Fotoğraftan yaş tahmin etme

Microsoft, “Project Oxford” adıyla makine öğrenimi API’lerini başlattı. Bu hizmet için How-Old.net demosu viral oldu. How-Old, “Project Oxford“un bir parçası olan geliştirici hizmetlerinin bir kısmını kullanıyor.

How-Old sitesi, kullanıcıların yüzlerini gösteren fotoğrafını yüklemesini durumunda API’nin bu fotoğraftaki kişinin kaç yaşında olduğunu bulmasını sağlayan bir sitedir. Web sitesi, kullanıcıların kendi resimlerini yüklemelerine izin verecek ve daha sonra taranacak ve ardından API tarafından yaş hakkında bir tahmin yapacak; kullanıcılar ayrıca bir web aramasından fotoğraf seçmeye de karar verebilir.

Blogdaki iki mühendis, “İnsanların kendi resimlerini yüklemek istemeyeceklerini, ancak çevrimiçi buldukları resimler arasından seçim yapmayı tercih edeceklerini varsaydık. Ama kendi resimlerini yükleyen kişiler oldu. Bu bilgileri, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullandık ve mobil cihazlardan resim yüklemeleriyle ilgili bazı ek testler yaptık.” dedi.

Microsoft, yaş tahmini yapan How-Old.net üzerinden ulaşılabilen bir web site geliştirdi. Web site, ilk kez Microsoft Build 2015 geliştirici konferansında tanıtıldı.

Microsoft’un yaş tahmin sitesi, akıllı tahminler yapmak için yüz tanıma sistemi ve büyük miktarda veri kullanarak çalışıyor. Beklentilere göre, site daha fazla kişi tarafından kullanıldıkça daha isabetli tahminler yapabilecek. Site çok hassas değil ama çok yakın sonuçlar veriyor ve giderek iyileşiyor.