Kartallı Kazım Meydanı’na haç heykeli dikildiği haberi yalan çıktı

Kartallı Kazım Meydanı’na haç heykeli dikildiğine dair sosyal medya paylaşımlarının gerçek olmadığı ortaya çıktı. Direğin tepe noktasına konulan tabelanın en tepeye çıkarıldığı sırada, direğin anlık görüntüsünün çekildiği ortaya çıktı. Akit gibi gazetelerde “CHP’li belediye haç heykeli dikti” şeklinde haberler yapılmıştı.

Sosyal medyadan paylaşılan ve gündem olan fotoğrafın, direğin kurulduğu sırada henüz tamamlanmamış hali olduğu ortaya çıktı. Direğin tepe noktasına yakınken anlık görüntüsünün çekilip provokasyon amaçlı yayınlandığı öğrenildi. Kartal Belediyesi saat kulesi ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı.

hac-heykeli

Vatandaşlar eski Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün son icraatı olarak gördükleri yapıya tepki göstermişlerdi. Ancak dikilen heykelin bir haç olmadığı ortaya çıktı. Dikilen yapının, çirkin görüntüsünden dolayı kaldırması bekleniyor.

Aynı kule Türkiye’nin farklı illerinde kullanılıyor

Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde AK Partili belediyelerin diktiği, Akit’in deyimiyle ‘haç heykelleri’ Akit tarafından haber dahi yapılmıyor. AK Partili belediyelerin diktiği bu yapıları görmezden gelen Akit, bunlarla hiç alakası olmayan ve haça benzemeyen CHP’li Kartal Belediyesi’nin diktiği hizmet direğinin kurulurken çekilmiş bir fotoğrafını kullanarak provokasyon yaratıyor, vatandaşları CHP’lilere karşı kışkırtıyor.

İstanbul Kartal’ın Petroliş Mahallesi’nde yer alan Kartallı Kazım Meydanı’nda yer alan bir hizmet direğinin fotoğrafını paylaşarak, provokatif haberler yapan Akit’in “CHP’li belediye haç heykeli dikti” şeklinde yaptığı haber gerçek dışı çıktı.

Akit’in “haç heykeli” olarak lanse ettiği hizmet direğinde yer alan tabelanın, gerçekte direğin en tepesinde olduğu ortaya çıktı. Direğin kurulduğu sırada çekilmiş anlık fotoğrafını alarak provokasyon amaçlı haberler yapan Akit’in haberi elinde patladı. Akit’in paylaştığı fotoğrafın, direğin kurulduğu sırada çekilmiş anlık bir fotoğrafı olduğu ve tabelanın o sırada vinçle direğin en tepesine çekildiği ortaya çıktı.

Kartallı Kazım Meydanı’ndaki baz istasyonu kaldırıldı

kartalli-kazim-meydani-baz-istasyonu
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal Petroliş Mahallesi’ndeki Kartallı Kazım Meydanı’nda çocuk parkına bir gece yarısı dikilen baz istasyonu, bu gece yapılan operasyon ile kaldırıldı. Çocuk parkına dikilen baz istasyonu, bölgede yaşayanların tepkisi çekiyordu.

Kartal Belediye Meclisi’nin Ocak ayı oturumunda baz istasyonuyla ilgili bir soruyu cevaplayan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, baz istasyonu dikilmesine dahli olmadığını ve çocuk parkında baz istasyonu olmayacağını altını çizerek söylemişti. Yüksel’in bu ifadelerinden kısa süre sonra tartışmalı baz istasyonu kaldırıldı.

Daha önce 31 Mart yerel seçimleri gecesi dikilen baz istasyonu, haç sembolünü anımsattığı için tepki çekmişti. 17 Nisan’da kaldırılan baz istasyonu, geçtiğimiz ay saat kulesine benzer bir tasarıma çevrilerek yeniden dikilmişti. Ancak Petroliş Mahallesi sakinlerinin baz istasyonuna karşı direnişi ve durumdan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in de haberdar olmasıyla baz istasyonu kaldırıldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, baz istasyonlarının kanser hastalığına yol açtığının kesinleştiğini kaydederek bu konuda önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi. Şeker bir konuşmasında, “Elektromanyetik radyasyon insanlara ve doğaya büyük bir zarar vermektedir. Baz istasyonlarının kanser yapıcı etkilerinin bulunduğu ortaya çıktı. Kanserin yanında başka rahatsızlıklara da yol açabiliyor. Örneğin, kalp rahatsızlıkları ve biyolojik dengeyi etkileyebiliyor” diye konuştu.