İstanbul’da ramazan pidesi kaç para?

11 Mart’ta başlayacak olan 2024 yılı Ramazan ayı nedeniyle İstanbul’da satılacak olan ramazan pidesinin fiyatı belli oldu. İstanbul için 2024 yılı ramazan pidesi fiyatları açıklandı. İstanbul’da ramazan pidesi fiyatı 15 TL oldu.

İstanbul’da 250 gram Ramazan pidesi 15 liradan satılacak. Geçtiğimiz yıl 300 gram olan ve 10 TL’den satılan pidenin bu yıl gramajı azaltıldı ve fiyatı 15 TL oldu. Ramazan pidesinin fiyatına yapılan fahiş zammın girdi maliyetlerindeki artıştan kaynaklandığı belirtildi.

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları

İstanbul Fırıncılar Odası ile İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından varılan anlaşma ile pide fiyatlarının ne kadar olacağı belli oldu. Yeni pide fiyatlarına göre İstanbul’da pide fiyat tarifesi açıklandı:

  • 250 gr sade pide: 15 TL
  • 330 gr sade pide: 20 TL
  • 500 gr sade pide: 30 TL

Ramazan ayı bu yıl 11 Mart 2024’te başlayacak, 9 Nisan 2024’te sona erecek. Vatandaşlar Ramazan boyunca İstanbul’daki fırınlardan pidelerini 15 TL’den alacak.

Pide fiyatları arttı

Bu arada daha uygun fiyata hijyenik ortamda üretilen Halk Ekmek pidelerini almak isterseniz, Halk Ekmek pide fiyatına bakabilirsiniz. Halk Ekmek, hijyenik koşullarda çalıştırılan Halk Ekmek fırınlarında yapılan ramazan pidelerini daha uygun fiyatlarla İstanbul halkına sunuyor.

Ramazan Pidesinin bu yıl daha da pahalı hale gelmesi, eski ramazan ayı geleneklerinin de unutulmasına yol açıyor. Her ramazan ayında vatandaşlar fırınların önünde pide kuyruğuna girerdi. Ancak fiyatların çok artması nedeniyle artık fırınlarda pide kuyrukları oluşmuyor. Vatandaşlar pide alışkanlıklarını terk ederek ramazana özgü alışkanlıklardan da vazgeçiyor.

Fırıncılar ise pide fiyatlarını her yıl yükselterek satılan her pideden daha fazla kar elde etmeye çalışıyor. Pide fiyatlarının daha düşük olması durumunda girdi maliyetlerindeki artıştan dolayı zarar edeceklerini hesaplayan fırıncılar ise geleneksel ramazan pidesi alışkanlıklarının değişmesi pahasına pide fiyatlarına zam yapmaya devam ediyor.