmet Köse de hafta sonu kentte örtü şeklinde beklenen kar yağışının ısı adası etkisi nedeniyle yağmura dönüştüğünü söyledi.

Kentte kar örtüsü oluşmamasındaki en büyük etkenlerden birinin küresel iklim değişikliği sonucu küresel ısınma sebebiyle şehrin ısı adası gibi davranması olduğunu vurgulayan Köse, “Yakın yerlerde, Kırklareli’nde, kar yağışı oldu ama İstanbul gibi büyük metropollerde şehir ısı adası sebebiyle kar yağışı zorlaşıyor. Çünkü binaları, evleri ısıtıyoruz. Araçlardan çıkan emisyonlar şehri ısıtıyor. Şehre göre 200 metre daha yüksekte olan Istrancalar’a Çatalca’ya kar düşüyor. Kentin 1,5 kilometre yukarısına kadar kar şeklinde başlıyor ama şehrin üzerine geldiği zaman alt seviye sıcak olduğu için bu da yağmura dönmesine neden oluyor.” diye konuştu.