İstanbul için AKOM’dan şiddetli fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından İstanbul için yapılan hava tahminlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) 11 Mart Cumartesi ve 12 Mart Pazar günü İstanbul için yağmur ve fırtına uyarısında bulundu. Yapılan uyarıya göre Cumartesi günü sabah saatlerinden Pazar akşam saatlerine kadar şiddetli fırtına ve yağmur bekleniyor.

AKOM’dan yapılan açıklamada, İstanbul’da Cumartesi günü meydana gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı hava dalgası ile birlikte sağanak yağışların soğuk bir hava ile hissedileceği belirtildi. İl genelinde Cumartesi günü sabahtan itibaren etkili olacak yağışlı havanın Pazar günü akşam saatlerine kadar çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar, soğuk hava ve fırtına nedeniyle yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı (donma, kara, deniz ve hava ulaşımında aksamalar, ağaç devrilmesi, tabela ve çatı uçması, vb.) tedbirli olunmasını tavsiye ediyor. İBB Ekipleri ve Kartal Belediyesi ekipleri kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgar nedeni ile yaşanabilecek olumsuz hava şartlarına karşı; yollarda oluşabilecek göllenme, su baskını, ağaç devrilmesi gibi risklere karşı teyakkuzda bekliyor. Deniz ve kara ulaşımında aksama yaşanmaması için de gerekli tedbirleri alındı.

AKOM açıklamasında, “11 Mart Cumartesi günü sabah saatlerinden (08:00) itibaren rüzgârın Lodos yönünden (Güney-batı) kuvvetlenerek fırtına (40-70km/s), kısa süreli kuvvetli fırtına (50-85km/s) şeklinde eseceği, beraberinde batı bölgelerinden (Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Arnavutköy) başlayarak il genelinde yer yer kuvvetli sağanak yağış (15-25kg/m2) geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor. Cumartesi akşam saatlerine (22:00) kadar etkili olması beklenen fırtına ve sağanak yağmur nedeni ile yollarda göllenme, ağaç ve direk devrilmesi, çatı, tabela uçması, baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklar yaşanabileceği belirtiliyor.” ifadeleri kullanıldı.

AKOM’dan yapılan paylaşım şu şekilde:

akom 11-12 mart firtina

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarında şu ifadeler kullanıldı:

mgm 11-12 mart firtina

Sağanak yağışı günler bekleniyor

The Weather Channel’ın hava durumu verilerine göre Cumartesi günü sağanak yağışı bir hava bekleniyor. Yağmurlu hava ile beraber gündüz en yüksek 16°C hava sıcaklığı rüzgâr güneybatı yönlü, 30 – 50 km/saat hızla esmesi bekleniyor. Yağmur ihtimali %90 yüksek. Yaklaşık 12 mm yağmur yağışı. Rüzgâr bazen 65 km/saat üzerinde hızla esebilir. Gece saatlerinde ise yağmur devam edecek. En düşük 9°C bekleniyor. Rüzgâr batı – güney batı yönlü, 15 – 30 km/saat. Yağmur ihtimali %100. Yaklaşık 6 mm yağmur yağışı bekleniyor.

Pazar günü hafif yağmur yağışı etkili olacak ve en yüksek 11°C sıcaklık bekleniyor. Rüzgâr kuzey – kuzey doğu yönlü 15 – 25 km/saat hızla esecek. Hafif yağmurlu bir hava olacak ve yağmur ihtimali %80 olarak ölçülüyor. Gece ise erken saatlerde sağanak yağmur. En düşük 6°C sıcaklık bekleniyor. Rüzgâr kuzey – kuzey doğu yönlü, 15 – 30 km/saat. Yağmur ihtimali %50.