Anne Kart başvuru: 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ulaşım ücretsiz

İstanbul’da 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ulaşım ücretsiz oldu. 4 yaşına kadar çocuğu olan anneler, ücretsiz ulaşımdan yararlanmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yaparak “Anne Kart” edinmeleri gerekiyor. Peki Anne Kart almanın koşulları nedir ve nasıl alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 17 Temmuz 2020’de alınan karar doğrultusunda, İstanbul’da ikamet eden 0-4 yaş arası çocuk sahibi anneler, İBB’den Anne Kart alarak İstanbul il sınırları içerisinde toplu ulaşımda ücretsiz olarak seyahat edebilir.

annekart ulasim ucretsiz

Anne Kart başvurusu nasıl yapılır?

Anne Kart başvurusu yapmak için İBB’nin İstanbul Kart ile ilgili hizmetleri sunduğu sitesindeki Anne Kart başvuru sayfasına gitmeniz gerekiyor. Anne Kart başvurusu için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Anne Kart başvuru sayfasına gidin: Anne Kart başvurusu
  2. Burada belirtilen bireysel kişiselleştirme sayfasına giriş yapıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eğer internetten başvuru yapmak istemiyorsanız, kimlik kartı ve son 6 ayda çekilmiş bir vesikalık fotoğraf ile İstanbul Kart başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor.

İBB Anne Kart Başvuru koşulları

0-4 yaş arası çocuklu annelere ücretsiz ulaşım vaadi, 2019 yerel seçimlerinde İstanbul için aday olan Ekrem İmamoğlu’nun vaatlerinden biriydi. İmamoğlu, başkan seçildikten sonra ilk iş olarak bu konuda gerekli çalışmaları tamamladı ve hizmeti aktif hale getirdi.

Anne Kart başvurunuzu, yukarıda belirtilen İstanbul Kart sitesindeki Anne Kart sayfasından yapabilirsiniz. Anne Kartı size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’nden teslim alabilirsiniz.

Anne Kart başvurusu yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 0-4 yaş arası çocuk sahibi olmak yeterlidir. Anne Kart başvurusu için herhangi bir maddi durum veya sosyal sınıf gereksinimi yoktur. Başvuru sırasında kimlik kartı ve son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf talep ediliyor.

Anne Kart ile şehir içi ulaşımda ücretsiz seyahat etmenin yanı sıra içerisine bakiye yüklenmesi durumunda; Beltur, BNB (bisiklet), Sosyal Tesisler, İspark, İsper, Migros, A101, Hamidiye Otomatları ve İtaksi gibi sosyal alanlarda harcama ya da ödeme işlemleri yapılabilir.

Anne Kart sahipleri, aylık olarak 150 adet ücretsiz geçiş hakkına sahip olurlar. Anne Kartın kaybedilmesi durumunda 153 İBB iletişim merkezinin aranması ve yeni kart talep edilmesi gerekiyor.