İstanbul’da il olacak ilçeler açıklandı

İstanbul’da il olacak ilçelerin belirlenmesi için yapılan çalışmada, İstanbul’un hangi ilçelerinin il olabilecek kapasiteye ve özelliklere sahip olduğu belli oldu. Araştırma ile İstanbul’da il olabilecek ilçeler belli oldu.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından açıklanan araştırma sonuçlarına göre, İstanbul’un hangi ilçelerinin il yapılacak kapasiteye sahip oldukları ortaya çıktı.

İstanbul’da il olacak ilçeler

Buna göre, Türkiye çapında 67 ilçenin il olabilecek özelliklere sahip olduğu tespit edilirken İstanbul’dan da 3 ilçe il olabilecek ilçeler listesinde yer aldı.

Araştırma kapsamında ilçelerin kent merkezlerinden uzaklıklarına ve nüfus yoğunluklarına bakıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olan ve nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçe sayısının 67 olduğu ortaya çıktı.

Buna göre, İstanbul’da il olmak için aranan özellikleri karşılayan ilçeler; Büyükçekmece, Silivri ve Tuzla oldu. Her üç ilçe de İstanbul’un merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta ve 100 binin üzerine nüfusa sahip.

İl olacak ilçeler listesi

Araştırma sonuçlarına göre il olabilecek ilçeler arasında Gebze, Çorlu, İskenderun’un yanı sıra Edremit, Bodrum, Fethiye, Alanya, Kuşadası gibi tatil bölgeleri de yer aldı.

Araştırma sonucuna göre il olabilecek ilçeler ise şöyle sıralanıyor: Lüleburgaz, Çerkezköy, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Tavşanlı, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası.

Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Alanya, Polatlı, Ereğli, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, Ceyhan, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Viranşehir, Suruç, Ergani, Akçakale, Nizip, Bismil, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Erciş, Patnos, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba.