Kartal’da içinde insan olan bina çöktü

İstanbul Kartal Cevizli’de içinde insanların bulunduğu 8 katlı bina çöktü. Çok sayıda vatandaş enkaz altında kaldı. Olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekipleri intikal etti. Kartal 24 Haber Merkezi’ne olay yerinden ulaşan ilk görüntülerde çöken bina ve binanın çöktüğü sokaktaki vatandaşların yaşadığı panik yer alıyor. Enkazdan şu ana kadar 10 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Binadan 10 kişinin cansız bedeni çıkartıldı. Binada nüfus verilerine göre 43 kişinin ikamet ettiği ve binanın riskli olduğuna dair bir raporun olmadığı bilgisi geldi. Enkazdan çıkarılan yaralılar Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.

Olay, saat 16:00 sıralarında İstanbul’un Kartal ilçesine bağlı Cevizli semtindeki Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi yakınlarındaki Sema Sokak’ta yer alan 18 numaralı Yeşilyurt Apartmanında meydana geldi. Elimize ulaşan güvenlik kamerası görüntülerine göre, bina çökmeden önce sokaktan çok sayıda vatandaşın geçtiği, bina çökerken sokakta küçük çocukların olduğu görülüyor. Cevizli Muhtarı Memiş Dikilitaş’ın ifadesine göre binada 24 daire vardı. Binanın zemin katında tekstil atölyesi olduğu bilgisini aldık, ancak atölyenin bina çökmeden önce Kartal Belediyesi zabıtaları tarafından kaçak olduğu tespit edilerek kapatıldığını öğrendik.

Vali: “Bina iskansız ve 3 katı kaçaktı”

Kartal 24 Haber Merkezinin elde ettiği bilgilere göre bina zemin dahil olmak üzere 8 katlı, binanın bir de bodrum katı bulunuyor. Bina çöktüğü anda sokaktan çok sayıda vatandaşın geçmekte olduğu, binanın çökmesiyle beraber vatandaşların kaçıştığı güvenlik kamerası görüntülerinde yer aldı. Olay yerinden açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1992 yılında yapılan binanın 5 kat ruhsatının olduğunu, sonraki yıllarda 3 katın kaçak yapıldığını, binanın iskansız olduğunu ve binanın zemin katındaki işletmenin çalışma ruhsatının olmadığını söyledi.

Başkan Öz: Belediyenin yapabileceği bir şey yok

Öte yandan Belediye Başkanı Altınok Öz, yıkılan binaya dair hiçbir şikayet olmadığı için belediyenin yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. Öz, yıkım kararının binadan bir kişinin şikayet etmesi durumunda yapılan incelemeler sonrasında binanın çürük çıkması durumunda kanuni nedenlerle zorunlu olarak alındığını söyledi. Öz, bu binadan kimsenin belediyeye başvuru yapmadığını söyledi.

Olay yerinden aldığımız ilk bilgilere göre içinde çok sayıda vatandaşın yaşadığı bina çöktü. AFAD ekipleri, çok sayıda itfaiye ve sağlık ekipleri bölgeye ulaştı. Binanın zemininin su almasıyla çürüdüğü ve bu nedenle yıkıldığı iddia ediliyor. Bina yıkılmadan 2 saat önce kolonlardan ses geldiği ve ardından binanın çöktüğü iddia ediliyor. Yıkılan binaya 1992 yılında belediye başkanı Mehmet Ali Büklü döneminde 5 kat ruhsat verilmiş, ancak sonraki yıllarda 3 kat kaçak çıkılmış.

Facianın meydana geldiği yeri ve arama-kurtarma çalışmalarını takip etmek üzere olay yerine gelenler; CHP-İYİ Parti Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, CHP-İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve iskan bakanı Murat Kurum, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz.