Çalışan annelere verilen destekler

Türkiye’de çalışan annelere verilen çok sayıda destek mevcut. Çalışan annelere verilen desteklerden yararlanarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Çalışan anne desteğinden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey, ilgili kurumlara başvuruda bulunmak ve ardından gelen onay ile desteğinize kavuşmak.

Çalışan annelere yönelik birçok destek bulunuyor. Bu destekler doğum yardımından iş göremezlik parasına kadar geniş bir yelpazeye sahip. Eğer çocuk sahibi bir anneyseniz, yararlanabileceğiniz çok sayıda destek var. Çocuklu ve çalışan annelerin yararlanabileceği destekler hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Kadınların doğum yapmaları nedeniyle iş yaşamından kopmaması için yapılan çok sayıda destek mevcut. Bu destekler arasında doğum yardımı, süt parası, yarı zamanlı iş desteği, iş eğitimi ve bakım desteği, kreş yardımı yer alıyor.

Çalışan annelere doğum yardımı

Çalışan veya çalışmayan tüm anneler doğum yapmaları durumunda devletten doğum yardımcı alabiliyor. Doğum yardımı alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Doğum yardımı ilk çocuk, ikinci çocuk, üçüncü ve sonraki çocuklar için olmak üzere kategorilindirler. Daha fazla çocuk yapanlara daha fazla yardım veriliyor.

Çalışan annelere süt parası

Yine doğum yapan kadınlara yönelik süt parası da emzirme ödeneği olarak veriliyor. Bu yardımı alabilmek için kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli. Süt yardımı alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Eğer maddi durumunuz iyi değilse, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) de başvuru yaparak Halk Süt desteği talebinde bulunabilirsiniz.

Çalışan annelere iş görmezlik parası

SGK’lı kadınlar çalıştıkları sırada doğum yaparlarsa doğum yardımcı adı altında izin dönemi kullanırken iş görmezlik parası alıyorlar. Doğum öncesi ve sonrası 16 hafta izin kullanan annelere çalışmadıkları sürenin parası devlet tarafından ödeniyor. Doğum yapan annelerin iş görmezlik parası almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurması gerekir.

Çalışan annelere yarı zamanlı iş desteği

Yasal doğum izinleri biten kadınlar, ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışabiliyor. Çalıştığı sürenin ücretini işveren öderken, çalışılmayan sürenin ücretini İŞKUR asgari ücret üzerinden veriyor. Anneler ayrıca çocuğu ilköğretim çağına gelene kadar yarım maaşla yarı zamanlı çalışabiliyor.

Çalışan annelere iş eğitimi ve bakım desteği

İşbaşı Eğitim Programlarına katılan ve 2-5 yaş arası çocuğu olan kadınlara, hem günlük cep harçlığı hem de aylık bakım desteği ödeniyor. Böylece çalışan anneler hem iş eğitimi alabiliyor, hem de daha sonra aylık bakım ücreti desteği de elde ediyor.

Çalışan annelere kreş yardımı

İşverenlerin kadın çalışanlara yaptığı kreş yardımında asgari ücretin yüzde 50’sine kadar olan kısım gelir vergisinden istisna tutuluyor. Böylece çalışan anneler çocuklarını daha uygun fiyatlarla kreşlere kayıt ettirebiliyor.

Çalışan annelere yol yardımı

İstanbul’da 0-4 yaş arası çocuklu annelere ücretsiz ulaşım imkanı sağlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından sağlanan ücretsiz ulaşımdan yararlanmak için çalışan anne olmanıza da gerek yok. İBB’nin annelere yönelik ücretsiz ulaşımından 0-4 yaş arası çocuklu tüm anneler yararlanabilir.