Siyasi partiden nasıl istifa edilir

Siyasi parti üyeliğini iptal etmek isteyenler artık bu işlemi e-Devlet’ten kolaylıkla yapabilecek. Seçimlerin ardından birçok belediyede yönetim değişti. Vatandaşlar da partilerinden istifa etmeye başladı. Peki üyesi olduğunuz siyasi partiden en kolay nasıl istifa edebilirsiniz? Bu sorunun da yanıtı e-Devlet.

e-Devlet’te başlayan yeni uygulama sayesinde vatandaşlar, zaman kaybı yaşamadan siyasi parti üyeliklerini iptal edebilecekler. Peki e-Devlet üzerinden siyasi parti üyeliği iptali nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde…

Siyasi parti üyelik iptali işlemi

Siyasi parti üyeliklerini iptal etmek isteyen vatandaşlar, daha önce il veya ilçe seçim kurulları ile siyasi parti il veya ilçe başkanlıklarına başvuru yapıyorlar, üyelik iptal işlemleri bu başvuruların kabul edilmesinden sonra gerçekleşiyordu. Artık bunların hiçbirine gerek yok. E-devlet üzerinden kolaylıkla siyasi parti üyeliğinden ayrılmak mümkün. Hem de çok basit birkaç adımla.

Söz konusu uygulama hala devam etmekle birlikte, e-Devlet üzerinden geliştirilen hizmetle artık siyasi parti üyeliği iptali çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek. Bu sayede siyasi parti ilçe teşkilatına gitmeden, kimseyle muhatap olmadan ve dilekçe yazmanıza gerek olmadan siyasi partiden istifa edebilirsiniz. Haberiniz bile olmadan üye yapıldığınız bir siyasi parti bile olabilir, bu yüzden mutlaka kontrol edin ve istifa etmek istiyorsanız, birkaç tıklama ile edebilirsiniz.

Siyasi partiden istifa etmek

Siyasi parti üyeliğinizi iptal etmek için e-Devlet üzerinden giriş yapıp Yargıtay hizmetlerinden Siyasi Parti Üyeliği İptal Başvurusu‘se seçmelisiniz. Bu işlem için linke tıklayabilirsiniz. Böylece siyasi partiden çok kolay bir şekilde, sadece birkaç tıklama ile istifa edebilirsiniz.

  1. Öncelikle E-devlet’te Siyasi Parti Üyeliği İptal Başvurusu adresine girin.
  2. Ardından “Kayıtlı bulunduğum siyasi partinin üyeliğinden ve görevlerinden istifa ediyorum.” ifadesini kabul ettiğinize dair kutucuğu işaretleyin ve “İstifa Et” butonuna basın.
siyasi parti istifa basvurusu

İşte bu kadar kolay. Artık siyasi partiden istifa etmiş olmalısınız. İstifanızı vermek bu kadar basit bir işlem.