CHP’li Metin Ağırman kimdir?

Metin Ağırman özellikle Kartal’da etkili ve tanınan bir siyasetçidir. CHP’li kimliği ile bilinen ve parti örgütünde yaptığı çalışmalarla öne çıkan Ağırman, aynı zamanda Tekin Ağırman’ın da kardeşidir.

Metin Ağırman kimdir?

1969’da Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğan Metin Ağırman, ilkokulu Erzurum’da, orta ve liseyi ise Kartal’da okudu. Ağırman, 1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita ve Kadastro Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ayrıca 2003’te Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi ve 2016’da Okan Üniversitesi İngilizce Mimarlık Bölümü’nü tamamladı.

Mesleki Teknik Fransızca ve İngilizce bilen Metin Ağırman mimar ve mühendis olarak iş yaşamına devam ediyor. Metin Ağırman evli ve iki çocuk babasıdır.

Ağırman’ın faaliyet gösterdiği sivil toplum kuruluşları arasında ADD, TMMOB, Kent Kültürü ve Demokrasi Derneği, İstanbul Ticaret Odası Meclisi, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği, Erzincan Tercan Federasyonu bulunuyor.

Siyasete 1990’da SHP’de Gençlik Kolu Yöneticiliği, Mahalle Sorumluluğu ve İlçe Yöneticilikleri yaparak adım attı. 1996 yılında CHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı olan Ağırman, 200 yılından itibaren CHP’de çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2009 Yerel Seçimlerinde Kartal Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

2015 yılında yapılan Milletvekilliği Ön seçimlerinde İstanbul 1. Bölge’de aday adayı olan Metin Ağırman, ön seçim başarısının ardından İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu. Ağırman aynı yıl Kasım ayında yinelenen 26. Dönem Milletvekili seçimlerinde de İstanbul 1. Bölge Milletvekilliği adayı oldu. 2016 yılında gerçekleşen kongreler sürecinde ilçe, il ve kurultay delegesi olarak görev yapan Metin Ağırman 35. Olağan Kurultay’da Parti Meclisine aday oldu. Ağırman 2019 yerel seçimlerinde Kartal İlçe Koordinasyonunda yer aldı. Metin Ağırman 37. İstanbul İl Kongresinde Kurultay Delegesi seçildi.