Kadıköy Belediyesi işçi maaşları 2024

Kadıköy Belediyesi işçilerinin kaç para maaş alacakları, işçileri temsil eden DİSK Genel-iş Sendikası ile Kadıköy Belediyesi’ni temsil eden SODEMSEN arasında yapılan anlaşma ile belirlendi. Ancak Kadıköy Belediyesi işçileri toplu iş sözleşmesi kapsamında aldıkları zamdan memnun olmadıklarını söyleyerek iş bırakma eylemi yaptı.

Kadıköy Belediyesi işçileri, asgari ücret seviyesine düşen maaşlarının arttırılması için ek protokol istedi. İşçiler adına yapılan açıklamada, hükümete bağlı idarelerde işçi maaşlarının 20 bin TL’yi aştığı, en düşük memur maaşının 22 bin TL seviyesine çıktığı belirtilerek, Kadıköy Belediyesi işçilerine zam yapılması talep edilerek iş bırakma eylemi yapıldı.

Kadıköy Belediyesi toplu iş sözleşmesi

Kadıköy Belediyesi’nde en son toplu iş sözleşmesi 18 Ocak 2021’de imzalandı. Buna göre, toplu iş sözleşmesi ile en düşük maaş 5 bin 275 lira oldu. Anlaşma, belediye işçilerinin gerçekleştirdiği grevin ardından geldi.

Genel-İş Sendikası’nın grev başlayınca dahil olduğu sözleşme pazarlığında üç gün süren toplantılar sonucu anlaşma sağlandığı aktarıldı. Genel-iş sendikasının kararı ile anlaşma imzalandı. Kadıköy Belediyesi’nde en düşük işçi maaşları 5 bin 275 TL oldu.

Kadıköy Belediyesi’nde işçi maaşlarına zam yapıldı

Genel-iş Sendikası’nın aktardığı bilgilere göre, en düşük yevmiye 106 lira 30 kuruştan (net 76-TL), 161 lira 14 kuruşa (net 115 lira 20 kuruş) yükseltildi.

En düşük çıplak aylık ücret 3 bin 188 liradan (net 2 bin 279 lira), 4 bin 834 liraya (net 3 bin 456-lira) yükseltildi. Tüm çalışanlara verilen aylık sosyal yardımlar toplamı net 1164 liradan net 1600 liraya yükseltildi. İkramiyeler 10 günden 30 güne çıkarıldı.

Yapılan toplu iş sözleşmesi ile Kadıköy Belediyesi’nde ilk kez günlük kıdem zammı, iş riski primi, aylık sosyal yardım, giyim yardımı, yılbaşı yardımı, yıllık izin yardımı elde edildi. Mevcutta olan bayram yardımı, çocuk yardımı, aylık yakacak yardımı, eğitim yardımında ise artış sağlandı.

Tüm bu kazanımlar sonucunda sosyal yardımlar dahil en düşük maaş net 3663 TL’den net 5275 TL’ye yükseltildi. İkramiye dahil en düşük maaş ise net 3726 TL’den 5564 TL’ye yükseltildi.