Tekin Ağırman kimdir, neden öldü?

Mimar Muhammet Tekin Ağırman, bölgede tanınmış bir mimar ve CHP’li siyasetçidir. Tekin Ağırman, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. 48 yaşında uğradığı haince bir silahlı saldırıda hayatını kaybeden Metin Ağırman neden öldürüldü, kim öldürdü?

Tekin Ağırman kimdir?

Bir dönem CHP Tuzla İlçe Başkanlığı görevini yürüten, Türk sanat müziği sanatçısı Özlem Ağırman’ın eşi ve Metin Ağırman’ın kardeşi olan mimar Tekin Ağırman, iş yerinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Tekin Ağırman aslen Erzincalı, öldüğünde 48 yaşında, mimar ve siyasetçidir. Ağırman, Türk Sanat Müziği sanatçısı ve siyasetçi Özlem Ağırman ile evli ve iki çocuk sahibi. Ağırman’ın cenazesi Aydınlı Cemevi’nden kaldırıldı. Tekin Ağırman’ın mezarı ve kabri, Tuzla Aydınlı Mezarlığı’nda bulunuyor.

tekin-ağırman-anması

Tekin Ağırman’ın ölümü

Tuzla, Postane Mahallesi’nde bulunan bir inşaat alanının önünde 9 Şubat 2015’te sabah saatlerinde silahlı saldırıya uğrayan, karnına, bacağına ve koluna 4 kurşun isabet eden, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybeden Tekin Ağırman’in ölümü, sevenlerini yasa boğdu. Tekin Ağırman’ın katili, eski makam şoförü ve uyuşturucu batağından kurtardığı Zeynel Abidin Canpolat olduğu ortaya çıktı. Tekin Ağırman’ın silahlı saldırıya uğradığı olaya ilişkin güvenlik kamerası görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz.

Tekin Ağırman davası

Tekin Ağırman’ı neden öldürdüğünü anlatan Canpolat, “Ben bu güne kadar maktulden herhangi bir kötülük görmedim, yardımlarda bulundu. En son ziyarete geldiğimde de yakınlık gösterdi, iyi davrandı. ‘Uyuşturucu işini bırak, yardım edeyim, burada yaşa’ dedi ancak beni yanlış tedavi ettirdi. Telefonlarıma casus programı yükledi. Uyuşturucu çeteleriyle hasım oldum. Onlarla ters düşürdü. Öldürmek de istemezdim. Sağlık durumum da bozuldu. Verilecek cezayı nasıl çekeceğimi düşünüyorum.” dedi.

tekin ve metin agirman kardesler

Tekin Ağırman’ın yargılandığı davada konuşan baba İmam Ağırman, “Oğlumun katilinin yüzünü görmek istiyorum. Neden öldürdü bilmek istiyorum” dedi. Ağırman’ın eşi Özlem Ağırman, sanığın 1999 ve 2004 yılındaki seçimlerde yardım amacıyla bir süre eşinin şoförlüğünü yaptığını söyledi. Mahkeme davanın sonucunda Zeynel Abidin Canpolat hakkında, “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.