Kartal’da hava kirliliği: Zehir soluduk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı tarafından toplanan verilere göre, Kartal’da Temmuz 2021’de hava kirlilik değerleri PM2.5 ve PM10 oranları ile yüksek seyretti. Vatandaşlar havada adeta zehir soludu.

Kartal’da PM2.5 değeri Temmuz ayında 3 kere 100’lü rakamların üzerine çıkarken, genel olarak 80 ile 90’lı değerlerde seyretti. Ayrıca farklı tarihlerde yine hava kalitesi kötü değerler veriyor. 20 Temmuz’da 103 olan PM2.5 değeri 21 Temmuz’da 153 ile zirveye ulaşıyor.

Kartal’da PM10 hava kirliliği değeri de Temmuz ayında 70’li değerlerde ölçüldü. 24 Temmuz’da 71 olan PM10 değeri, 29 Temmuz’da 69 olarak ölçüldü. Havadaki kükürt dioksit değeri de yüksek çıkarken, zehirli gazlardan nitrojen dioksit değeri ise 2 Temmuz’da 31 ve 30 Temmuz’da 32 olarak ölçüldü.

PM2.5 ve PM10 değerleri nedir?

Araştırmalar, kalp ve damar hastalıklarının hava kirliliği, özellikle de ince partikül (PM2.5) kirliliği ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Nefes aldığımızda içimize çektiğimiz hava ile bu karışım içinde bulunan partikülleri vücudumuza almış oluruz. Vücudun filtre sistemi tarafından süzülerek büyük partiküllerin akciğerlere ulaşması önlenir, ancak özellikle egzos dumanı gibi petrol yakıtları ile ilişkili olan 2.5 mikrondan ince partiküller filtre sistemini aşabilir. Toz, polen, küf gibi 10 mikron ve daha küçük parçacıklar PM10 (partiküler madde) olarak ve yanma sonucu oluşan parçacıkları, organik bileşikler gibi 2,5 mikron ve daha küçük parçacıklar ise PM2.5 olarak adlandırılır. Bu tür partiküllerin havada çoğalması, zehirli ve zarar verici etkisi ile çok sayıda hastalığın sebebi olarak insanları, diğer canlıları ve doğayı olumsuz etkiler.